Josef Vojtek na rodičovské združenia nechodí

Večne vysmiaty rocker, líder skupiny Kabát, s jemnou dušou, príjemný sexi chlap na prahu päťdesiatky, sa teší na augustové vystúpenie v role Marca Antonia v muzikáli Kleopatra, ktorý odohrajú pod holým nebom v Kameňolome  v Pezinku. Otec štyroch detí – troch synov a jednej dievčinky sa o svoje ratolesti stará, dokonca každému doprial luxus vlastnej matky.

A s hrdosťou o nich hovorí. Prvý syn Josef sa mu narodil ako 21-ročnému a v súčasnoti pracuje ako IT. Potom si dal na niekoľko rokov s deťmi pokoj, až kým mu herečka Sabina Laurinová neporodila dcéru Valentýnku, ktorá má 12 rokov. Dvojica sa nezosobášila, o to rýchlejšie sa však Pepa Vojtek oženil po necelých dvoch rokoch randenia, s Libuškou Hůlkovou, exmanželkou Dana Hůlku. Porodila mu ďalšieho syna, ktorý má cukrovku a na jeseň zasadne do školských lavíc. Po rozvode s Libuškou sa oženil s jej najlepšou kamarátkou a kolegyňu z divadla, s baletkou Jovankou. Jovanku miluje, dokazuje to na každom kroku, dokonca uvažuje, že po spoločnom synovi Adamovi by mohlo prísť aj ďalšie dieťa.

 

Píšete ľavu rukou a o týchto ľuďoch sa hovorí, že  sú mimoriadne nadaní…

Veď aj  ja som, nie je to vidieť? (smiech). Dokonca vraj sú to rozpoltené osobnosti, čo som tiež,  ešte k tomu aj  Blíženec. Nemám problémy „preskočiť“ z divadelnej či muzikálovej postavy do role tvrdho rockera v skupine Kabát. Možno k tomu prispelo aj znamenie a dokážem to ľahšie, ako trebárs Býk alebo Vodnár.  Jovanka je tiež ľaváčka, tak možno náš najmladší syn Adam bude tiež.

 

Spomínate si na prvú ponuku do muzikálu a aká bola vaša reakcia? Predsa len tvrdý rocker a naraz muzikál, ktorý  vyžaduje iný spev, herectvo…?

Ponuka prišla od Dana Landu do muzikálu Krysař v roku 1995, ktorý sa dlho hral aj na Slovensku. Režisér sa zhrozil, ale ja som si povedal, je to výzva, výzvy mám rád a skúsil som to. Odvtedy plávam aj v muzikálových vodách a som rád.

 

Kapela nemala problém, že utekáte po vlastnej línii?

Vôbec, samozrejme som to s nimi konzultoval, ale vždy sa skĺbili termíny a v muzikáloch mám alternantov, takže je to v absolútnej pohode. Sme skvelá partia inak by sme tak dlho spolu nevydržali.  Keď som ešte býval aj ja v Tepliciach, odkiaľ Kabáti pochádzajú, chodili sme spolu aj na pivo, aj na dovolenke sme raz boli spoločne, bola to veľká sranda.  V súčasnosti  je to komplikovanejšie, máme rodiny, ja bývam v Prahe. Samozrejme cvičíme spolu, keď je potreba, kapela sa stretne.

 

V muzikáloch ste sa osvedčili, potom prišla ďalšia výzva do poroty v Hlase …

Keď mi zavolal režisér, moja prvá reakcia bola, ak chcete odo mňa, aby som niekoho urážal, zhadzoval, vyhadzoval ho a ponižoval, rovno zabudnite. Nie som taká povaha, pretože videl som nejaké časti zo zahraničia, na to ja naozaj nemám žalúdok. Asi pol roka som prijímal a odmietal účinkovanie, pretože sedel som v aute na diaľnici a vŕtalo mi to v hlave, zavolal som režisérovi –  vieš čo, ja to nechcem. Odpoveď – ja sedím v aute na diaľnici, ty to musíš zobrať, takto sme sa dohadovali, napokon som to skúsil. A som vďačný, že som do toho šiel, nové výzvy, nové skúsenosti, nové obzory. A kto že má tým mladým pomôcť ak nie my, čo máme skúsenosti? Robím hudbu tridsať rokov.

 

Riešite ponuky s manželkou Jovankou, schvaľuje vám ich?

V prvom rade s Jovankou. Je to aj o časovom vyťažení, keby som musel niekam jazdiť na pol roka preč, určite by som podobné ponuky nebral. Rodina je u mňa nado všetko, nie sú  také peniaze, pre ktoré by som ju nadlho opúšťal. Jovanka mi je veľkou oporou, dosť je že musíme jazdiť s kapelou Kabát napríklad na 14 dní, už mi je to dlho, keby ešte manželka okolo toho mala nejaké reči, bol by som nervózny, Našťastie aj ona je z brandže, chápe to a podporuje ma, teší sa z každého úspechu. A zabezpečuje mi doma skvelé zázemie.

 

Máte celkom rozvetvené potomstvo, stretávajú sa spolu vaše deti?

Samozrejme, veď sú moje (smiech). Aj keď časovo je to náročné, napríklad Valentýna  chodí na konzervatórium, niekedy má vyučvanie do piatej popoludní,  Matyáš chodí do škôlky, v septembri ide do školy, tiež to bude náročnejšie, najmenší je doma s Jovankou a najstarší Pepa má 27, ten už má svoj život, svoju robotu, svoj byt…  Občas sa v nedeľu zastaví na obede ako napríklad v tú ostatnú…

 

Pepa má 27, pomaly aby ste čakali, že vás urobí „dedečkem“…

Ani som sa ho nepýtal posledne, či niečo nechystá,  je to pravda, roky má, ale ono je to jedno. Prežijem to…

 

Valentýnka chodí na konzervatórium, neodhovárali ste ju od umeleckej cesty, predsa len dnes je to o inom ako keď ste začínali vy?

Prekvapila nás, jej mamka Sabina Laurinová je herečka, ja spevák, ale Jovanka je klasická baletka a Valentýnka sa rozhodla práve pre balet, takže si majú čo s Jovankou povedať, skvele vychádzajú, radia sa spolu. Tančí na špičkách, chodí do národného divadla, pritom žiadna tlačenka, sama sa vypracovala.  Okrem toho ma alternatívu – veterinu, čo ma teší, lebo vzťah k prírode, k relaxu v prírode je pre dnešný uponáhľaný život dôležitý. Sám mám dvoch psov, chodím s nimi do lesa, je to k nezaplateniu, lebo neodvrávajú, poslúchajú a skvele si s nimi oddýchnem.

 

Chodíte na rodičovské združenia?

Nie, nemám na to čas, ale samozrejme, keď mala Valentýnka vystúpenie, boli sme sa pozrieť, aj teraz bude mať koncoročné, povzbudíme ju, natočíme si ju na video…. To ju rád podporím, ale presedieť na rodičovskom, to je pre mamky (smiech). Ale som informovaný, všetko viem, čo sa deje.

 

Ďalší syn vám pôjde na jeseň do prvej triedy, viete si predstaviť seba nad šlabikárom?

Už sa na to teším, niektoré veci človek nezabúda, niečo si pripomeniem, iné si rád zopakujem (smiech).

 

Český a slovenský hudobný svet zasiahla ako blesk z jasného neba správa, že na infarkt zomrel bubeník skupiny TEAM. Ako prijímate podobné správy?

Hovorím, že už sa rúbe s našich lesoch, musíme  sa  mať na pozore.  S Paľom Haberom som hral v muzikále Traja muškatieri, poznáme sa z pódií, je to  smutné, keď takto nečakane odíde dobrý človek.

 

FOTO: Patrik Ratajsky