Jiří Georg Dokoupil sa predstaví v Danubiane

JIŘÍ GEORG DOKOUPIL OXYMORON

Na výstave svetovo renomovaného umelca Jiřího Georga Dokoupila sa budú prezentovať nielen jeho legendárne bublinové obrazy, ale aj jeden z posledných projektov autora – Furniture For Fotos.

Na začiatku osemdesiatych rokov bol Dokoupil prominentným člen nemeckej neo-expresionistickej skupiny Mülheimer Freiheit, ktorú založil spolu s ďalšími piatimi umelcami. Od jeho účasti na Documenta 7 v Kasseli v roku 1982 sa z neho stala hviezda svetového formátu. Odvtedy prezentoval svoju tvorbu na medzinárodných výstavách, napríklad na benátskych Bienále (1987, 1993), vystavoval v galériách slávneho Lea Castelliho, Ileany Sonnabendovej alebo Davida Zwirnera v New Yorku, aj v umeleckých inštitúciách – Centre Georges Pompidou v Paríži či viedenskom Museu moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK), Museo Reina Sofia v Madride alebo Museu of Modern Art (MOMA) v New Yorku. Jeho obrazy sú zastúpené v zbierkach významných umeleckých inštitúcií, aj v prominentných súkromných zbierkach po celom svete.

Dokoupil pri svojom novom prístupe k maľbe vyvíja nezvyčajné nové techniky, s ktorými možno pracovať bez akéhokoľvek použitia štetca alebo olejovej farby. Vyvinul asi sto rôznych techník a fascinujúce spektrum foriem výtvarného prejavu. Obrazy z mydlových bublín tvorí už od roku 1992 a stále ich zdokonaľuje.

Po svojej svetovej premiére v pražskej DSC Gallery, ktorá sa uskutočnila na jar tohto roka, predstaví novú výtvarnú techniku aj divákom na Slovensku. „Ide o najreálnejší dôkaz teórie Marcela Duchampa, ktorý hovorí, že umelecké dielo začne existovať až s divákom. Objekty samotné neznamenajú nič, kým sa divák sám nestane súčasťou sochy,“ vysvetľuje princíp expozície. Pre tú totiž vytvoril špeciálne objekty, ktoré stierajú rozdiely medzi druhou a treťou dimenziou. Práve s nimi sa návštevníci budú môcť na výstave vyfotografovať. „Duchamp ma straší, bojujem s ním celý život. Bol to najhorší maliar všetkých čias,“ opisuje autor, ktorý sa preslávil ikonickým bublinami ,aj ďalšími výtvarnými inováciami. „Už pred siedmimi rokmi som mal sen o tom, že sa druhá dimenzia rozhodla byť treťou, ale nejako jej to nevyšlo,“ dodáva k výstave.

Teraz už je rozhodne isté, že slovo „fufofová“, ktorým autor sám výstavu opísal, je predovšetkým výstižnou skratkou zloženou z počiatočných písmen názvu Furniture For Fotos.

Jiří Georg Dokoupil sa narodil v Krnove roku 1954. V roku 1968 sa jeho rodina presťahovala do Kolína nad Rýnom v Nemecku, kde v sedemdesiatych rokoch študoval na Academy of Fine Arts. Ďalej navštevoval výtvarné ateliéry na University of Frankfurt v Nemecku a Cooper Union v New Yorku, kde študoval pod vedením nemeckého konceptualistu Hansa Haackeho, ktorý mal významný vplyv na jeho ranú tvorbu. Medzi rokmi 1983 – 1984 pôsobil Dokoupil ako hosťujúci profesor na Kunstacademie v Düsseldorfe, v roku 1989 v Circulo de Ballas Artes v Madride a na Gesamtschule Kassel v rokoch 1994 – 1995. V roku 2012 získal cenu Lovis-Corinth Price. V súčasnosti žije a pracuje v Berlíne, Madride, Riu de Janeiro a Prahe.

foto-deyan-pavlov