Jesenný wellness, ktorým podporíte svoju imunitu

Jeseň patrí medzi najfarebnejšie obdobie roka, no je známa aj sychravým a veterným počasím. Práve kolísajúce teploty a zmena počasia často preveria aj naše zdravie. Doprajte si preto počas tohto obdobia zaslúžený relax, vďaka ktorému podporíte svoju imunitu.

 

Saunovanie

Dážď, hmlisté rána a skoršie stmievanie môžu viesť k tomu, že ľahšie upadneme do depresie. Tá môže vyústiť nielen psychickými problémami, ale aj zhoršením imunitného systému. Práve preto by sme počas jesene mali oveľa viac myslieť na svoje duševné, aj fyzické zdravie. Spojte teda príjemné s užitočným a vyskúšajte saunu. Pri saunovaní sa telesná teplota zvýši o 0,5 až 1,5 stupňa a to zabraňuje vírusom, i baktériám šíriacim sa v tele ich ďalšie množenie. Saunovanie je tak výbornou voľbou na posilnenie imunity. Okrem toho má sauna blahodarné účinky na srdcovocievny systém, uvoľňuje svaly a detoxikuje organizmus. V neposlednom rade sa pri saunovaní z tela vyplavujú endorfíny, ktoré majú za následok zlepšenie nálady.

 

Aromaterapia

Skvelou možnosťou ako podporiť počas sychravých dní svoju imunitu je aj aromaterapia. Siahnuť môžete po esenciálnych olejoch, ktoré sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Okrem toho, že nádherne prevoňajú váš domov majú viaceré z nich aj antibakteriálne a  antivírusové účinky. Esenciálne oleje tiež dokážu podporiť oslabenú imunitu a zmierniť už existujúce respiračné ochorenia. Voľte oleje, ktoré majú čisto prírodné zloženie. Počas chladných mesiacov je vhodný olej s obsahom eukalyptu, levandule, ale aj zázvoru, či  mäty piepornej. Oleje môžete vdychovať, rozptýliť ich do ovzdušia pomocou difuzéra, alebo si nimi natierať pokožku.

 

Otužovanie

Svoje opodstatnenie počas jesenného obdobia má aj otužovanie. Časté otužovanie totiž výrazne zvyšuje odolnosť organizmu, zlepšuje pružnosť ciev a tiež náladu. Počas otužovania sa zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek v krvi. Pri pravidelnom otužovaní sa tak  imunitný systém naštartuje a zároveň začne brániť voči chorobám. Začnite s otužovaním postupne a to striedaním horúcej a studenej sprchy, neskôr prejdite na ľadový kúpeľ a ak vás otužovanie chytí za srdce, môžete skúsiť plávanie v rieke, či jazere.

 

Horúci kúpeľ

Nič nie je príjemnejšie, ako sa po náročnom dni ponoriť do horúcej vane. Horúci kúpeľ, rovnako ako otužovanie prináša viacero benefitov. Teplo napomáha k cirkulácii krvi a tak uvoľňuje svalstvo, znižuje krvný tlak a pomáha pri nespavosti. Výborne pôsobí aj pri prechladnutí, keďže para z vody uvoľňuje dutiny a pomáha pri vykašliavaní hlienu. Využite teda silu horúceho kúpeľa ako prevenciu pred chorobami, alebo aj ako podpornú liečbu pri už existujúcej chorobe.

Text: Michaela Miňová,
Foto: unsplash.com