Jesenné radovánky

Liftea Ľubovník

Čoraz kratšie dni a nepriaznivé počasie prispievajú k vnímaniu jesene ako pochmúrneho obdobia, na ktoré nielen tí citlivejší z nás častejšie reagujú pocitmi úzkosti a nervozity. Taktiež stres môžeme na jeseň znášať horšie ako inokedy. Pritom, ako príroda sama ukazuje, jeseň môže byť spojená s farbami a pestrosťou, ktorú si môžeme užiť. Skúste sa inšpirovať niektorými z našich tipov.

Škola volá
Na prvé počutie to neznie povzbudivo, ale skúste si dať predsavzatie inokedy ako na Nový rok a s návratom školákov so lavíc si nájdete nový kurz, na ktorý sa raz za týždeň vyberiete. Nejde o to zdokonaliť si zručnosti, ktoré využijete napríklad v práci, ale nájsť si niečo, čo vás bude naozaj tešiť, či to je výroba šperkov alebo tortičiek, nový druh jogy a meditácie alebo kurz fotenia. Nadšenie z nových zručností a často aj ľudí, ktorých stretnete, vám pomôže v snahe prekonať prípadné jesenné zlé nálady. A čo viac, budete mať čas len sama pre seba, bez hašterenia vašich detí a manželovej požiadavky na teplú večeru.

Farebná jeseň
Trápi vás daždivé počasie a šedá obloha? Je len na vás, ako si deň rozjasníte. Najľahšie je vybehnúť do dažďa vyzbrojená farebným vzorom na dáždniku, novým farebným svetríkom alebo doplnkami, ktoré vás rozžiaria. Tmavá a často upršaná jeseň veľmi neláka ku návšteve kaderníka. Ale risknite to a zmeňte účes práve teraz, na jeseň. Buďte odvážne a zvoľte si tón či tóny, o ktorých ste doteraz ani nesnívali. K jeseni predsa patria farby.

Za svetlom
Nedostatok denného svetla súvisí napríklad s úbytkom vitamínu D, spomaleným metabolizmom a ďalšími nemilo vnímanými prejavmi. Využite každú chvíľku, kedy môžete byť na dennom svetle. Ak sa vám podarí, aby aspoň jedna z ciest do práce alebo z nej bola za denného svetla, spojte ju s krátkou prechádzkou. Ak to inak nie je možné, skúste aspoň občas využiť na krátku prechádzku obednú prestávku v práci. Svoju pozornosť taktiež venujte dostatku kvalitného umelého svetla. Temná miestnosť osvetlená len monitorom počítača alebo obrazovkou televízora vám na nálade nepridá. Alebo so svojím partnerom podniknite niečo, o čom dlho hovoríte, ale zatiaľ ste na to nenašli čas alebo odvahu. Oživí to váš vzťah a k životu prebudená láska vám doslova presvetlí život.

Budujte hniezdo…
Trávite viac času doma kvôli počasiu? Nebuďte smutný a hniezdočko si na zimu poriadne zútulnite. Vyberte si nové dekorácie alebo si ich sama vyrobte. Zariaďte si v byte nové miesto, kde sa budete v zime tešiť. Môže ísť o pôvodný gauč, ktorý oživíte novou dekou a vankúšmi alebo o posteľ, ktorú doplníte o nové obliečky s jesennými motívmi a lampičkou, ktorú ste už dlho chceli. Aj keď bude váš partner frflať, že ,,to predtým bolo dobré a pekné“, časom si zvykne a dá vám za pravdu, že teraz je to krajšie.

….ale nebojte sa ho opustiť
Je pochopiteľné, že so skracujúcimi sa večermi nás opúšťa túžba vyraziť si von. Nenechajte sa ale premôcť pocitom ,,nič sa mi nechce“ a dohodnite si s rodinou a priateľmi pestrý program. Choďte do divadla, inokedy vyskúšajte novú reštauráciu alebo návštevu wellness. Spoločnosť si môžete dopriať aj doma. Keď máte ,,voľný“ byt, pozvite si kamarátky a spomínajte na dievčenské večery a pri večeri a drinku skúšajte nové štýly zdobenia nechtov či líčenia.

Starajte sa o seba
Doprajte si dostatok spánku a ideálne aj pravidelný režim, ktorý v súvislosti s časom spánku budete dodržiavať počas pracovného týždňa i voľna. Nezabúdajte na vyváženú stravu a dostatok vitamínov. Po lete, kedy automaticky jeme viac ovocia a zeleniny, máme na jeseň naopak tendenciu ich z jedálnička postupne vynechávať. Taktiež vyskúšajte bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na našu psychiku. Patrí k nim napríklad ľubovník bodkovaný, ktorý podporuje navodenie duševnej rovnováhy, pokoja a sústredenosti.

JESENNÝ TIP:
Ľubovník bodkovaný obsahuje aktívne zložky (flavonoidy, hypericín hyperforín), ktoré pôsobia na takzvané prenášače vzruchov tak, že prispievajú k navodeniu pocitu duševnej pohody a rovnováhy. Extrakt vňate ľubovníka bodkovaného, ktorý prispieva k upokojeniu emócií a zmierňuje pocity úzkosti, nervozity a stresu, prináša v praktickej forme tabliet nový doplnok stravy Liftea Ľubovník. Prípravok je možné užívať dlhodobo, pričom po 4 týždňoch užívania je odporúčaná týždenná prestávka. Nie je určený deťom a neodporúča sa tehotným a kojacim ženám. Liftea Ľubovník je dostupný v lekárňach za odporúčanú cenu 4,69 € (30 tabliet). Viac informácií nájdete na www.liftea.sk

Liftea Ľubovník