Jesenná upratovacia revízia, ktorú stačí urobiť raz ročne

Jesenná upratovacia revízia

Zatiaľ čo jarné upratovanie pozná azda každá domácnosť, na to jesenné sa často zabúda. Väčšina miest a obcí pritom v tomto období zabezpečuje sprístupnenie veľkoobjemových kontajnerov, ktoré nás priam nabádajú k inventúre v domácnosti či na záhrade. Pozrite sa teda spolu s nami na pár jesenných upratovacích tipov, na ktorých je najlepšie to, že ich stačí realizovať spravidla raz ročne.

Záclony a závesy
Keď je reč o prachu, väčšina ľudí myslí na nábytok či podlahy, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko prachu sa počas celého roka usádza na vašich záclonách a závesoch? Ich vyčistenie je pritom celkom jednoduché, stačí mať iba na pamäti zopár zásad. V prípade záclon volíme pranie v programe pre jemnú bielizeň na maximálne 30 °C a po vytiahnutí z práčky ich rovno – ešte vlhké – zavesíme na okná. To isté platí pre závesy, avšak tie pred zavesením ešte možno vyžehliť.

Dvere a okná
Nie, nehovoríme o čistení dverí či umývaní okien, ale o celkovej údržbe. Dvere a rámy nestačí iba vyleštiť, ale aspoň raz ročne aj skontrolovať kľučky a pánty a v prípade potreby ich premazať olejom bez abrazív. V prípade okien sa okrem skiel zamerajte aj na okenné rámy, kde sa počas roka hromadí všetko možné – od prachu až po mŕtvy hmyz – a nevynechávajte ani na tesnenie.

Spotrebiče
Nezabudnite, že aspoň raz ročne treba poriadne vyčistiť aj práčku a sušičku, sporák, umývačku riadu, chladničku, mikrovlnku či rýchlovarnú kanvicu. Dbajte pri tom na to, aby ste čistiacimi prostriedkami nenarobili viac škody ako úžitku a snažte sa maximálne využívať jemné utierky bez agresívnych chemických prostriedkov. Ideálnym riešením je šetrná mikrohandrička Actifibe od Viledy, ktorá dokonale kombinuje absorpčné vlastnosti hubky a čistiace účinky mikrovlákna. So špinou si navyše poradí aj bez čistiacich prostriedkov – stačí ju navlhčiť čistou vodou.

Špajza, potravinové skrinky a poličky
Toto môže znieť ako poriadna otrava, ale čím viac si dáte záležať, tým viac bude okolie vašich potravín čisté a tým lepší prehľad o nich budete mať. A je dosť možné, že navyše objavíte hromadu potravín po záruke, ktoré iba zbytočne zaberali miesto. Taktika je jednoduchá – všetko povyberajte, regály poriadne vytrite a keď vytriedite to, čo skutočne potrebujete, môžete potraviny naukladať späť tak, aby ste mali prehľad aspoň do ďalšej jesene.

Pivnica alebo garáž
Jesenná revízia by rozhodne nemala obísť ani pivnicu a garáž, z ktorých sa často stávajú neprehľadné skladiská zbytočností od výmyslu sveta. A keďže na jeseň bývajú k dispozícii aj veľkokapacitné kontajnery, lepší čas na „debordelizáciu“ garáže azda ani neexistuje. Najdôležitejšie je vytriediť a vyhádzať zbytočnosti a ostatné veci logicky zorganizovať. A o podlahu sa postará multifunkčný elektrický zmeták Vileda Quick & Clean na všetky  druhy tvrdých podláh, ktorý si rýchlo poradí s prachom, vlasmi i s väčšou špinou.

A na záver nezabudnite, že čím viac energie investujete do jesennej upratovacej revízie, tým menej práce budete mať na jar.

Zdroj: Jozef K.
Foto:
Shutterstock

Jesenná upratovacia revízia