Jeremy Scott opúšťa značku Moschino – po desaťročí drzej popkultúrnej módy

Talianska módna scéna opäť prekvapuje. Po nedávnom odchode dizajnéra Alessandra Michele z Gucci ohlásil svoj odchod po vyše 10-ročnici aj Jeremy Scott. Dizajnér odstupuje zo svojej úlohy v talianskom luxusnom módnom dome Moschino.

 

Týchto posledných desať rokov v Moschino bolo úžasnou oslavou kreativity a predstavivosti,“ povedal Scott v tlačovej správe. „Som taký hrdý na dedičstvo, ktoré po sebe zanechávam.“

Scott pokračoval v odkaze Franca Moschina, ktorý značku založil v roku 1983 s pop-artom a hravou iróniou ovplyvňujúcou jeho kolekcie ready to wear. Nastúpil po Rosselle Jardini, ktorá stála v čele módneho domu asi dve desaťročia.

Ak nemôžete byť elegantný,“ povedal raz Moschino, „buďte aspoň extravagantný.“

Americký dizajnér Jeremmy Scott prevzal v Moschino v októbri 2013  priekopníckou kolekciou Jeseň/Zima, po ktorej sa začalo revolučné funkčné obdobie s postmoderným popom, siluetami New Look a reakciami na konzum.

Pozrime si niektoré z najvýznamnejších dizajnov Jeremy Scotta, ktorý  priniesol do módy odzbrojujúci humor skrytý v oblečení, prepojil  vysokú módu a pop kultúru a do talianskeho luxusného trhu vložil americký nádych.

Moschino – kolekcia Jeseň/Zima 2023-24, Milan Fashion Week

Medzi najvýznamnejšie modely patrili šaty zdobené príbormi, uniformy McDonald’s, róby Marie Antoinette pripomínajúce dekadentné poschodové torty, papierové šaty a šaty z odpadu, motívy papierových bábok a večerné šaty s nafukovacím bazénom.

Moschino – kolekcia Jeseň/Zima 2023-24, Milan Fashion Week

Moschino – kolekcia Jeseň/Zima 2017, Milan Fashion Week

 Moschino – kolekcia  Jar/Leto 2018, Milan Fashion Week

 Scott obliekal celebrity na podujatia ako Met Gala či Oscary. Najznámejšou bola Katy Perry, ktorá sa prvýkrát objavila v lustrových šatách Moschino a následne na afterparty v kostýme hamburger Moschino.

 

Slávnymi fanúšikmi značky  a priatelia dizajnéra boli  Miley Cyrus, Rihanna a sestry Hadid.

Na tohtoročné Oscary 2023 obliekol Tessu Thompson či Angelu Bassett, ktorú obliekol do výnimočných ultrafialových šiat s mašľovým výstrihom.

Obrázky: © Moschino, getty images
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com