Je tu sezóna maratónov. Tak berte fľašu vody a horčík.

behanie

Stovky vytrvalostných súťaží sa v priebehu roka naplnia tisíckami účastníkov. Čo sa stalo, že toľko ľudí začína byť fascinovaných behaním na dlhé trate, a že úplne najradšej bežia v dave?  Nepoznajú sa, ale všetci spolu prežívajú niečo výnimočné. Môžu byť posadnutí príkladmi slávnych ľudí – maratón behajú politici, filmové hviezdy, podnikatelia. Niekedy je to mnohonásobný pokus o napĺňanie zdravého životného štýlu, inokedy nevyhnutnosť podriadiť sa príslušnej firemnej kultúre.

Aj pri „pohodovom“ fyzickom zaťažení netreba zabúdať, že počas pohybu sa zvyšujú straty telesnej vody potením. Dýchanie sa prehlbuje a zvyšuje sa jeho frekvencia, čím sa nezanedbateľne strácajú tekutiny. Súčasne sa presúva voda vo vnútri organizmu z buniek do krvi – akoby sa telo „vysušovalo“. Amatéri aj profesionáli mávajú pri behu náznaky kolapsových stavov a kŕče. Tie sa občas objavujú aj neskôr a počas spánku najmä v stehennom a lýtkovom svalstve.

„Krvný obeh sa mení podľa požiadaviek daných záťažou tak, že stúpa prietok krvi najmä svalstvom. Prestup vody z ciev do aktívnych svalov vedie spolu so stratami vody potením a dýchaním k poklesu obiehajúceho množstva krvi. Dochádza k jej zahusteniu,“ vysvetľuje telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič. Hlavným regulačným mechanizmom, ktorým sa organizmus snaží čeliť tomuto vývoju, je pokles tvorby moču v obličkách, čo spôsobí znížené vyplavovanie odpadových látok, škodlivých pre organizmus. Keďže sa zároveň s vodou strácajú minerály dôležité pre prácu srdca a svalov (vápnik, magnézium – horčík, draslík, sodík, fosfor, chlór), môže dôjsť ku kŕčom a prípadným kolapsovým stavom.MUDr.Pvol Malovič

Existuje množstvo procesov v bežcovom organizme, ktoré nedokážu prebehnúť bez prítomnosti horčíku – či už je to rozklad a vstrebávanie základných živín, štiepenie svalových cukrov na energiu, spracovávanie tukov alebo syntéza bielkovín. Horčík umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čím pomáha v prevencii vzniku kŕčov (spolu s vitamínmi, ktoré sú súčasťou B komplexu a vitamínom E). Udržiava v dobrom stave obehový systém a nazýva sa tiež protistresový srdcový minerál. V kombinácii so selénom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračne-relaxačný prostriedok, ktorý prirodzeným spôsobom tonizuje svalové štruktúry a znižuje riziko kŕčov. Ak nie je strava dostatočne bohatá na obsah magnézia, je vhodné dopĺňanie tabletami.

„Človek potrebuje denne prijať 300 až 350 miligramov horčíku potravou, bežci môžu dopĺňať hladinu ešte o 250 až 500 miligramov aj viac podľa typu zaťaženia, únavy a odporúčania lekára,“ radí Pavel Malovič. Horčíkové doplnky, kombinované s komplexom vitamínov B, selénom a vitamínom E, sa nemajú používať po jedle, pretože neutralizujú žalúdočnú šťavu a môžu sťažiť tráviace procesy. U pravidelných konzumentov alkoholu a bežcov, ktorí veľmi často držia rôzne redukčné diéty, je potrebné veľmi dbať na jeho dostatočný príjem. Dámy užívajúce antikoncepčné tabletky alebo estrogén by mali tiež užívať viac horčíku alebo konzumovať potravu bohatú na tento minerál.

behanie