Je tu obdobie zimného vykurovania: Čo je lepšie – podlahové vykurovanie alebo klasický radiátor?

104  Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí aktuálne stavajú, rekonštruujú, pristavujú či renovujú, nasledujúce riadky sú určené práve vám. Reč je o vykurovaní. Nejde o malú finančnú investíciu a preto si tento krok treba dôkladne premyslieť. V moderných domácnostiach je dnes štandardom podlahové kúrenie, ale predsa sa nájdu aj jeho odporcovia, ktorí sú presvedčení o spoľahlivosti a účelnosti vykurovania prostredníctvom klasických radiátorov.

Okrem technických parametrov je dôležité brať do úvahy aj zdravotné hľadisko. Ktorý spôsob vykurovania je pre zdravie človeka prospešnejší? Na túto tému nájdete na internete niekoľko článkov a diskusií, mnohé z nich sú popretkávané množstvom mýtov.

 

Ak máte doma alergika, určite ste sa stretli s názorom, že podlahové vykurovanie nie je najvhodnejšie. Nahriata podlaha môže víriť prach, ktorý následne v domácnosti dýchame. Nuž, skôr opak je pravdou, pokiaľ máte podlahové kúrenie navrhnuté odborne. Vtedy systém podlahového kúrenia pracuje na princípe sálavého tepla, čím nedochádza k zvyšovaniu prašnosti či vlhkosti v byte. Klasické radiátory zvyšujú prašnosť vo väčšej miere ako podlahové kúrenie.

 

Nevýhody podlahového vykurovania sa skôr ako negatívnemu vplyvu na zdravie človeka týkajú vyšších investičných nákladov, dlhšej nábehovej doby a obmedzeného tepelného výkonu.

 

Klasický radiátor vám teplo v dome zabezpečí za veľmi krátky čas a rovnako teplotu v miestnosti viete regulovať okamžite. Pokiaľ uprednostňujete klasické radiátory z dôvodu možnosti sušiť vlhkú bielizeň, buďte opatrní. Sušenie bielizne vo vnútri miestnosti totiž zvyšuje vlhkosť a môže byť príčinou vzniku nebezpečných plesní, ktoré sú mimoriadne škodlivé najmä pre alergikov, ale aj pre všetkých, ktorí majú problém s dýchacími cestami.

 

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ vykurovania, zverte ho v prvom rade do rúk odborníkom. Pokiaľ máte obavy zo suchého vzduchu v byte alebo z vlhkosti, venujte zvlášť pozornosť nosovým slizniciam. Pokiaľ nemáte doma zvlhčovač vzduchu, pomôže aj miska s vodou. Voda sa z nej bude postupne odparovať a zvlhší váš byt. Vášmu telu pomôže zasa nosový sprej. Najlepšie taký, ktorý obsahuje morskú vodu. Na trhu je niekoľko prípravkov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Odporúčame napríklad 100% prírodný nosový spej Stérimar. Ten obsahuje totiž čistenú morskú vodu, ktorá pochádza z hlbokých vôd okolo francúzskeho mesta St. Maolo. Stérimar je vhodný aj pre deti a môžete ho používať dlhodobo. Bude sa vám ľahšie dýchať a spať. Viac na www.sterimar.sk

 

105

 

106