Je káva skutočný životabudič?

káva naša obľúbená

Káva už oddávna patrí k najobľúbenejším produktom na trhu. Vieme to aj my, Slováci, ktorí si veľmi radi pochutnáme na dobrej káve. Okrem povzbudenia ju vyhľadávame najmä kvôli príjemnej chuti a aróme. Vedeli ste, že káva v preklade znamená aj „víno zo zŕn“?

Legiend o tom, ako vznikla káva je mnoho. Niektorí tvrdia, že kávu vynašiel istý pastier kôz. Keď jedného dňa išiel pásť kozy na isté miesto, všimol si, že kozy sú akési živšie, majú viac energie ako kedykoľvek predtým. Videl, že sú tam stromy, z ktorých kozy jedli a vedel, že za tým niečo bude. A bolo. Bol to totiž kávovník, ktorý svojim vzhľadom pripomínal čerešne. Preto sa o káve vraví, že je to vlastne ovocie. Iné legendy hovoria, že mnísi, ktorí sa o tomto strome dozvedeli, mysleli si, že je v tom nejaký diabol, tak tie červené plody začali páliť. Avšak, stalo sa to, že mnísi zacítili veľmi príjemnú arómu, ktorej neodolali a začali si z týchto plodov robiť čaj. Postupne prišli na to, že nie sú takí unavení a tým sa mohli dlhšie a oveľa precíznejšie venovať svojim modlitbám.

Káva pochádza z Etiópie a medzi 2 najlepšie a najznámejšie kávovníky zaraďujeme práve Arabiku a Robustu. Aký je v týchto kávovníkoch rozdiel? Zatiaľ čo Arabika ako strom obsahuje menšiu dávku kofeínu a považuje sa preto aj za lepšiu, Robusta je omnoho lahodnejšia a obsahuje väčšiu dávku kofeínu.

Aké sú negatíva či v pozitíva v pití kávy? Za negatívum sa považuje to, keď sa káva mieša s mliekom. V tele sa potom vytvárajú látky, ktoré sú pre náš organizmus ťažšie stráviteľné. A preto, dobrou radou je, ak si napríklad svoje obľúbené capuccino doprajete, ale v dopoludňajších hodinách. K ďalším negatívom patrí, že ľudia si často krát myslia aj to, že keď vypijú väčšiu šálku kávy, tak že tá je pre nás ľahšia oproti tej malej, talianskej káve. Ale opak je pravdou, pretože práve v tej väčšej šálke je oveľa viacej kofeínu. Preto si nabudúce dobre rozmyslíte, akú kávu si dáte.

K pozitívnym účinkom patrí, že okrem prevencie proti cukrovke či rakovine je káva vhodná na pečeň, pamäť či náladu. Osvieži nielen našu myseľ, ale nás aj pozitívne nabudí a preto by sme mali vedieť aj to, že najefektívnejšie účinky kávy sú medzi 09:30 a 11:30.

Deň, kedy môžu oslavovať všetci kávičkári sa pripisuje 1.októbru a ide o svetový deň kávy. Vraví sa, že káva je ako alkohol, preto ju treba piť s mierou a vychutnať si každý jeden dúšok.  Tak teda, na zdravie!

Autor: Miriama L.
Foto: Ingimage