Potešte sa jarný farebným záhonom v obývačke

Je čas myslieť ako bude vyzerať u vás jar, vybrať si vhodné cibuľky a postarať sa o nádhernú jarnú záhradu v obývačke alebo v kuchyni. Rýchlené cibuľoviny vyniknú najmä v interiéri. A ako  sa o ne postarať?

 

Kúpte si zdravé, skôr väčšie, špeciálne pripravené – rýchlené – cibule v špecializovanej predajni. Na rýchlenie nie sú vhodné cibule zo záhonov, pretože nemajú dostatok zásobných látok a nie je záruka, že v interiérových podmienkach vykvitnú. Pripravte si vhodnú nádobu: menšiu priehľadnú vázu, sklený valec, banku s vyšším hrdlom či ozdobný kvetináč, ktorý tvarovo a farebne vynikne v interiéri.

Hyacint – voňavá predzvesť jari

Nádhernú vôňu prinesie do interiéru hyacint. Zadovážte si rýchlenú cibuľu a vložte do nádoby s lievikovito zúženým hrdlom, kde sa cibuľa usadí. Korene si vytiahnu vodu z dolnej časti nádoby. Uložte ju  na dva až tri týždne do priestoru s teplotou okolo 15 stupňov.  Neskôr napučanú cibuľu premiestnite do bytu na parapet s dostatkom svetla.  Hyacint v nádobe s vodou alebo v kvetináči rozkvitá pri teplote  16 až 20 stupňov a v plnom kvete robí radosť asi tri týždne. Nemá rád teplotné výkyvy. Pozor, aby substrát úplne nevyschol – to hyacinty neznášajú. Po odkvitnutí prestaňte hyacint zalievať, odrežte kvetovú stopku a listy nechajte prirodzene vyschnúť. Keď zožltnú a odpadnú, cibuľu vyberte, očistite a uskladnite na chladnejšom a suchom mieste. Tam prečká obdobie vegetačného pokoja. Koncom septembra možno cibule vysadiť von na slnečné miesto do hĺbky 10 – 15 cm do ľahkej, priepustnej pôdy, bohatej na humus. Na budúcoročnú jar vás potešia skorými  voňavými kvetmi v záhone.

Narcisy – nežné zlato v interiéri

Do vybratej nádoby vsypte drenážnu vrstvu do výšky 6 cm, vložte rýchlené cibule korienkami nadol a do dvoch tretín obsypte drenážou. Pozor, aby sa cibule nedotýkali. Zalejte prevarenou vychladnutou vodou tak, aby boli ponorené korienky, ale nie celé cibule. Nádobu umiestnite na chladnejšie miesto s teplotou do 10 stupňov. Keď majú vyrastené rastlinky asi 10 centimetrov, treba nádobu preniesť na teplejšie a svetlejšie miesto, aby sa aklimatizovali. Po týždni ju premiestnite do teplého a svetlého interiéru.  Ak chcete narcisy rýchliť v substráte a nie na kamienkoch, treba použiť nádobu s otvormi na odtekanie prebytočnej vody. Najvhodnejším substrátom je zemina zmiešaná s pieskom v pomere 1 : 1. Po dokvitnutí počkajte, kým sa cibule zatiahnu. Očistite ich a uskladnite v suchu, v septembri vysaďte do záhonu v záhrade.

Tulipán – krásavec v turbane

Na pestovanie v byte sú vhodné skoré a poloskoré odrody, najlepšie sa darí nie príliš šľachteným druhom. Rýchlené zdravé cibule sa zasadia do substrátu pre izbové kvety, na spodok nádoby treba dať vrstvu drenáže, potom asi 8 cm substrátu a naukladať cibule, ktoré môžu byť tesne vedľa seba,  no nemajú sa dotýkať. Prisypte zeminu tak, aby špičky cibúľ trčali, a nádobu uložte na dva týždne do chladu. Mierne polievajte. Ak použijete staršie črepníky, treba ich pred sadením vydezinfikovať. Cibuľky sa v chlade zakorenia, a len čo sa objavia zelené púčiky, možno ich preniesť do teplejšieho interiéru, predtým ich treba nechať aklimatizovať. Po odkvitnutí je aj v prípade tulipánov dôležité nechať listy zožltnúť a prirodzene vyschnúť a až následne vybrať cibule zo substrátu, očistiť a odložiť na suché miesto.

Zdroj: aka