Jarný detox pomôže telu aj mysli…

Jar už konečne prišla, čo určite potešilo, ak nie všetkých, tak drvivú väčšinu z vás. Slnečné lúče konečne hrejú, nebo je jasné, teploty stúpajú. Nastávajúce teplé obdobie však signalizuje aj fakt, aby sme venovali zvýšenú pozornosť aj očiste svojho organizmu. Jarné očistné kúry nie sú ničím drastickým, no zato dokážu naše telo prečistiť od všetkých toxínov, ktoré sa v ňom počas celej zimy ukladali a zahlcovali naše telo.

Ak by ste sa ich nezbavili, ich zásoby v tele by rástli a skôr, či neskôr, by vám začali spôsobovať zdravotné problémy. Už viacero rokov je všeobecne známe, že očistné kúry, resp. detoxikácia organizmu je vhodná najmä na jar. No viete prečo? Už starí čínski liečitelia odporúčali jarné očisty organizmu a z tradičnej čínskej medicíny aj toto odporúčanie vychádza.

Neodporúčajú ju však len orientálni lekári, ale aj naša západná medicína a to preto, že práve jar je obdobím, kedy sa žlčník a pečeň vyznačujú najvyššou aktivitou. Pečeň je totiž akási čistička tela, ktorá nás zbavuje škodlivín a keď jej pomôžeme práve v tomto období, pôjde jej to omnoho lepšie. Zlepší sa tak nielen celé fungovanie tela, vaša kondícia, no poďakuje sa vám aj vaše srdce a zmeny pocítite aj na ostrejšom zraku.

Okrem toho vás prestane trápiť zlá nálada a nedostatok energie. Čiastočne sa tieto problémy zmiernili aj zlepšením počasia, no zdravé a očistené telo bude plné novej energie, ktorú na sebe určite čoskoro pocítite. Treba však pre to niečo urobiť – dajte si víkendovú očistu. Ak nevydržíte dva, či tri dni, vyskúšajte aspoň jeden deň. Aj to je lepšie, ako keby ste svoje telo neočistili vôbec. Sami uvidíte, že zbadáte ten rozdiel. Základom je veľa tekutín a obmedzenie jedla. Nemusíte však hladovať:

Zásady stravovania počas diéty:

· ľahká strava,

· veľa čistej vody,

· čerstvé ovocie a zelenina,

· mliečne výrobky,

· diétne mäso (kuracie).