Janek Ledecký: V budúcom živote chcem byť zase popstar

Predstavovať symatického Janka Ledeckého s jeho neodmysliteľným chlapčenským úsmevom aj napriek šedinám,  je nalievanie vody do Dunaja alebo do Vltavy. Tri desaťročia nás obdarúva skvelou pohodovou náladou, peknými pesničkami, muzikálmi, ktoré dosiahli úspechy aj v zahraničí. Hamleta, okrem Česka a Slovenska,  videlo v Japonsku a Kórei vyše milióna divákov, podobne úspešný aj aj Galileo a okrem toho je Janek neustále na výslní pop music. Na Slovensko prichádza s dvoma novinkami – novým albumom a vianočným turné.

V minulom roku ti vyšlo CD duetov pod názvom Všichni dobří andělé, ktoré bolo veľmi úspešné. Ako sa naň po roku pozeráš ty, ako by si ho zhodotil?

Úprimne povedané, svoje vlastné CD nepočúvam, naposledy som ho počul, keď sme ho „mastrovali“, potom samorejme znelo na krste. Pre mňa je zásadné ako pesničky žijú na koncertoch. Minuloročné vianočné turné sa nieslo tak trochu v duchu tohto albumu, ktorý bol čerstvý, na každom koncerte som mal dvoch-troch hostí, čo pre mňa dalo turné úplne iný, zvláštny rozmer a verím, že aj divákom.https://www.youtube.com/watch?v=mMKgOH84tKk

 

Tento rok tiež chystáš vianočné turné a 29. ovembra 2015 sa predstavíš aj v Bratislave v Istropolise.

Je to tak a moc sa teším.  Platňa Sliby se mají plnit o Vánocích vyšla v roku 1996 a odvtedy sa stalo tradíciou aj vianočné turné.  Super je, že bez veľkých tlakov, bilboardových kampaní sú koncerty vypredané  a veľmi si toho zázraku vážim. Stať sa súčasťou Vianoc v rodinách ako vianočný stromček, kapor a k tomu moja platňa. Tentoraz to bude všetko zase úplne iné, lebo podstatnú časť kocertu budú tvoriť piesne z mojho nového albumu Na konci duhy, ktorý v Bratislave pokrstíme 27. októbra 2015. Po desiatich rokoch ma vyhecovali k novéhu autorskému albumu. Čo vykopete na konci dúhy sa dozviete z CD (smiech). https://www.youtube.com/watch?v=uoqLB7r5-ms

 

Neprezradíš aspoň kúsok?

Hovorí sa, podľa starej legendy, že na konci dúhy je zakopaný poklad. Na albume je dvanásť pesničiek a jedna je „schovaná“, to je ten poklad (úsmev).

 

Ako teda vznikal tento album po dlhých desiatich rokoch?

Vydavateľstvo chcelo, aby som urobil aj nové pesničky, ja som skladal, ale neboli to na duety, napokon, množstvo duetov som už mal – či s Petrom Nagyom a Jožom Rážom a samozrejme aj s českými kolegami. Naraz, ani som nevedel ako, mal som skladby na polovicu albumu, tak ma presvedčili vo vydavateľstve, aby som to dorobil.  Zariadili mi nahrávanie v Anglicku s prvou hudobnou ligou a šlo to. S Honzom Ponocným,  ktorý je producentom, sme dotáčali v Česku a miešalo sa to celé zase v Anglicku. Latka bola nastavená vysoko a myslím, že album dostal cveng.

 

Nežiješ len pesničkami a koncertami, aj keď sú určite podstatné. Vlani sme hovorili o muzikále IAGO na motívy Shakespearovej drámy Othelo a jeho premiéra zlyhala – klasicky na peniazoch. Teraz sa však zabýskalo na lepšie časy pre tento projekt…

Zhodou báječných  okolností toto,  napísané česko-slovensko-americkým tímom,  otvorí sezónu 2016 na Novej scéne v Bratislave, už som dostal oprávnenie o tom hovoriť. Veľmi sa na to teším aj z toho dôvodu, že je to jubilejná 70. sezóna divadla Nová scéna. Bude to v slovenčine a slovenskú mutáciu  má na starosti Peter Nagy. Plním si sny.  Keby som sa znovu narodil, zase by som chcel byť popstar, stále ma  baví živiť sa tým, čo vymýšľam, aj keď niekedy je to lepšie, inokedy horšie. Za tie roky som sa naučil, ak to všetko ide hladko, je dôležité sa z toho „nepodělat“.

 

Mal si niekedy chuť praštiť s muzikou, že nejde to, makám a nie je to ono, idem robiť niečo iné – si vyštudovaný právnik?

Návrat k právu by som pokladal za najväčšiu prehru v živote, rock and roll je oveľa väčšia zábava (úsmev). Neviem si predstaviť, čo by som robil, naozaj, koncerty sú pre mňa šľahačkou, čerešničkou  na torte, bez ktorej by som nevedel žiť. Niektoré moje pesničky sa stali majekom poslucháčov a je to úžasné, to pozná každý muzikant a spevák, ktorý má vo svojom repertoári desať a viac hitov, s ktorými môže kamkoľvek prísť, ľudia ich poznajú a chcú ich znova a znova počuť. To sa stavba koncertu robí sama.

 

Čo ťa udržuje pri zemi, predsa len tá sláva prišla, fanúšičky sa vrhali po tebe kde si prišiel,  trhali  z teba ružovo-fialovú košeľu z klipu Všechno bude fajn…

Priznám sa bol som neznesiteľný, so Žentourom sme vyleteli behom roka z malých klubov na štadióny, prišla platňa,  ktorá síce bola tretia a predalo sa asi 160 tisíc, chodii sme s hlavami v oblakoch. O rok  prišla ďalšia platňa, očakávali sme to isté. Boli sme radi, že sa predalo o sto tisíc menej, pár nevypredaných koncertov a boli sme späť na zemi. Naša branža je tvrdá, s nikým sa nemazná.

 

Tebe však môžeme blahoželať, koľko rokov si na scéne?

Asi sto (smiech).

 

Za tvojím úspechom nezaostávajú ani tvoje deti….Jonáš má za sebou niekoľko výstav obrazov, dcéra je úspešná lyžiarka a majsterka sveta v snowborde…

Dcéra sa vrátila teraz z Chile, kde bola trénovať a popri tom sa zúčastnila šiestich lyžiarskych závodov  Juhoamerického pohára a Chilania boli hotoví, že snowbordistka povyhrávala všetky lyžiarske preteky. Jonáš má momentálne tiež veľa práce, okrem toho, že mi zložil, nahral všetky nástroje, vyprodukoval a dokonca naspieval vokály na jednu pieseň z nového albumu, pripravuje  60-stránkový komiks do knihy k 700. výročiu narodenia Karola IV. A ešte tam bude 30 strán ilustrácií. Takže od maliarskejho náčinia teraz ani nevstáva. No a ja si užívam ešte posledné kocerty vonku pod holým nebom. Od polovičky októbra do polovičky novembra, kedy vyrážame na vianočné turné bude pauza, počas ktorej budeme nacvičovať v novej zostave vianočné koncerty, takže 29. novembra budeme pripravení na Bratislavu.