Jana Tomas: Spať denne plnohodnotným spánkom bol pre mňa predtým luxus

Opatrenia spojené so šíriacim sa koronavírusom sa postupne uvoľňujú. Po mesiacoch, kedy sme sa museli prispôsobiť novému životnému rytmu plnému obmedzení, zmien a nových situácií, sa tak život postupne takmer vrátil do podoby, na akú sme boli zvyknutí. Ako sa na to s odstupom týždňov pozeráme a čo nám táto nová skúsenosť priniesla do života? Na túto i mnohé ďalšie otázky sme sa opýtali známej blogerky, influencerky a módnej štylistky.

 

Jana Tomas sa vo svete módy pohybuje dvadsať rokov. Známa slovenská módna štylistka má obľúbený blog janatini.com, a rovnako tak profil na Instagrame @janatini, kde má aktuálne viac ako 46 000 sledovateľov.

Aké boli tvoje týždne v karanténe? Ak by si to mala vystihnúť par slovami, aké pocity prevládali, nálady?
Asi tak ako u každého boli o spomalení, o uvedomení si priorít, sprítomnení sa, vracaní sa k veciam, na ktoré som predtým nemala čas. Nálady boli „up and down“, predsa len, táto situácia je náročná na psychiku, hoci si to nemusíme okamžite uvedomovať.

Ak by si to mala zhodnotiť, čo sú tie pozitíva a čo negatíva posledných pár mesiacov?
Pozitíva sú určite samotné spomalenie a prehodnotenie priorít. Spať denne plnohodnotným spánkom bol pre mňa predtým luxus. Tak isto mám pocit, že táto situácia začala ukazovať pravý charakter ľudí. Toto bolo extrémne zaujímavé a prínosné to sledovať, hlavne u ľudí, ktorých poznám. Negatíva sú, myslím evidentné, no na tie by som sa nesústreďovala. Môj focus je primárne na tom, čo mi táto situácia priniesla.

V čom si samu seba najväčšmi prekvapila?
Že ako človek, čo pôsobí v móde vyše 20 rokov, som ani raz od začiatku karantény nepomyslela na nákup oblečenia (smiech). Aj po extrémnom vytriedení šatníka ho mám doma stále dosť, a tak prišlo ďalšie triedenie. Že dokážem bez problémov cvičiť sama doma každý deň, a dokonca si aj bez problémov variť, čo teda nepatrilo medzi moje obľúbené činnosti. A že mi vôbec nechýbalo cestovanie. To bol pre mňa asi najväčší šok vzhľadom na to, ako veľa cestujem.

Všetci teraz kváskujú, chodia do lesa, čítajú, robia online kurzy… Objavila si aj ty nové schopnosti? Prinieslo ti toto obdobie nové zručnosti?
Nove zručnosti ani nie, skôr som sa vrátila k tým, ktoré ovládam. Vybalila som šijací stroj a začala opäť, po asi 20 rokoch, šiť a štrikovať. Čo sa za mladi naučíš… ?.Takisto mám neustálu potrebu nasávať nove informácie cez podcasty a prednášky, a veľmi som sa začala zaujímať o duševné zdravie. Ľudia totiž zabúdajú, že je rovnako dôležité ako to fyzické a celá táto situácia bude mať na duševnom zdraví nás všetkých veľký dopad.

Aký bol tvoj bežný denný režim v tomto období?
Prvý mesiac bol veľmi chaotický, no druhý už mal svoj režim: ráno vstanem, vypijem svoje “elixíry” a ostávam v posteli. Buď si čítam, alebo updatujem Instagram. Dám si 1-2 kávy, na to tréning a po ňom ranné správy cez podcast Denníka N. Až potom sa začína môj deň, čo počas karantény nebolo nikdy skôr ako o 12. Potom buď robím maily, niečo doma nafotím, poprípade idem nakúpiť sebe i rodine a raz za týždeň ich navštívim. Večer pred spaním sa snažím čítať knihy, nakoľko trávim veľa času pred obrazovkami. Zatiaľ sa mi veľmi nedarí, ale nevzdávam sa :).

Máš  zaujímavé povolanie, venuješ sa móde, si aktívny spoločenský človek, ako si sa s týmto popasovala?
Až prekvapivo v pohode. Ja som “extrovertný introvert”. Viem byť outgoing a komunikatívna keď treba, ale milujem byť sama doma a ponoriť sa do vlastných činností a myšlienok. Veľmi som si čas doma užívala a nerobilo mi najmenší problém v tom ďalej pokračovať. Jediné, čo mi chýbalo je sranda s kamošmi a náš spoločný kreatívny proces na projektoch, ale zvládli sme to online s občasnými stretnutiami z bezpečnej vzdialenosti.

Je niečo, čo si objavila, nastolila kvôli „korone“, no osvedčilo sa a praktizuješ to aj po skočení tohto náročného obdobia?
Určite pomalší režim, viac spánku a viac komunikácie s rodinou.

Aký bol tvoj najčastejší outfit v tomto období a čo si si ako prvé obliekla, keď si išla “normálne“ von?
Asi tak ako u každého – tričko a tepláky, no ja som si počas karantény ušila domáci úbor, ktorý som nevedela nikde zohnať, a ktorý mi extrémne vyhovuje. Pozerať na seba vo vyťahaných teplákoch každý deň vie byt trochu deprimujúce :). “Normálne” som sa obliekala do obchodu či za rodinou, ale teším sa na moment, kedy pôjdeme s kamarátmi do mesta v lete na drink a vyparádime sa. To bude fun.

Čo ty a virtuálna komunikácia s kamarátmi, rodinou? Ako ste boli najčastejšie v spojení?
Rodinu mám blízko, čiže raz za týždeň som šla za otcom zaniesť mu nákup a k sestre. Sedeli sme na dvore a klebetili v rúškach. Ale inak sme si volali všetci takmer denne.

Čo si urobila ako prvé, keď sa svet vrátil do normálu?
Vyobjímala som svoju rodinu a bookla si masáž :).

Zdroj: Marta T.