Jana Muňanská: Láska je nevyčerpateľná studnica inšpirácie

Na svoje konto si môže pripísať viaceré profesie: speváčka, poznáme ju totiž z účasti súťaže Superstar.  Ľahostajná jej nie je ani ženská krása, napokon sama je finalistka MISS Universe 2010, kde dokonca získala titul MISS Media. Okrem toho pôsobí ako módna editorka, skúsenosť má aj ako moderátorka módnej televízie.  V posledných dňoch však vlny slovenského šoubiznisu rozvírila ako autorka debutovej knihy Umenie lásky. Krstnými otcami knihy sa stali Maroš Kramár a Peter Lipa a hoci Jana je šťastne zadaná – jej partnerom je riaditeľ Národného onkologického ústavu Jozef Dolinský  práve prvého z kmotrov knihy považuje za prototyp správneho  muža.

Na úvod hádam, keby ste nám stručne predstavili svoje  „bábätko“ v podobe debutovej knihy Umenie lásky?
Román o láske, plný vzrušenia, nekonečnej lásky a šťastia, ale na strane druhej aj plný sklamania, zrady, zvratov. Hovorievam – presne taký aký je život a láska v ňom. Dej sa odohráva v slovenskom prostredí, hrdinkou je módna editorka Izabela, ktorá sa šialene zamiluje do rovnako mladého úspešného biznismena, ktorý však stále cestuje. Jediné, čo jej môže ponúknuť je „vzťah s benefitmi“, ako sa tomu dnes hovorí, ale aj jeho láska dolapí –  a do hry vstupuje ďalší muž – aby to nebolo zase také jednoduché – starší  a maliar. Ten zamáva riadne jej životom – no tom už v knihe. Dej ukáže, že umenie milovať je najväčším umením v živote, že láska je vtedy  láskou, keď je dostatočne zrelá.

Netajíte sa obdivom k Marošovi Kramárovi…
Vybrala som si ho za krstného otca, pretože pre mňa je stelesnením dokonalého muža. Podľa mňa každá žena, ak si predstaví klasický prototyp  – sú iba tri možnosti a jednou z nich je určite Maroš. Keď som počula prvý raz jeho hlas, roztriasli sa mi kolená, vedela som, že ho chcem mať na pódiu, keď sa bude krstiť moja kniha Umenie lásky. Preto ma teší, že prijal pozvanie, je aj skúsený moderátor, takže mám dva v jednom – moderátora i krstného otca.

Kniha je debutom, predznamenáva spisovateľskú dráhu?
Chcela by som v tomto smere pokračovať, pretože písanie je mojou vášňou odmalička, všetky školské časopisy a kroniky som riešila ja. Už na strednej som sa rozhodla, že pôjdem do Prahy študovať žurnalistiku a mediálnu komunikáciu, čo som aj vyštudovala a možno to málokto o mne vie. Na očiach som totiž v úplne  inom smerovaní, ale písanie  bolo pre mňa vždy niečo, čo som možno ukrývala pred svetom. Nie je umenie vyštudovať žurnalistiku, umenie prichádza potom, keď človek dokáže chytiť inšpiráciu, múzu, ktoré dokážu pomôcť vytvoriť niečo hmatateľné a hodnotné.

Prerábali ste pôvodný rukopis?
Môj prvý rukopis bol dosť filozoficky šmrcnutý, ale potom som sa zamyslela, či je to  tá správna cesta  a rozhodla som sa hlavne ženám ponúknuť trošku oddľahčený príbeh, kde si filozofiu nájdu samy.

Možno je priskoro hovoriť v danom momente o druhej knihe, ale predsa…
Musia vychladnúť emócie z toho, že na svete je prvá kniha, že sa mi udialo všetko ako som chcela, ale kdesi v hlave rastie nový príbeh. Napokon  –  láska je nevyčerpateľná studnica inšpirácie, každý príbeh v mojom okolí je hnacím motorom a inšpiráciou.

Rozhovor pripravila Anna Olvecká

 

umenie lasky - jana mutnanska 2