Jana Ješková: Chránim ženy pred nosením umelín

Módna značka Jenny Jeshko funguje na slovenskom módnom trhu od roku 2014  a priniesla ju Jana Ješková, ktorá predtým pracovala v IT oblasti dlhé roky. V súčastnoti sa už značka teší popularite na konte má autorka niekoľko zaujímavých módnych prezentácií a tá ostatná sa udiala len minulú sobotu. Tak sme sympatickú Janu Ješkovú vyspovedali.

Pracovali ste  vo veľkej spoločnosti s úplne iným zameraním ako móda. Prezraďte,  čo ste robili a prečo ste sa rozhodli zanechať veľký svet techniky a vydať sa na umeleckú dráhu – vytvoriť vlastnú  módnu značku Jenny Jeshko?

Práca v oblasti IT ma veľmi bavila, darilo sa mi,  a to, čo som robila, malo zmysel. Po  dlhých rokov v korporáciách som však jednoducho začala byť unavená a potrebovala som zmenu.  Zatúžila  som po kreativite, slobode… a istým spôsobom aj  po návrate k ženskosti… Alebo inými slovami – nechcelo sa mi celý život žiť ten istý život. Prečo móda? Venovala som sa  jej približne od  šestsnástich rokov. Šila som celú garderóbu sebe, ale i  sestre, mame, a dokonca som ušila  košeľu aj otcovi. Doteraz ju má odloženú,  nie je to milé?

Na základe čoho ste  rozhodovali o výbere materiálov na vaše modely, ktoré inklinujú k tradíciám a folklóru?
Intuitívne.  Mám víziu a potom zbadám materiál, ktorý do nej zapadá. Inokedy je to presne naopak. Inšpiruje ma materiál a pohľad naňho mi  v hlave okamžite vytvorí model. Používam len kvalitné látky, v drvivej väčšine z prírodných materiálov. Výnimku tvoria eko-kože a imitácie kožušín, kde rovnako dbám na to, aby nebol použitý – mne z duše  odporný akryl (úsmev).

Je pravda, že každý váš model je originál a neexistujú dva rovnaké?
Áno, je to tak. Viem na objednávku spraviť klientke podobný model, ale nikdy nebudú rovnaké. A aj toto robím len veľmi výnimočne.

Okrem oblečenia, vaša značka prezentuje aj kabelky a našnice, pre koho, pre akú ženu sú určené?
Doplnky tak isto, ako aj moja móda,  sú určené pre ženu bez ohľadu na vek, pre ženu, ktorá ma zmysel pre štýl, eleganciu a zároveň má rada v móde istú mieru humoru, odľahčenia a extravagancie.

Čo vás na vašej práci baví najviac a naopak, čo by ste pokojne oželeli?
Tvorba ako taká ma baví ako celok. Zbožňujem nakupovanie látok… to som ako v raji (smiech). Milujem vymýšľať výšivky, farby, vzory, strihy, testovať výsledok… slovom  všetko. Nebaví ma, keď musím riešiť nekvalitnú prácu subdodávateľov, ale to asi  nebaví nikoho.

Používate prírodné materiály, technika nanášania farieb je pomerne komplikovaná, prečo ste sa rozhodli pre zložitú cestu?
Nebolo to až také zložité, zložitý,  respektíve  časovo náročný, bol prieskum trhu. Potom to už išlo hladko. Našla som firmu, ktorá pracuje s ekologickými materiálmi a farbivami a má dobré výsledky. Na niektoré kombinácie farieb a materiálov treba dať síce pozor, výsledný dojem môže totiž pôsobiť „vyprašivene“, ale už to ovládam, a preto sú výsledky naozaj výborné a látky vyzerajú skvele. Na krikľavú potlač polyesterových látok ma určite nikto nepresvedčí.

Ste všeobecne milovníčkou a ochrankyňou prírody alebo len svoje klientky chránite pred „umelinami“?
Prírodu milujem, milujem zvieratá a mám rešpekt k rovnováhe na Zemi, v širokom slova zmysle. Táto rovnováha je už, žiaľ,  narušená, avšak stále môžeme prispieť k tomu, aby to nebolo ešte horšie. A,  áno, chcem moje klientky ochrániť pred tým hrozným zážitkom z nosenia nepríjemných „umelín“.

Nedávno ste mali dve prehliadky – jednu na Hviezdoslavom námestí v Bratislave a a druhú len teraz v sobotu – čo nám o nich poviete, čo ste na nich ukázali?
Predviedla som výber z poslednej kolekcie „Slovanské bohyne a iné tajomstvá“ a aj pár kúskov, ktoré mám z predchádzajúcich kolekcií. Hostia videli letné modely – topy s reťazou namiesto ramienok, bohato vyšívané pásikované košele, vyšívané kúsky z tmavozeleného ľanu doplnené snehobielymi blúzkami z bielej madeira krajky. K tomu farebne zladené krajkové náušnice a náhrdelníky. A samozrejme nechýbali ani moje listové kabelky.

Kabelky sú rovnako  z prírodných materiálov – bavlnené, prípadne z juty, žiadne kožené u vás nenájdeme?
V najnovšej kolekcii mám listové kabelky z juty, ľanu a bavlneného pevného kanvasu, doplnené eko-kožou, buď bohato vyšívané alebo zdobené kovovými a sklenenými ozdobami.

Čo vás čaká v druhom polroku roku 2017?
Plánov je dosť, zdá sa mi občas  až priveľa. Ale ako sa hovorí – keď sa nezľakneš vlastných plánov, tak asi nie sú dosť veľké (smiech). Najbližšia veľká udalosť, ktorú som už definitívne potvrdila, je moja expozícia na podujatí Trenčín  – Mesto Módy v septembri a veľmi sa na ňu teším.

Anna Olvecká
Foto:Archív JJ