Jana Bútorová: Momenty s priateľmi sú nezabudnuteľné

Jana Bútorová: Momenty s priateľmi sú nezabudnuteľné

Na bratislavskom konzervatóriu vyštudovala hudobno-dramatický odbor. Počas štúdií absolvovala stáž v  New Yorku, ale i množstvo postáv – v SND, na Novej scéne, v DAB Nitra, v muzikáloch Pomáda, Line Chorus, Vlasy, vo filmoch a seriáloch  – Reny, Ordinácia v Ružovej záhrade, Panelák a tak ďalej. Postáv je naozaj neúrekom, pred niekoľkými dňami sa Jana Bútorová predstavila v novootvorenom bratislavskom kabarete v predstavení Tango.

Začnime horúcou aktualitou, ste súčasťou nového  a možno i  nezvyčajného projektu, predstavte nám ho…
Prichádzam so svojimi priateľmi s projektom, ktorý sme  nazvali –  Tango. Verím, že obohatíme nielen slovenskú hudobnú scénu, ale aj divadelnú. Som vyštudovaná herečka, ale moje smerovanie je skôr hudobné, cítim sa viac speváčka. Tango ma inšpirovalo silnými emóciami. Pre mňa je to hudba klasická, populárna, plná, dramatických melódií.  Ako speváčka môžem prejaviť emócie a naplno využiť svoj potenciál. Kúpila som si knihu Dvanásť minút lásky od Kapky Kassabovej. Je to príbeh Argentínskeho tanga, ktoré je z historického hľadiska pôvodným tangom. A začala som študovať aj dostupné materiály o tangu.

Ako teda predstavenie vyzerá – spievate, tancujete alebo…?
Sme trio. Ja spievam. Na klavíri hrá skvelý hudobník Martin Breznický a na viole hrá Karin Rumanová. Volám to projekt preto, že sa to netýka  len hudby. Je to akoby náučný koncert, pri ktorom tancuje tangový tanečný pár.

Skôr ako ste prišli s Tangom, aká bola vaša hudobná kariéra?
Spolupracovala som s mnohými hudobnými telesami. Z tých známejších napr. ženské vokálne trio Golden Storm. Všetky tri sme hrali na husle a spievali.  Mali sme veľa koncertov hlavne v Čechách, účinkovali sme aj na Eurovízii. Na toto obdobie mám príjemné spomienky, rovnako ako na účinkovanie v divadle GunaGu s režisérom Wiliamom Klimáčkom, či vo filme Viditeľný svet, ktorý režíroval Peter Krištúfek. Mám rada všetky zaujímavé umelecké formácie, nakoľko môžem rozvíjať svoju rôznorodosť.  Vzhľadom na to, že mám rada cestovanie, potešilo ma účinkovanie na zaoceánskej lodi, kde som spievala v jazzovom triu. Bola to dobrá skúsenosť a škola do života.

Popri spievaní ste určite navštívili množstvo zaujímavých krajín, ktoré ste ako cestovateľka dokázali oceniť…
Mne sa najviac páčil z Kanárskych ostrovov  – La Gomera, Grécko s bielymi domčekami, napr. známe turistické miesto Santorini a Mykonos.  V Turecku zase napríklad mesto Kusadasi. Samozrejme, boli veľmi pekné známe turistické destinácie aj v Stredozemnom mori.

Vráťme sa k hudbe, asi sa chcete dostať s Tangom do povedomia…
Áno. Dúfam a verím, že precestujem s Tangom celé Slovensko a ľudom sa to bude páčiť. Premiéra v klube RedCatCabaret, ktorý v Bratislave otvorila Lucka Siposová, bola výborná. Milo ma prekvapili standing ovation, ktoré sú skutočným zadosťučinením pre umelca.

Ako žena, čím sa rada rozmaznávate, sedíme oproti predajni kabeliek…
Asi nie som typická žena. Neoslovujú ma nákupy kabeliek a topánok. A keď už topánky,  tak mám rada športové alebo turistické. Pre mňa je rozmaznaním sadnúť si s niekým, koho poznám, s kým mám o čom hovoriť, dať si pohár vína a debatiť… Topánky či kabelka sú určite pekné aj potešia, ale momenty s priateľmi sú nezabudnuteľné.

Autor: Anna Olvecká
Foto: archív J.Bútorovej a Desana Dudášová