Jahodové stopky sú cennejšie ako plody

Aj vy ich milujete? Takže si doprajte, práve teraz, keď sezóna jahôd vrcholí. Len tak, v koláči, v zmrzline, pudingu, či v lekvári. Nech sú akokoľvek spracované, sú úžasné. No vedeli ste, že ešte hodnotnejšia je zelená stopka, ktorú zahadzujete do koša?

 

Najjednoduchšie je vysušiť ich na jahodový čaj. Nie je síce veľmi voňavý, ale má potenciál pokiaľ ide o zdravie. Bylinkári ho odporúčajú na prevenciu mnohých ochorení a zmiernenie príznakov starnutia. Čaj tiež pomáha pri zmiernení bolestivých príznakov dny, znižuje zlý cholesterol v krvi, riziko kardiovaskulárnych ochorení a vďaka vysokému obsahu tanínov má sťahujúci účinok. Jahodové stonky tiež potláčajú príznaky starnutia pokožky súvisiaceho s vekom – stačí ich rozdrviť a ako masku aplikovať na tvár, pravidelne.

K zdravým raňajkám
Jahodové stopky obsahujú množstvo vitamínov a rovnako ako listová zelenina aj železo a ďalšie zdraviu prospešné látky. Pridajte si ich do smoothie so špenátom alebo namiesto zelených byliniek. Výslednému koktailu pridajú na chuť, ale aj na zdraví!

V kuchyni
Slúžia jahodové stopky ako vynikajúce ochucovadlo a nie len to. Práve v zelenej časti sa totiž koncentruje vôňa a sviežosť jahodového plodu. Takže jahodové stopky sa jednoducho umyjú a pridajú na pekáč k mäsu alebo k pečenej zelenine. Po upečení majú jemne kyselkavé tóny a jedlám dodajú jedinečnú chuť.

Jahodové stonky ako citrónové plátky
Nalejte do džbánu čistú vodu, nasypte do nej hrsť umytých jahodových stopiek a nechajte vylúhovať. Neuveríte, akú krásnu jahodovú vôňu a sviežu chuť bude limonáda mať. Môžete ju dochutiť medom, trstinovým cukrom alebo ďalším ovocím.

Ochutený ocot
Je výborný na grilované ryby, mäso alebo na prípravu octových zálievok a dresingov do šalátu. Stačí, ak umyté stopky naložíte do obyčajného octu a necháte niekoľko hodín odležať.

Alkohol s príchuťou jahôd
Naložte stopky do obyčajnej vodky alebo iného alkoholu a nechajte niekoľko dní stáť. Keď ho budete nalievať, všetci sa vás budú pýtať, ako je možné že drink vonia po jahodách.

Jahodové korenie
Ak stopky vysušíte, môžete si z nich pripraviť jahodové korenie. Vhodné je do šalátov, mäsa, ale napríklad aj do koláčov, ktorým pridá krásnu vôňu.

Do kúpeľa
Jahodový kúpeľ? Prečo nie! Do kúpeľa nasypte trochu sušených jahodových stopiek alebo zamrazených čerstvých stopiek. Máte postarané o najvoňavejší relaxačný zážitok.

A čo jahody?
No keďže samotné jahody tiež nie sú na zahodenie, ponúkame pár vhodných tipov. Jahody pre akoukoľvek úpravou najprv dobre umyte a zbavte ich všetkých nečistôt. Rovnako odstráňte poškodené alebo zhnité. Potom oddeľte stonky a rozprestrite ich na uterák alebo obrúsok. Nechajte ich vysušiť aspoň dvadsať minút. Prebytočnú vlhkosť treba odstrániť. Vložte jahody do misy a zasypte ich niekoľkými lyžicami cukru, zľahka premiešajte, aby bola každá obalená cukrom. Na zmrazenie použite plytkú nádobu. Rozložte ich tak, aby sa bobule nedotýkali a vložte do mrazničky Za hodinu dve úplne zamrznú, ale je veľmi dôležité, aby ste ich každú pol hodinu miešali, aby sa neprimrazili k povrchu nádoby. Zmrazené preložte do uzatvárateľného vrecka a skladujeme v mrazničke. Takto zmrazené jahody si zachovajú chuť aj vôňu a keď ich rozmrazíte, môžete ich rovno použiť.

Autor: Marta Z.
Foto: Shutterstock