Jablková očista

Ak sa cítite unavené a bez energie stačí aj krátka očistná jablková kúra, aby ste sa opäť cítili vo svojej koži. Jablkový pôst je vhodným štartom aj pred začiatkom diéty. Ak sa nám nedarí schudnúť , problémom môžu byť toxíny nahromadené v tkanivách a bunkách. Tie odstránime len tak, ak telu dodáme potrebné látky na ich vylúčenie, ktoré sa ukrývajú najmä v surovom ovocí a zelenine.

Jablková kúra sa odporúča na zimu, no nevidím problém v tom, aby sme ju využili aj inokedy. Na našom trhu sú v tomto období kvalitné slovenské jablká, tak sa ich môžeme skúsiť prejesť do sýtosti a krásy.

Jablká v sebe ukrývajú veľa vitamínov, enzýmov a pritom majú málo kalórii. Vláknina ako celulóza a pektín má schopnosť na seba viazať ťažké kovy (olovo alebo ortuť), ktoré sa následne vylučujú z organizmu. Vláknina tiež pôsobí ako „črevný kartáč“ a dokonale poupratuje naše črevá. Telo vďaka jablkám dostáva energiu, naštartuje sa spaľovanie tukov a zlepší sa látková výmena. Jablká majú skvelú schopnosť – vďaka vláknine – na dlhšiu dobu zasýtiť, preto pri tejto kúre nepociťujeme hlad. Vďaka ovocnému cukru nemáme chuť na sladkosti, ale za to máme úsmev na tvári a dobrú náladu. V jablkách sa nachádza vitamín C, ktorý je skvelým bojovníkom proti nachladnutiam, posilňuje imunitný systém a tkanivá organizmu, ďalej horčík, ktorý je výborným prostriedkom proti stresu a draslík, ktorý pomáha odvádzať z tela nahromadenú vodu.

Jablkovú kúru je vhodné si načasovať na obdobie víkendu, pretože vylučovanie odpadových látok z tela môže so sebou priniesť sprievodné javy ako je podráždenosť alebo bolesti hlavy, ktoré lepšie zvládneme doma v posteli. Deň pred začatím očistnej kúry sa snažme vyhnúť ťažko stráviteľným potravinám, ako napríklad mäsu, mliečnym výrobkom, sladkostiam, a samozrejme nerestiam ako káve, alkoholu a cigaretám. Jablká jeme po dobu troch dní, pričom si ich rozdeľme na päť väčších porcií, aby sme nejedli celý deň v kuse a zbytočne nepreťažovali naše trávenie. Riadime sa pritom známym pravidlom a poriadne prežúvame, pretože trávenie sacharidov začína už v ústach. Čím viac rozžujeme každé sústo jablka, tým menej vynaloží naše telo energie na trávenie a o to viac mu zostane na očistu organizmu.

Nezabúdajme ani počas tejto kúry na pravidelný pitný režim. Hoci jablká obsahujú dostatok vody, aj napriek tomu by sme mali prijať aspoň dva litre čistej vody denne. Snažme sa nepiť pred jedením pätnásť minút a po jedení aspoň pol hodinu, aby telo mohlo využiť všetky prospešné látky z jablka. Prajem šťavnatú dobrú chuť.

(Zdroj: http://www.magazine.ayurvediccure.com/apple)