Iveta Jánska, riaditeľka odboru daní, Allianz – Slovenská poisťovňa: Všetci musíme plniť úlohy, pre ktoré sme tu.

Sympatická dáma sa venuje sa venuje tematike, ktorá nie je príliš obľúbená, teda daniam. Svoju robotu však m rada a vie si od nej aj oddýchnuť. Iveta Jánska.

Sedíme v kancelárii v Allianzi – Slovenskej poisťovni a ideme sa rozprávať o daniach…

Myslím si, že na tom nie je nič zvláštne. Každý subjekt, ktorý dosahuje príjmy zo svojej činnosti, musí podávať správu o svojom hospodárskom výsledku – to je jedno číslo. Lenže väčšinou pre vlastníka spoločnosti, v našom prípade akcionárov, je zaujímavé číslo, ktoré si po odrátaní daní môže rozdeliť. Dane sú veľmi  zaujímavou  činnosťou spoločnosti Allianz – SP, pretože, povedzme si úprimne štát má právo ukladať dane, my sme povinní ich platiť, povinní ich zisťovať. Je to naša práca.

Ste riaditeľka odboru daní, zaoberáte sa aj daňami klientov alebo výhradne len spoločnosti Allianz?

Nastavení sme ošetrovať v prvom rade interného klienta, čo v praxi znamená daňovú povinnosť našej spoločnosti. Nevylučujeme však ani procesy, kde nejakým spôsobom môže byť ovplyvnený aj klient, ale klientovi poradenstvo neposkytujeme. Samozrejme, informácie pre kolegov, ako sa správajú záležitosti v poistení alebo obchodné transakcie, a podobne, s tým sa denne oboznamujeme, pripomienkujeme zmluvy, vyjadrujeme sa k nim. Keď sú nové produkty, vyjadrujeme sa k nim, či náhodou nevzniká povinnosť buď daňová alebo oznamovacia vyplývajúca zo zákonov o daniach či o správe daní. Toto je v stručnosti naša práca.

Máte rada svoju prácu, ktorá je presýtená číslami?

Samozrejme áno. Napokon podľa zverejnených výsledkov Ministerstva financií Slovenskej republiky, sme celkom úspešní.

Stávajú sa prípady, že vaši klienti dostanú vyplatenú poistnú udalosť a musia z nej zaplatiť daň?

Ak je povinnosť z poistného plnenia alebo poistnej udalosti platiť daň, tak povinnosť je prenesená na nás, my ju máme zraziť a vyplatiť. Hovorím teraz o životnom poistení. Ak máte dlhodobú životnú poistku, ktorá má prvok na dožitie, máte poistené svoje zdravie, život a popritom si sporíte, platíte si riziká, ako napríklad keby ste si zlomili nohu, jednoducho príde doba, kedy sa ukončí poistná zmluva, vtedy sa vypláca. Ďalej. Ako sa zhodnotili ukladané prostriedky, je tam nadhodnota, no a zákon hovorí,  z tejto časti je  poisťovňa povinná vybrať daň. Takže my proces metodicky riadime, nerobíme to priamo, je to na kolegoch  v rámci  likvidácie. Vypočítava sa zákonná daň presne podľa pravidiel a klient dostáva sumu netto, už nemusí nikam chodiť, k ničomu sa priznávať.

Ako je to v prípade neživotného poistenia?

V tomto prípade príjem z poistky v zásade nepodlieha dani, čiže čokoľvek si klient – občan poistí a dostane vyplatenie poistnej udalosti, nie je to zdaniteľný príjem pre neho. Iné je, ak hovoríme o poistení podnikateľov. Ak má niekto poistený obchodný majetok, poistenie je prirodzenou súčasťou jeho života. V prípade, že príde k poistnej udalosti a následne k poistnému plneniu tak si toto plnenie musí dať do svojich príjmov alebo výnosov, takže pri podnikateľoch je to trošku o inom ako u občanov.

Ľudia všeobecne nie sú daňami nadšení, keď prezradíte o sebe, že ste „daniarka“ ako reagujú?

Všetci musíme plniť úlohy, pre ktoré sme tu, takže kolegovia to akceptujú, nič iné im a ani mne neostáva.

Ste veľké oddelenie?

Nie, som ja a ešte štyria ľudia – špecialista na DPH, špecialista na majetkové dane a dvoch špecialistov máme na dane z príjmov. Všetky procesy musíme zvládať, všetky operácie našej spoločnosti musíme vedieť posudzovať, vyjadrovať sa k nim, zachytávať daňové rozdiely, potom podľa nich počítať naše dane.

Každý bežný človek vníma pomerne časté zmeny, dodatky, novely a ich úpravy  – to musí byť náročné, neustále sledovať a byť takpovediac  v obraze…

Máme informačný spravodaj, ktorý dostávame z právneho odboru, kde jednotlivé odborné úseky upozorňujú na pripravované zmeny zákonov. Pravdou je, že ja sama si pravidelne kontrolujem portál právnych predpisov, musím si to naštudovať, zistiť, ako nás to ovplyvní. Prostredníctvom Slovenskej asociácie poisťovní predkladáme pripomienky k pripravovaným zmenám, označíme závažné a nezávažné pripomienky, v prípade závažných si nás prizvú  a malilinkou mierou sa podieľame na ich tvorbe. Pravdou je, že noviel je veľa a v obrovskom subjekte ako je Allianz – SP, sa nedá robiť „na kolene“, musíme všetky zmeny zachytávať systémovo, aby nám neunikali veci.

Nie je možné stanoviť daňové zákony, aby fungovali skutočne niekoľko rokov, zjednodušila by sa práca mnohým, nielen v Allianze…

Stabilné daňové prostredie by bolo ideálne, ale nie je… Dnes je už pripomienkovaný návrh o DPH, premiér avizuje ďalšie balíčky a každý balíček znamená zmenu zákonov, takže dosť visíme na portáli a sledujeme, aby sme mali prehľad.

Keď sme robili rozhovor s pani Mičovskou, prezradila, že trávi dosť času v práci aj nad rámec pracovnej doby.  Ako je to s vami?

(Úsmev). Cez deň je to tu veľmi rýchle, ak si chcem niečo skutočne dobre premyslieť, zvážiť, samozrejme ostávam, keď to tu stíchne. Nepovažujem to za dobré, ani mojej psychike to neprospieva, ale máme dlhodobý výpadok jedného zamestnanca, ťaháme, nahrádzame. S daňou nepracujeme iba raz do roka, ale permanentne.

Ako to vníma rodina?

Čaká na môj dôchodok,  rovnako ako ja (smiech). Ťažko sa mi plánujú dlhšie dovolenky, ale vynahrádzam, si to predĺženými víkendmi, cestovaním po Slovensku, sladkým ničnerobením, kúpeľmi, wellnes, dávam si dohromady moje dvakrát rozbité koleno. Ak ideme mimo Slovenska, snažím sa aj pripraviť na nejaké mesto, kam ideme. Nepreháňame to s mojím mužom s pamiatkami, dovolíme si dobré jedlo, dobré vínko, užívame si atmosféru uličiek, reštaurácií…

Vylihovanie pri mori?

Jój, to nie je príliš pre mňa, aj keď si spomínam na jednu dovolenku, ktorú som si užila, totálne „vyleňošila“, azúrové more, biely piesok, butikový hotel, taký poriadok tam bol. Radšej mám akčnejšie dovolenky, alebo kombinácia – štyri hodinky pláž, potom sa niekam vyberieme. Nemám rada naplánovanú, nalinkovanú dovolenku, som príliš organizovaná v práci, preto chcem mať na dovolenke to, čo deň či nasledujúca hodina dá.

Dokážete oddychovať aj doma?

Nie som zvyknutá na úplné ticho, preto ako kulisu počúvam Slovenský rozhlas, ktorý má príjemné vysielanie. Alebo si posedím na terase, snažím sa pozerať správy, najčastejšie chytám šport a počasie  (smiech). Nevyhýbam sa ani stretnutiu s priateľmi, či návšteve kultúrnych podujatí, víkendy s rodinou, taký bežný život.