Ivan Tásler: Milujem stáť na pódiu, spievať pesničky, baviť sa a baviť ľudí

Ivan Tásler: Milujem stáť na pódiu, spievať pesničky baviť sa a baviť ľudí

Sobotný koncert IMT Smile v nitrianskom amfiteátri uzavrel päticu mega úspešných koncertov v rámci IMT Smile Amfiteáter Tour 2018. Dokonca sa im podarilo pokoriť hranicu tridsiatich tisícok z projektu IMT Smile hiSTORY. Koncerty na najväčších slovenských amfiteátroch si spolu pozrelo až 31 tisíc divákov. V Nitre okrem Ondreja Kandráča vystúpil aj Tomáš Maštalír, ktorý bol so svojím gitarovým vystúpením, bezpochyby, prekvapením večera. Tesne pred koncertom,  v skvelej nálade sme zastihli Ivana Táslera, ktorý poskytol nasledujúci rozhovor.

Ako prežívate toto leto?

Pracovne, čo som aj chcel. Už na začiatku roka sme sa dohodli, že bude pracovné, že si odpustíme dovolenky, výlety a budeme čo najviac hrať, ale hlavne uskutočníme projekt  IMT Smile Amfiteáter Tour 2018. Vedeli sme, že s tým bude spojenej veľa práce, ale rozhodne to neľutujeme, leto je pre muzikanta jedno z najpracovnejších a najkrajších období. Som nesmierne rád, že koncerty sú vypredané, že sa nám darí, že chodia ľudia. Počas piatich týždňov vznikla skvelá partia a parádne si to užívame.

Nedávno ste absolvovali s kapelou cestu po USA, urobili ste tam videoklip Budeme to stále my a ako pesničku  prijali ľudia, spievajú si ju s vami na koncertoch?

Hráme ju a som prekvapený, že je to pomerne čerstvá, mladá pesnička a ľudia ju s nami spievajú. Preto. Mám mám dobrý pocit, že sme. Ju zaradili do playlistu a funguje.

Aké bolo nahrávanie – je veľký rozdiel nahrať pesničku v americkom štúdiu a vo vašom domácom?

Rozdielov je viac – v technike, v prístupe ľudí, v samotnom prostredí. Nedá sa to porovnávať, atmosféra je všade iná. Skvele sa nám nahráva na Slovensku, rovnako dobre spomíname na nahrávanie v Prahe, ale Los Angeles je pre mňa špeciálne miesto a mesto.

Takže Los Angeles versus New York?
Jednoznačne Los Angeles. To je niečo úplne iné ako ostatný svet,  kľud, plážový život, ale New York je hudobne tiež fantastický.

Precestovali ste  kus sveta, je miesto, kde sa rád vraciate?

V Austrálii som bol niekoľkokrát a niekoľkokrát som sa tam vrátil, ale je ešte stále veľa miest, kde by som chcel ísť, ktoré by som chcel navštíviť. Vôbec neviem, či budem ďalej cestovať, hoci tento rok som skľudnil v tejto oblasti, mám ešte cestovateľské sny.

Ako ste k tejto vášni prišli, lebo mnoho ľudí necestuje, odrádza ich let…

Let do Austrálie je iste otravný (smiech), ale také je cestovanie a prídete tam, spoznávate nové miesta, súvislosti, zabudnete na let. Kde sa to vo mne vzalo ani neviem, pretože cestujem už tak dlho, že to považujem za súčasť môjho života.

Vráťme sa k muzike, ako vnímate, že všetko, do čoho sa pustíte, čo si vymyslíte, zmanažujete, zorganizujete, je odsúdené na úspech – turné s Janom Ďurovčíkom a jeho divadlom tanca, s Lúčnicou, teraz vypredané amfiteátre..?

Neviem, neviem čím to je. Jediné čo viem je, že sa snažíme robiť poctivú prácu, poctivú muziku, dotiahnuť každý jeden projekt do detailov, že sa neberieme až tak moc vážne, snažíme sa učiť z našich chýb. Hudba je pocitová záležitosť, nie biznis, nedá sa to dopredu premyslieť, je to vždy o pocite ľudí, ktorí na koncert prídu, chcú zažiť príjemné emócie, preto na naše koncerty chodia.

Užívate si to rovnako aj vy na javisku?

My to máme radi, milujem  stáť na pódiu, spievať pesničky baviť sa a baviť ľudí, ešte ma to neprešlo.

Vyše dvadsať rokov – to je super. Keď sme robili rozhovor pred dvoma rokmi, keď ste oslavovali dvadsiatku, povedali ste, že máte jediné želanie – stabilnú kapelu, lebo prešla veľa zmenami. Splnilo sa?

Vyzerá to dobre, táto zostava je veľmi dravá, čerstvá, baví nás to spolu, mnohé veci sa ešte učíme, ale funguje to aktuálne fantasticky a  nielen kapela. Aj celý tím okolo, ktorý sa rozrástol, čo je veľmi podstatné, aby fungovalo, lebo samotná kapela by nezvládla nápor, ktorý aktuálne je. Posledné dva roky je produkcia kapely veľká, ale aj vďaka tomu fungujeme.

Ako vznikla myšlienka na amfiteátrové turné, čo asi bolo aj riziko, predsa počasie je vrtkavé, nezmokli ste?

Zatiaľ iba v Martine trochu popršalo, ale inak všade krásne počasie, čo je super. Vlani sme hrali v Banskej Bystrici na amfiteátri jeden koncert a po koncerte sme si povedali – toto je to, čo táto kapela má rada a toto je niečo, čo má rád fanúšik našej kapely. Vzniklo to spontánne, vymysleli sme si hostí, a vyšlo to. Super zostavička tajných hostí – Marián Čekovský, Adam Ďurica, Dodo Kuriľák Tomáš Maštalír, ktorý si s nami zaspieval dve piesne a zahral na gitare, no a Kandráčovci, ktorí robia skvelú muziku. Som šťastný, nadšený, že to ľudia prijali tak pozitívne, ako sme to my pripravovali.

Autor: Anna Olvecká
Foto: Peter Ivan