Island, krajina mnohých tvárí

Island

Island rozprestierajúci sa na ostrove medzi Európou a Grónskom vás očarí svojimi hravými farbami, fjordmi, vodou v podobe ľadu, riek, vytryskujúcou do vzduchu ako gejzíry či niekoľkometrové vodopády. Počas cesty môžete obdivovať zelené tundry, mrazivé ľadovce či lávové polia. Nie nadarmo sa Islandu hovorí krajina ľadu a ohňa.

Ostrov so sopkami
Island patrí  k ostrovom, na ktorých sa nachádzajú činné sopky. Z celkového množstva vyše 200 sopiek na ostrove je ešte stále aktívnych 30 z nich. Najvyššia sopka sa nazýva Hvannadalshnjúkur a jej výška dosiahla 2 119 m. Turistom, ktorí plánujú návštevu ostrova, sa odporúča pre možné erupcie nahlásiť úradom svojej krajiny vycestovanie na Island.

Island
SOPKA – Zdroj: www.pixabay.com Autor: Adrian Kirby

Miesto, na ktorom stretnete nielen líšku polárnu
Pri návšteve ostrova sa nemusíte obávať kontaktu s nebezpečnými či exotickými druhmi zvierat. Pôvodným živočíchom bola len líška polárna, všetky ostatné druhy boli privezené. Vzhľadom na to, že tieto živočíchy žili v izolácii na severe, si vytvorili unikátne znaky netypické pre tie, ktoré poznáme z Európy. Napríklad aj taká myš domová je na Islande väčšia. Donedávna sa tvrdilo, že na Islande nie sú pavúky, a preto to mala byť krajina ideálna pre arachnofobikov, žiaľ, nie je to pravda. Netreba zabúdať na ryby a veľryby, ktoré ako turista máte možnosť pozorovať voľne v prírode. Pomerne unikátny je islandský kôň, ktorý sa môže z krajiny vyvážať, no jeho dovoz je zakázaný. Taktiež je zakázané miešať toto plemeno s inou rasou koní. Kone sa dožívajú nezvyčajne až 30 rokov a vzrastom pripomínajú poníky. Pri návšteve krajiny zaručene stojí za to vidieť aspoň jedného koňa naživo.

Island                                               Islandský kôň – Zdroj:www.pixabay.com       Autor: pbuillot

Ostrov legiend a mytológie
Obyvatelia ostrova Island niekoľko storočí šíria svoje legendy a radi ich rozprávajú aj turistom. Pôvod legiend je síce nórsky, ale Islanďania si ich privlastnili. Dozviete sa o stretnutiach s Thorom, Odinom, Frey a Freyou, Nordom a pod. Podľa prieskumov minimálne polovica obyvateľov Islandu verí v existenciu škriatkov a elfov. Veria aj, že na ostrove žijú huldufolkovia – ľudia, ktorí sa skrývajú pred svetom. Existuje mnoho kníh, v ktorých sú legendy a tradície Islandu spísané.

Islandská kuchyňa
V súčasnosti jedlo na Islande nemožno považovať za tradičnú islandskú kuchyňu. Island patril vždy medzi chudobné krajiny, najmä na potraviny. Obyvatelia jedli, čo sa dalo, veľakrát aj mach a korienky, no keď sa so šťastím podarilo uloviť veľrybu,  najedla sa celá osada.  Dnes je to  inak, Island závislý od dovozu potravín sa pýši vynikajúcim jahňacím mäsom. Jahňacie, veľrybie a konské steaky patria k lákadlám turistov. Medzi obľúbené patrí kjod supa – jahňacia polievka. Sušeného žraloka Hakarl by viacerí turisti po ochutnaní najradšej dopriali len najväčšiemu nepriateľovi. Spomedzi islandského alkoholu vyskúšajte aromatický anízový Brennivin á la Severskú brandy.

Obyvatelia Islandu – ako polovica Bratislavy
Pôvodnými obyvateľmi Islandu boli nórski prisťahovalci a Kelti. Na ostrove Island v minulosti žilo o polovicu viac obyvateľstva ako v súčasnosti. Vysoký úbytok spôsobil rok 1783, keď na ostrove došlo k viacerým erupciám sopiek, ktoré zapríčinili hladomor a úmrtie vyše 25 % obyvateľstva. Následne pár rokov nato ďalších 25 % obyvateľstva emigrovalo z krajiny. V súčasnosti na ploche 2-krát väčšej ako Bratislava žije len polovica jej obyvateľstva, čo tvorí približne 330 000 obyvateľov. V krajine veľa domácich nestretnete, pretože až 2/3 žijú v hlavnom meste Reykjavík.

Island                                               Krajina Islandu – Zdroj: www.pixabay.com   –   bez autora

Obyvatelia Islandu a ich vzťah k turistom
Obyvatelia Islandu na prvý pohľad pôsobia na turistov odmerane, takmer ľadovo ako ich príroda, avšak vo vnútri sa ukrýva srdce teplé ako ich horúce pramene. Sú možno sprvoti trochu ostýchaví, no keď si s vami vypijú dobrý alkohol, hneď sa im rozviaže jazyk. Sú veľmi milí a obslužní, o čom svedčia aj ich služby, ktoré majú na vysokej úrovni. Prácu človeka si cenia. Na druhej strane sú tiež promiskuitní, čo dosvedčuje ich fungovanie v tzv. patchworkových (pozliepaných) rodinách.

Destinácie pre Islanďanov
Islanďania navštevujú predovšetkým sever Európy. Krajiny ako Nórsko, Fínsko a Švédsko sú im podobné a nemusia sa im tak veľmi prispôsobovať. Obľubujú taktiež dovolenky do Anglicka, ktoré majú najbližšie. Okrem toho často navštevujú USA a Kanadu, ktorá je s Islandom veľmi dobre letecky spojená. Z najbližšieho letiska pre Slovákov trvá let na Island približne 4 hodiny.

A pýtate sa na najobľúbenejšie destinácie na Islande? Rozhodne medzi naj ostrova patrí Blue Lagoon alebo v preklade Modrá Lagúna, gejzír Strokkur, polárna žiara (na Islande trvá pol roka), hlavné mesto Reykjavík a ľadovcová lagúna Jökulsárlón. Návšteva ostrova Island, ktorý ako jediný na svete má totožný názov so štátom, ktorý na ňom leží, sa vám bude páčiť a zaručene sa zapíše medzi najkrajšie zážitky.

Autor: CK Victory Travel