Inšpirujte sa farbou prírody: Zelená!

Zelená vyvoláva pocit pokoja nádeje a harmóniem, je považovaná za farbu vyvolávajúcou kľud a vyrovnanosť. Spája sa s prírodou, jej sviežosťou, dynamikou a živosťou.
Upokojuje zmysly a predovšetkým v domácnostiach vytvára atmosféru vhodnú na relax a nabitie energiou. V spojení s rastlinami si vďaka zelenej môžete dopriať kúsok prírody aj v jarnom šatníku.

 

Vplyv zelenej farby 
Zelená farba je farbou zdravia a prírody. Navodzuje rovnováhu, harmóniu, povzbudenie a pôsobí nesmierne oddychovo. Upokojuje nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti alebo zmierňovaní migrén. V minulosti sme ju v móde tak často nevídali, no dnes je skoro všade. Zelená farba sa stala populárnou aj vďaka luxusným značkám, ktoré ju zahrnuli do svojich kolekcií a predviedli na mólach.
Túto sezónu bude dominovať aj v interiéri, kde vám v kombinácii s prírodnými materiálmi navodí príjemný pocit pohody. A keďže zelená farba má viacero odtieňov, stačí si vybrať
ten, ktorí uľahodí vášmu oku najviac.

Ako ju nosiť?
Najlepšie sa zelená kombinuje s bielou, krémovou hnedou či čiernou farbou. Závisí to od toho, aký look chcete dosiahnuť. Ak použijete jemnejšie farby, napríklad bielu, váš outfit bude vzbudzovať pocit upravenosti a čistoty. Pri kombinovaní farieb sa však viete vyhrať s farbami, a napríklad levanduľová či pudrovo ružová, ktoré s týmto odtieňom zelenej vytvoria ideálny farebný pár s nádychom sviežosti. Čo sa módnych kúskov týka, zelená vynikne najmä vrchných častiach odevu ako sú kabátiky či saká. V lete však zožnú väčší úspech šaty alebo nohavice. Vzorom sa tiež brániť nemusíte Túto sezónu dominujú veľké, zelené vzory v podobe kvetov či palmových listov. Zvoliť môžete aj prúžky a v kombinácii s viacerými farbami bude výsledok bezchybný.

Ako ju zaradiť do interiéru?
Ak chcete vniesť do svojho interiéru trochu prírody v podobe zelených tónov, máte nepreberné množstvo možností. Táto optimistická farba sa skvele hodí do každej miestnosti vo vašom interiéri.  Zelená farba má relaxačné účinky a preto je vhodná do priestorov kde sa relaxuje a odpočíva (kúpeľňa, obývačka). A keďže podporuje aj spánok, je vhodná aj do vašej spálne či detskej izby. V kuchyni vám poskytne rovnováhu a nabije vás potrebnou energiou, takže sa v nej budete vždy cítiť dobre a takisto vám príprava jedla pôjde od ruky. Navyše sa dá veľmi pekne kombinovať s odtieňmi hnedej a práve preto budete môcť v zelenej kuchyni využiť aj prírodný prvok dreva. Čo sa odtieňov zelenej týka, jemné, pastelové tóny navodzujú pocit bezpečia, pohody a harmónie, preto je možné ich bez problémov použiť najmä na strop,  steny, či podlahu. Tmavo zelená môže z dlhodobého hľadiska na veľkých plochách pôsobiť viac rušivo než pokojne, no je mimoriadne elegantná v podobe doplnkov, či dominantných kusov nábytku, ako je sedačka,alebo  pekná štýlová komoda. Pokiaľ si netrúfate zelenú farbu použiť na veľkých plochách alebo na nábytku, dokonale vám poslúžia aj vhodne zvolené zelené doplnky ako vankúše, koberce, závesy alebo samozrejme aj zelené kvety.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Cellbes, Twinset