Inšpiratívne príbehy detí, ktoré dostali šancu na lepší život vďaka projektu Podpora detí

Nadácia Integra je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 1995 a už viac ako 25 rokov pomáha ľuďom v núdzi. Cez program Podpora detí zabezpečuje vzdelávanie chudobných detí v Keni a Etiópii. Umožňuje im chodiť do školy, mať denne výživné jedlo a bývanie. Nadácia sa venuje aj humanitárnej pomoci, ktorou zmierňuje dopad vojen a prírodných katastrof na obyvateľov v rôznych kútoch sveta. Pomáha aj drobným farmárom k sebestačnosti, podporuje fair trade a zlepšuje klímu výsadbou stromov.

 

Brian, 25 rokov, Keňa

Brian z Kene v auguste ukončil zdravotnícky kurz. Dlhé roky ho vo vzdelávaní podporovali Slováci práve cez projekt Podpora detí. Je úžasné vidieť, ako sa z chudobnej polosiroty bez matky stal vyštudovaný, šikovný a ambiciózny mladý muž. S obrovským potenciálom prelomiť vo svojej rodine pomyselný začarovaný kruh chudoby a vymaniť sa z neho.

 

Linda, 24 rokov, Keňa

Lindina mama bola mladé slobodné dievča, ktoré nebolo schopné sa starať o dcérku, a tak ju nechalo u starých rodičov. Tento scenár, žiaľ, nie je v chudobných komunitách vôbec ojedinelý. Starí rodičia žili v slumoch a nemali prácu. Pokúšali sa zarobiť nejaké peniaze príležitostnými brigádami, ale financie na školné a školské potreby im už nezostávali. Aj preto sa Linda stala súčasťou programu Podpora detí. Podarilo sa jej veľmi úspešne skončiť základnú a strednú školu a nakoniec aj univerzitu so zameraním na sociálny smer. Dnes sa Linda dokáže postarať sama o seba a pomáha aj svojej rodine. Pracuje v medzinárodnej firme a má plat, o ktorom jej starí rodičia mohli len snívať.

 

Kelvin, 14 rokov, Keňa

Kelvin má 14 rokov, je sirota a má už len starých rodičov. Chodí do siedmej triedy vo vidieckej škole Sv. Anny v Keni a počas bežného roku býva na internáte, ktorý je súčasťou školy. Keď sa v marci 2020 v Keni zatvorili všetky školy kvôli rastúcim prípadom ochorenia Covid-19, Kelvin odišiel z internátu k starým rodičom. Rozmýšľal, ako najlepšie využiť čas, kedy nemôže chodiť do školy. Od malička mal vzťah k pôde, keďže býval na vidieku a tak začal v záhrade pestovať rôzne plodiny, od cibule cez repu až po sukumu (zelenina podobná špenátu). Onedlho sa o jeho úrode dozvedeli predajcovia z miestneho trhu a začali od neho zeleninu vykupovať. Chlapec si tak zarobil peniaze a vďaka získaným vedomostiam pomohol aj starým rodičom. Kelvin mal však najväčšiu radosť z toho, že im mohol kúpiť vianočný darček – oblečenie, ktoré by si sami nikdy nemohli dovoliť kúpiť.

 

Viac projekte Podpora detí sa dozviete na www.integra.sk.