Informačné technológie lákajú ženy čoraz viac. Základom sú však jazyky

Hoci patrí Slovensko ešte stále ku krajinám s najnižším podielom žien zamestnaných v oblasti informačných technológií, ich záujem o ne rastie. Uplatniť sa im pomáhajú čoraz viac dostupné kurzy programovania a testovania softvéru. Rovnako už dávno neplatí mýtus, že informatiku majú ísť na vysokú školu študovať najmä chlapci. Kariéra v IT oblasti však vyžaduje nevyhnutne aj dobrú znalosť cudzích jazykov, najmä angličtiny.

 

Vo výuke jazykov na stredných a vysokých školách však zaostávame, veľmi častým problémom sú postupy v učebných osnovách, podľa ktorých kladú učitelia dôraz prevažne na slovíčka a gramatiku. Na to, aby sa dámy uplatnili v biznise, to samozrejme nestačí. Či už v IT sfére alebo iných oblastiach, zamestnávatelia očakávajú na vstupnom pohovore výbornú schopnosť komunikácie v angličtine, prípadne aj v ďalšom jazyku. Rovnako dámy, ktoré si už kariéru budujú a jazyk v prvých rokoch svojho zamestnania nepotrebovali, sa s touto bariérou určite stretnú v okamihu povýšenia. Trh je dnes globalizovaný a čím vyššie stúpa zamestnanec na rebríčku pozícií, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude musieť komunikovať s predstaviteľmi zahraničných divízií a cudzokrajnými partnermi. Pred nástupom na manažérske pozície bude preto nevyhnutné naučiť sa anglicky.

V informatike zasa dámy potrebujú vedieť angličtinu, ktorá je súčasťou programovacích jazykov a aplikácií. Platí aj rovnaký princíp pri kariérnom postupe, čím vyššie v hierarchii spoločnosti postupujete, tým lepšiu angličtinu by ste mali mať. Ak ste sa ju nenaučili v mladosti, nevešajte hlavu – ešte stále je čas začať. Je však dôležité vedieť, ako.

 

Zabudnite na zastaralé formy výučby

Možno si pamätáte tie situácie na škole, kedy ste sa na hodine nedostali ani raz k slovu, neprehovorili ste jedinú vetu a domov ste odchádzali s taškou plnou úloh. Memorovanie slovíčok, písomky z gramatiky, nekonečné cvičenia. A nulová konverzácia.

Toto je najväčšia chyba – konverzácia v cudzom jazyku by mala mať prioritu. Dôležité je aj to, aby vás bavilo učiť sa jazyk. Potrebujete preto dobrú stratégiu a metódy, ktoré vás zabavia a budete sa tak na učenie jazyka každý deň tešiť.

Existuje množstvo návodov pre samoukov, no rizikom je nedostatok vytrvalosti. Preto ak chcete s angličtinou či iným jazykom začať, prípadne vôbec netušíte, čo robiť, odporúčame obrátiť sa na kvalitných lektorov v spoľahlivej jazykovej škole. Učiť sa môžete kdekoľvek, online angličtina je už dnes samozrejmosť. Napríklad bratislavská jazyková škola Volis Academy organizuje svoje jazykové hodiny s domácimi aj zahraničnými lektormi cez Skype, Teams alebo Zoom. Lekcie tak môžu využiť nielen zaneprázdnené dámy, ktoré nestíhajú chodiť fyzicky do sídla školy, ale aj ľudia žijúci ďalej od Bratislavy. Rovnako je to vhodný spôsob výučby pre tých, ktorí majú stres z kolektívu a potrebujú individuálny prístup.

Jazyková škola Volis Academy v Bratislave je prvou školou v hlavnom meste, ktorá začala vyučovať angličtinu Callanovou metódou. Je to jedna z overených svetoznámych metód, ktorá ľudí baví, jazyk sa pri nej učia nenútene a lektor ich vedie k tomu, aby sa naučili myslieť v angličtine. Intenzívna konverzácia je presne to, čo potrebujú aj ženy v biznise vrátane informačných technológií. Popri systematickej výučbe s profesionálnym lektorom je však dôležité vypestovať si aj vlastné jazykové rutiny.

Skúste si napríklad každé ráno počas raňajok naladiť zahraničné správy. Alebo si nájdite skutočne zaujímavý podcast v danom jazyku. Pozerajte si filmy a seriály bez titulkov, môžete praktizovať aj takzvaný „self-talk” pri každodenných činnostiach. Ide o vnútorný monológ v cudzom jazyku, kedy si v duchu prekladáte všetko, čo zažívate a situácie, do ktorých sa dostávate. Výbornou metódou je tiež rozhovor s cudzojazyčným kamarátom. Takých si môžete nájsť v skupinách na sociálnych sieťach alebo v debatných krúžkoch.