Iluzionista Dan Sperry: Nemôžem robiť kúzla v osemdesiatke, keď sa mi budú triasť ruky, nohy…

Zoskupenie The Illusionists, ktoré svojou šou ohromuje divákov po celom svete, zavíta aj do Bratislavy. Umelci potvrdili hneď dve vystúpenia v AEGON aréne NTC a to 19. a 20.novembra!

Medzi iluzionistami figuruje aj talentovaná zástupkyňa ženského pohlavia Jinger Leigh či legendárny Kevin James, skvelý zabávač a mág, od ktorého si kúzla „požičal“ aj David Copperfield. Každý z iluzionistov sa pritom špecializuje na svoju činnosť – diváci tak uvidia napríklad  majstra únikov Andrewa Bassa, ktorý sa bude chcieť dostať z väzenia pod vodou, levitáciu, čítanie myšlienok a ďalšie neuveriteľné čísla.

 

Jedným z účinkujúcich je kontroverzný Dan Sperry, ktorý však pri rozhovore pôsobí veľmi placho, skromne a zrejme taký aj je. Úplný opak, ako sa predstavuje v show, ktorá v sebe kombinuje ilúzie a bizardnosti so satirickým morbídnym humorom, kedy si telo mrzačí množstvo žiletiek, cirkulárkou, woodoo, krvou a ďalšími nočnými morami, ktoré nemajú konca.  Na konte má množstvo ocenení, dokonca usporiadal špeciálne číslo pre svoj detský idol Davida Coperfielda a o tom všetkom, ale i o podnikaní a vzťahu k fanynkám porozprával na tlačovej konferencii v Prahe v exkluzívnom rozhovore.

 

Kedy ste sa rozhodli stať  kúzelníkom, čo vás motivovalo, inšpirovalo?

Vo veku asi štyroch alebo piatich rokov som  navštívil  so starými rodičmi  vystúpenie legendárneho  iluzionistu Davida Copperfielda. Bol to prvý kúzelník, ktorého som videl v mojom živote, dovtedy som ani netušil, že kúzla existujú. Jeho  šokujúca show ma donútila  opustiť sálu v slzách,  no  utkvela mi  v pamäti na  mnoho ďalších  rokov.  Počas nich som sa sám začal pokúšať o kúzelnícke čísla  až v desiatich rokoch som svoje umenie prvýraz predviedol pred obecenstvom – na pikniku v rodnom meste v Minnesote.  Potom som už svoje  kúzla  predvádzal na oslavách, účinkoval som i na  súkromnej  party  pre deti Johnnyho Deppa, ale i v školách, na veľtrhoch,  atď. Mal som 17, keď som sa stal uznávaným iluzionistom, účinkoval som i v úspešnom TV seriáli  Masters of Illusion (Majstri ilúzií) a teraz sa trochu pochválim – som  najmlad­ším iluzionistom, ktorý kedy vystúpil ako  hlavná hviezda v slávnom hollywoodskom klube Magic Castle (Kúzelný hrad) alebo v legendárnom The World‘s Greatest Magic Show v Las Vegas.

 

Navštevujete aj v súčasnosti  vystúpenia Davida Copperfielda, sledujete jeho umenie?

Samozrejme.  Stále chodím. Na jeho produkcie. Aktuálne je  v Las Vegas. Keď  som doma a mám čas idem sa pozrieť. Snažím sa, aby som aspoň raz za rok navštívil jeho show,  pretože  pridáva nové triky a ja chcem vedieť čo je nové, chcem mať prehľad. .

 

Cítite sa ako jeho kolega?

Neviem. Sme veľmi odlišní.

 

Možno konkurencia?

Nie. Naozaj  sme každí úplne iní,  mám pred  ním stále rešpekt ako vtedy, keď som s plačom odchádzal z jeho vystúpenia. Aj keď už neplačem…

 

Zúčastnili ste sa aj súťaže Amerika má talent…

Áno, po rokoch strávených v cudzine – v Kanade, Grécku, Taliansku a iných krajinách  – bolo ich naozaj veľa – som sa v roku 2010 objavil v piatom ročníku programu  Ame­rica‘s Got Talent. Bolo to neuveriteľné šialenstvo,  diváci, porota vstávali zo stoličiek pri mojom čísle,  kedy som si po prehltnutí  vytiahol okrúhly  bonbón na dentálnej  niti priamo skrz kožu na krku. Do týždňa som sa  dostal do desiatky najvyhľadávanejších osôb na Google (smiech).

 

Čo robíte ak si od sveta ilúzií potrebujete oddýchnuť?

Idem do Disneylandu. (smiech)

 

Ste bohatý?

(Smiech) Nie,  nie, nie som.  Bývam 3 hodiny autom od Disneylandu v Nevade. Som majiteľ vlastnej značky kávy v USA,  ktorú predávam do celého sveta. Peniaze investujem do tejto spoločnosti. Začal som s tým pred rokom, takže relatívne mladá spoločnosť, ale treba sa poistiť do budúcnosti. Teraz je moje meno v kurze, ale viem, že nemôžem robiť kúzla, keď  budem mať osemdesiat, budú sa mi triasť ruky, nohy…

 

Už ste ochutnali  kávu v Prahe? Chutila?

Zatiaľ som mal kávu iba na hoteli. Chystáme sa do centra Prahy. Rád ochutnávam kávu na každom mieste kam prídem.

 

Nenájde sa predsa niečo, okrem kávovej spoločnosti na čo utrácate  peniaze?  Slávni ľudia ulietavajú na drahých autách, kupujú obrovské domy….

Nie. Nie. Nemíňam zbytočne. Vlasy si strihám sám, nemám stylistu,  nestravujem sa v luxusných reštauráciách. V podstate žijem veľmi jednoducho.

 

Chystáte sa poobzerať aj po tunajších  dievčatách? Určite svojím vzhľadom  neuniknete ich pozornosti…

Nie. Ja už nemôžem  (ukázal prsteň).

 

Ako odolávate  dotieravým fanúšičkám?

Neodolávam. Neviem.  Nepúšťam sa  príliš do reči s hocikým a zvyknem ostávať  v  hotelovej izbe. Takže ani nevyhľadávam príležitosti. Vyhovuje mi to takto.

 

Dostali ste  odporúčania čo si v Prahe  máte určite pozrieť?

Staré mesto vraj nemáme vynechať.

 

Ako dlho budete v Prahe?

Letíme hneď ráno, takže sa tu naozaj len trochu poobzeráme.

 

Chodíte aj v súkromí takto oblečený a namaľovaný  alebo je to len súčasť ilúzie?

Toto je moje normálne oblečenie.

 

Foto: Patrik Ratajský