Igor Timko raz preplakal celé Vianoce

Igor Timko raz preplakal celé Vianoce

Aj v rodine Timkovcov sa ctí veľa vianočných zvykov, ale najdôležitejšia je tradícia rodinného stretnutia. Nech sú bratia akokoľvek rozlietaní a zaneprázdnení, svojich milujúcich rodičov na sviatky nikdy nenechajú samých.

Ako si spomína malý Igorko na svoje Vianoce?
Vždy som bol “živé dieťa” a aj keď som sa snažil rodičov poslúchať, nie vždy to vyšlo podľa mojich a hlavne podľa ich predstáv. A tak raz, na Štedrý deň sme  s bratmi, ako vždy, aj vyvádzali. Naši ma párkrát upozornili na to, aby som sa správal slušne, lebo Ježiško mi neprinesie to, po čom tak túžim. Neveril som im, lebo o Ježiškovi, ako o kuriérovi darčekov som v tom veku už dosť pochyboval. A keď po večeri zazvonil zvonček a my sme sa rozbehli k stromčeku po darčeky, ja som si nič nenašiel. Naši mi pripomenuli dôvod a vtedy som sa tak rozplakal, ale tak, že môj plač nezastavil ani otec, ktorý mi ten darček predsa len po chvíli dal. Ale vtedy sa prejavila moja hrdost a ješitnosť a darček som odmietol prijať!Igor Timko preplakal raz celé Vianoce

A čo tvoje deti? Majú náročné vianočné priania?
Tak, ako všetky deti, ale my ich držíme dosť nakrátko a vedieme ich ku skromnosti a pracovitosti. To znamená, ak niečo chcú, musia si to fakt zaslúžiť! Darčeky sa dávajú len na sviatky, veľké darčeky, len na veľké sviatky. Žiadne výnimky sa nerobia, nezaberajú ani slzy. Nechceme, aby si mysleli, že keď ich rodičia zarábajú, oni môžu mať všetko na čo ukážu a zatiaľ sa nám to darí. Nedávno na nás syn skúšať všetky metódy citového vydierania, keď sa dožadoval mobilného telefónu, lebo všetci v triede ho už majú a on ho teda chce tiež, na Vianoce. Povedali sme mu, že ostatných nevychovávame, vychovávame len jeho a on dostane telefón až v lete na narodeniny, ako sme sa už dávnejšie dohodli. Nepáči sa mu to, ale rešpektuje to.

Ako vyzerajú Vianoce u Timkovcov?
Vianoce u nás vždy boli a sú sviatkami pokoja a rodiny. Trávime ich spolu, vždy. Nikdy sa nestalo, žeby sme neboli doma, žeby sme v tento deň koncertovali a žeby naši rodiča boli sami. Jasné, každý z bratov už má svoju rodinu, svokrovcov, ale vždy sa dohodneme, kto kedy bude u rodičov, ktorý z vianočných dní u nich prežije, v ktorých časoch tam bude, aby s nimi stále niekto bol. A vždy sa snažíme  zladiť to tak, aby sme sa aspoň na pár hodín stretli všetci spolu.

Zachovávajú sa u vás vianočné tradície?
Samozrejme. Od rána sa pôstime, večer jeme bobáľky, kapustnicu, rybu alebo rezeň a šalát, potom sa ide na polnočnú. Dovtedy len jeme, pijeme, zabávame sa, spievame aj tancujeme!

Spievajú sa len No name pesničky, alebo sú to iné hity?
U nás sa spievajú tradičné koledy, ale ja osobne mám najradšej pesničku Každý deň budú vraj Vianoce od Mira Žbirku a Lojza a potom vianočnú pesničku od Vidieku. Vo svete hudby je veľa vianočných hitov, ale väčšina z nich už ľuďom lezie na nervy. Tieto dva sú nadčasové, krásne, veselé a môžem ich počúvať aj celý rok.

Aj vy máte vianočný hit. Biela krása a je to skutočne krása.
Áno, Biela krása, ktorá sa nachádza na Novom albume  z roku 2011 je pekná pesnička. Je o tom, že z Vianoc sa napokon tešia aj tí, ktorí na to ani nevyzerajú, lebo sú to buď chladní právnici, alebo iné veľké zvieratá, v ktorých sa naoko neskrýva veľa ľudskosti. Pravdou je, že Vianoce ju odhalia v každom z nás. V tom sa skrýva ich čaro a ich krása!

Pripravila Eva