HYNEK ČERMÁK prichádza do Bratislavy ako Gangster Ka

Už 10. septembra sa Hynek Čermák  objaví v Bratislave na premiére  a v premiére filmu Gangster Ka, scenár, ktorého je motivovaný životom a dielom Radovana Krejčířa. Nečakajte autobiografiu zločinca Radovana Krejčířa. Nie je to film o Krejčířovi. Je to film inšpirovaný realitou, hlavne v rodinnom živote gangstra Káčka nehľadajte podobenstvo so skutočnosťou.

Tvorcovia filmu nechcú rozoberať rodinné vzťahy skutočného Krejčířa, ale  poskladať príbeh zločinca, ktorý zasiahol do života spoločnosti, ovplyvnil vysokú politiku a vyvolal množstvo škandálov, kvôli ktorým padol aj policajný prezident. Režisérovi Janovi  Pachlovi natočiť skutočnú gangsterku. Má to výbornú atmosféru  a vynikajúce herecké výkony.

Držiteľ Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v roku 2011 vo filme Nevinnosť  Hynek Čermák predstavuje gagstra.  V televízii a na filmovom plátne ho diváci vidia od roku 1993. Objavil sa vo filmoch Muži v naději, Nevinnost, Svatá čtveřice, Santiniho jazyk, Kníže Václav, Kajínek, Vybíjená, Americké dopisy, v TV seriáloch Poslední sezona,  Expozitura,  Kriminálka Anděl, Eden, Náměstíčko, Četnické humoresky, Nevinné lži, Čtvrtá hvězda, Cirkus Bukowsky, Až po uši, Vinaři a v ďalších.

 

Koho hráte vo filme?

Radima Kravieca, čo je gangster zvaný Káčko. Jeho predobrazom je síce Radovan Krejčíř, ale nevytvárame autobiografickou figúru. Nechali sme sa inspirovať životom Krejčíře a jeho kauzami. Inak je to literárna fikcia.

 

Čo bolo najťažšie na hraní tejto zápornej postavy?

Obhájiť jeho spôsob života a svetonázor.

 

Ako vám Kraviec zasiahol do života?

S ľuďmi s tak negatívnou energiou sa nepracuje dobre. Veľmi ťažko to potom zo seba dostávate. Zamiešalo to  mojim osobným životom aj názormi. Teraz prežívam obdobie akoby som bol v rehabilitačnom centre. Musím sa  dostať nazad do normálneho stavu. Začal som jazdiť nepripútaný a veľmi rýchlo, pretože som nadobudol pocit, že som nadčlovek, ktorý si to môže dovoliť. Sú to maličkosti, ktoré postupne miznú. Ale musím sa zasa dať dohromady, stať sa sebou.

 

Aké je žiť život „bláznivého gangstra“?

Nič pekné to nebude. Žijú v pomyselnom svete bohatstva a blahobytu. Ale tiež asi aj v strachu, čo navonok nepriznajú. Celkovo podľa mňa nemyslia na zajtrajšok, čo je dané ich rebríčkom hodnôt.

 

Je to asi dosť šialený život?

Súhlasím, je to hnus. Páchať podvody a násilie? Na to je potrebné mať žalúdok a vhodnú náturu. To neznamená, že to obdivujem. Jednoducho je to iný druh života.

 

Čo ste si z natáčania filmu Gangster Ka odniesli z  pozitívnych vecí?

Napríklad to, že osobná sloboda je vec, ktorá je závislá na rebríčku hodnôt každého človeka. S Kraviecom môžem v kadečom súhlasiť, čo sa týka názorov na slobodu. Ale ten spôsob, ako si ju človek získava je veľmi odlišný od mojich predstáv.

 

Z negatívnych vecí ste si odniesli čo?

Tento film ma núti zamýšľať sa nad tým aký je skutočný svet okolo nás. Častokrát nie je taký ako sa nám snažia ukázať tí, ktorí nám vládnu. Človek sa musí starať sám o seba a riadiť sa svojim rebríčkom hodnôt. A aj tu, viac než inde, platí Kantovo: Hviezdne nebo nado mnou, mravný zákon vo mne.

 

Takže teraz sa budete pozerať na správy v televízii s odstupom?

Je to hrozne jednoduché: Neverím vôbec ničomu. A nikomu. Po skúsenostiach s týmto filmom sa môžem pri správach iba smiať. Väčšina reportáži pre mňa bude nepravdivá, pretože, kto vie, čo kto dostal. Neverím vôbec ničomu, čo je dosť zúfalé…