Extravagancia len pre odvážne

extravagantná móda

Hranica medzi extravaganciou a gýčom je častokrát veľmi tenká. Na presýtenom trhu však o mnoho viac zaujme originalita. Nájdeme ju na módnych mólach ako aj v uliciach. Jedinečnosť však vyžaduje aj istú mieru odvahy.

Pozor na kvantitu
Ak ste rada stredobodom pozornosti alebo obľubujete výnimočné kúsky, extravagancia je pre vás ako stvorená. Aj keď ide originalita ruka v ruke s fantáziou, netreba zabúdať na pár pravidiel. Základné pravidlo, niekedy je menej viac, platí aj pri kreativite. Netreba  príliš prekombinovať vzory, či farby, pretože originalita sa dá dosiahnuť aj jednoduchosťou. Jeden zložitý prvok, či viac jednoduchých kúskov sú častokrát viac efektné ako chaos viacerých štýlov.

Dbajte na kvalitu
Aj keď sa vám môže zdať, že dva kúsky vedľa seba krásne vyniknú netreba zabúdať ani na ich materiál. Najčastejšou chybou je ich kombinovanie kedy vynikne aj ich rozdiel. Preto sa najťažšie kombinujú tmavé farby, ktoré môžu mať opotrebovaním nádych do modra, alebo siva a ich rozdiel vedľa klasickej čiernej farbe bude badateľný. Aby sme predišli takýmto nežiadúcim efektom, oplatí sa investovať do kvality, ktorá nikdy nesklame a navyše vyzerá luxusne.

Farby a vzory
Aj keď extravagancia zväčša necháva fantázií voľnejšiu ruku aj pri farebnosti treba dodržiavať menšie pravidlá. Odporúča sa kombinovať najmä kontrastné farby, ktoré vzájomne vyniknú a upútajú pozornosť. Kombinácia príbuzných farieb ako napríklad červenej, ružovej a oranžovej môže v niektorých prípadoch pôsobiť ako jemný prechod farieb, avšak zväčša ide skôr o nepodarený pokus zladiť jednu farbu. Zo vzorov sú aktuálne v kurze kvetinové a exotické potlače.

Inšpirujte sa módnymi ikonami
Ak patríte medzi menej odvážne inšpirujte sa módnymi ikonami. Jedným takým je aj Karl Lagerfeld známy výrokom ,,bez zvláštnosti žiadna krása nie je“. Umelec, ktorý povýšil módu na umenie sa preslávil napríklad aj sprchovými šatami, extravagantnými klobúkmi, či ľadovými modelmi. Karlovým obľúbeným motívom je najmä jeho mačka Choupette, ktorú si zamilovalo množstvo žien. Ak však o extravagancií naďalej nie ste presvedčená, skúsiť môžete výrazný doplnok v podobe brošne, alebo originálnej kabelky.