HOVORIŤ O MÓDE

22. 3. 2013 sa v bratislavskom hotely Sherathon uskutočnila zaujímavá akcia, ktorej hlavným cieľom bola diskusia o súčasnej móde. Bratislava Fashion Talk je jednou so sprievodných akcií, ktoré vyvrcholia všetkými očakávanou udalosťou- Bratislava Fashion Weekend. Táto akcia ponúkla pohľad na módu z rôznych uhlov pohľadu. Na jednej strane stáli módni tvorcovia či dizajnéri na tej druhej modelingová agentúra a modelky.

Lenka Sršňová 

 

Mimoriadne zaujímavé bolo rozprávanie mladej slovenskej návrhárky Lenky Sršňovej, ktorá so svojím tímom už niekoľko rokov úspešne bojuje o svoje miesto pod slnkom módy. Každoročne predstaví jednu kolekciu, ktorá v sebe ukrýva príbeh a ktorá je celoročne dopĺňaná ešte ďalšími modelmi. Takto je kolekcia stále živá, príbeh má celoročne nové a nové pokračovanie. Ale nehovorila len o móde, ale aj o tom, že na Slovensku, ako sme si už (ne)zvykli to nie je vždy jednoduché. Pretlačiť kolekciu do maloobchodu je podľa jej vlastných slov „na dlhé lakte“.

V podstate nám predstavila backstage svojej práce, v ktorom pracuje aj so svojím tímom. Spolu s ním, by chcela v budúcnosti presadiť svoju značku aj v Európe a najnovšie sa chystá časť výroby odevov presunúť mimo ateliér. My Lenke držíme palce lebo nerobí módu len pre smotánku, ale ako sama s úsmevom hovorí „aj pre malých, vysokých, silných, skrátka pre každého. O tom sa môžete presvedčiť aj na jej blogu, kde spustila zaujímavú akciu „Ukáž nám ako sa nosí Sršňová!“.

 

Od módy k modelkám

O tom ako funguje módny svet sa toho už narozprávalo a popísalo veľmi veľa. Ako ďaleko majú tieto „overené informácie“ od pravdy sme sa mohli dozvedieť z úst zástupcu jednej z najprestížnejších modelingových agentúr na Slovensku. Prezradil pikošky, ktoré by asi len tak niekto nečakal. Napríklad, že módni giganti ako Prada, Dior, Chanell zaplatia za kampaň modelke oveľa (oveľa!!!) menej ako menej prestížne značky, ktorých tovar si môžete objednať z katalógu priamo od domáceho kozubu. A tiež, že dnes sa modelky držia v anonymite a striedajú ich ako ponožky, len aby sa z nich nestali také hviezdy, ktoré sú v konečnom dôsledku známejšie ako samotný produkt, ktorému prepožičali tvár. Samozrejme sa tak vyhnú aj astronomickým honorárom, ktoré si takéto topmodelky pýtali.

 

Len tak pokecať

Bratislava Fashion Talk je príjemnou akciu, na ktorej môžete nazrieť pod pokrievku veľkého hrnca zvaného móda a vidieť o kúsok viac ako len konečnú retušovanú a dokonalú fotografiu. Môžete sa porozprávať s tými, kto túto polievku pomáhajú variť alebo sú nevyhnutnou ingredienciou. A to všetko v príjemnou prostredí, pri kávičke a zákusku.

 

Foto: Veronika Maťašovská