Hodváb, čipka, ľan- ako na ne?

Oblečenie, ktoré s obľubou nosíme na jar je vyrobené z oveľa jemnejších materiálov, ako to, ktoré sme mali po ruke celú zimu. Preto je dôležité vedieť, ako sa oň správne starať tak, aby nám šaty čo najdlhšie vydržali. Ľan, hodváb a čipka. Na každý z nich platí niečo iné. 

Čipka

Dalo by sa povedať, že už to nie je to, čo to bývalo. Tento typ látky bol kedysi symbolom luxusu. Vyrábal sa výlučne ručne a mohla si ho dovoliť skutočne len smotánka. Dnes tak ako pomaly všetko aj čipka sa vyrába strojovo. A to najmä zo zmesových materiálov, ale aj bavlny. Posledné roky patrí k top trendom a to nielen v oblasti spodnej bielizne. Ideálne je prať v šetrnom programe, ešte lepšie v ochrannom vrecúšku, aby ju kovové časti napríklad na podprsenke nepozatŕhavali. Žehliť sa odporúča jedine bavlnená čipka.

 

Hodváb

Pravý hodváb bol kedysi rovnako známkou luxusu. V podstate je ním dodnes. Ide o látku, ktorá má prirodzený lesk a je to naozaj kráľovná medzi látkami. Jej nevýhodou je okrem vysokej ceny aj starostlivosť, ktorá je pomerne náročná. Prať by sa mala len vo vlažnej vode v neagresívnom čistiacom prostriedku a ručne. Veľmi zle znáša pot, po ktorom sa nepekne zafarbuje. Je pomerne krčivý, preto sa žehleniu nevyhnete, najlepšie ešte za vlhka. Ak sa vám zdá starostlivosť o neho náročná, môžete si kúpiť šaty aj z nepravého hodvábu, ale ten rozdiel je nielen vidieť ale aj cítiť.

 

Ľan

Pochádza z exotického Egypta a vyrába sa z rovnomennej rastliny. Paradoxné je, že aj napriek tomu, že ide o pevnejšiu a odolnejšiu tkaninu ako je bavlna, je cenovo dostupnejší. Jeho veľkou výhodou, okrem toho, že odoláva mechanickému poškodeniu, je aj jeho schopnosť chladiť. Preto je ideálnym materiálom práve na teplejšie jarné a letné počasie. Nevýhodou je pomerne vysoká krčivosť. Z toho dôvodu je lepšie ak sa vyrába s prímesou napríklad elastanu. Ten zvýši pružnosť vlákien a tým eliminuje krčivosť. Ľan môžete pokojne prať v pračke, ale radšej zvoľte nižšiu teplotu, aby sa vám nezrazil. Pri žehlení sa naopak nebojte ani vyšších teplôt a naparovania.

 

Zdroj: www.mauandmeow.com, www.styl24.sk, www.camille.co.uk, www.thegloss.com, www.londonfashion.org.uk, www.mytheresa.com, www.theoutnet.com, coolspotters.com, http://www.fashiongonerogue.com/, www.poetryfashion.com, www.aliexpress.com – , http://www.public.iastate.edu/ http://www.sheknows.com/