HNAČKA POČAS TEPLA

Hnačka sa môže vyskytnúť aj niekoľkokrát do roka. Vyznačuje sa jasne viditeľnou vodnatou stolicou a jej sprievodné prejavy vnímame, napríklad v podobe kŕčov v bruchu, bolesti brucha či riedkej stolice. Hnačka môže v niektorých prípadoch viesť k značným zdravotným komplikáciám a spôsobiť dehydratáciu, nerovnováhu elektrolytov aj nechcené zlyhanie obličiek.

 

Dehydratácia predstavuje jeden z najnebezpečnejších sekundárnych účinkov hnačky. V prípade výskytu hnačky je potrebné dbať na príjem dostatočného množstva tekutín s elektrolytmi najmä z dôvodu, že telu to umožní nahradiť tekutiny a elektrolyty, ktoré vylúči pri hnačke. Dehydratácia je nebezpečná primárne najmä pre starších ľudí a pre malé deti. Viete, ako rozpoznať výskyt dehydratácie u dospelého človeka? Sprevádza ju niekoľko príznakov: nadmerný smäd, pričom je prítomná aj slabosť, točenie hlavy alebo závrat. Ďalej to môže byť močenie v malých množstvách alebo žiadne močenie, spolu s pocitom sucha v ústach alebo na pokožke.

 

Ako na hnačku?

Práve v dôsledku vysokých teplôt sa zvyšuje riziko starostí súvisiacich so zápalovými ochoreniami čriev. Hnačka môže tiež predstavovať príznaky chorôb, akým je úpal, či prítomnosť vyčerpania z tepla. Ďalšími sprievodnými príznakmi môže byť nadmerné potenie spolu s kŕčmi prítomnými v rukách, bolesti hlavy, závraty, kŕče nohách a v bruchu.

Počas leta by sa mali pacienti usilovať zdržiavať sa v chlade, dbať na príjem tekutín, ležať alebo si tiež pomôcť overenými radami, liekmi alebo voľnopredajnými prípravkami. Všeobecný lekár pre deti a dorast, MUDr. Martin Matejka v súvislosti s prevenciou ohľadom hnačky počas letného obdobia tvrdí: ,,je potrebné si dať pozor aký typ vody pijeme, aké potraviny jeme, ak cestujeme do zahraničia, je potrebné mať so sebou aj balík prvej pomoci. Pri deťoch aj orálne rehydratačné roztoky, probiotiká aj produkty na báze tanínu a želatíny, ktoré sú bez chuti, bez vône a bez zápachu, rovnako aj lieky proti teplote, keďže hnačky sú častokrát sprevádzané aj s teplotou. Toto je časť lekárničky, ktorú by som si zobral, ak by som chcel mať istotu, že zvládnem hnačkové ochorenie u dieťaťa, napríklad aj počas dovolenky.“ Hnačka môže úplne nečakane zasiahnuť aj dospelých, menej závažné akútne stavy je možné zvládnuť aj svojpomocne doma, no chronický hnačkový stav môže viesť aj k ohrozeniu života. Preto je vhodné vedieť, na čo určite nezabudnúť pri výbave svojej dovolenkovej lekárničky.

 

Dovolenková lekárnička

Hnačka vás môže zastihnúť v prípade, že sa chystáte vycestovať do zahraničia, rovnako aj vtedy, keď uprednostníte dovolenku na Slovensku. Do svojej dovolenkovej lekárničky si nezabudnite pribaliť základné vybavenie, ako predmety prvej pomoci aj potrebné prípravky a liečivá, ktoré nie je potrebné uložiť do chladničky. Medzi ne môžeme zaradiť sterilné obväzy, elastické obväzy, prostriedok na dezinfikovanie rán, teplomer, lieky proti bolesti, aj ďalšie potrebné pomôcky, ako napríklad nožnice či lieky, ktoré máte v pravidelnom užívaní.

V horúcom letnom počasí sú určite nápomocné aj prípravky na opaľovanie s vysokým faktorom, či gély s účinkom chladenia po opaľovaní. V prípade, že cestujete dlhšie a nohami nehýbete, môžete čeliť opuchnutým nohám, preto je potrebné myslieť na prevenciu v podobe ich precvičenia. U žien je potrebné myslieť na možný vznik vaginálnych infekcií, preto je v rámci prevencie potrebné dodržiavať hygienu, a to aj v prípade rúk. Najmä v exotických destináciách sa vyskytujú rôzne infekcie, ktoré môžu viesť k nepríjemným ochoreniam. Napríklad komplikácie môže spôsobiť aj cestovateľská hnačka, preto je potrebné v lekárničke mať aj účinný liek alebo zdravotnícku pomôcku, ktorá pomáha zbaviť sa jej.

 

Viete, ako na hnačku?

Vo väčšine prípadov je možné hnačku riešiť v podobe voľnopredajných prípravkoch, avšak v prípade, že hnačku zapríčinil parazit či bakteriálna infekcia, je potrebné sa poradiť s lekárom a to najmä vtedy, ak je prítomná už aj horúčka a krv v stolici. Na liečenie hnačky existujú antibiotiká na predpis od lekára, pričom je možné použiť v prípade miernejšieho stavu aj probiotiká, avšak pred ich používaním je tiež potrebné sa poradiť s lekárom. V súvislosti s riešením hnačky je aj pri použití voľnopredajného prípravku na hnačku  potrebné dodržiavať pokyny na obale, pretože výskyt hnačky u detí a u dospelého človeka môže mať iné pravidlá zvládania hnačky. V prípade hnačky je  vysokým rizikom stolica, ktorá je čiernej farby, nachádza sa v nej hlien alebo krv, veľmi páchne a napriek konzumácii nemastných jedál, sa vyskytuje v mastnej konzistencii.

 

TIP – Dajte zelenú tejto voľnopredajnej zdravotníckej pomôcke!
Hnačka často prichádza aj vtedy, kedy by ste ju najmenej čakali. Či už bola spôsobená baktériami,  konzumáciou nesprávneho výberu jedál alebo ďalšími faktormi,  je dôležité mať pri sebe efektívnu pomoc. Preto je dobré si pribaliť so sebou voľnopredajnú zdravotnícku pomôcku – Tasectan, ktorý obsahuje účinnú zložku s názvom tanát želatíny. Tanát želatíny vytvára na stene čreva ochranný film, ktorý chráni sliznicu čreva pred pôvodcami zápalu.  Tasectan nielenže rieši symptómy hnačky, ale aj hlavnú príčinu vzniku hnačky, teda zápal tým, že neutralizuje a eliminuje prítomný zápal v čreve a to spôsobom, že vytvára na stene čreva ochranný film. Tasectan po užití prechádza kyslým prostredím žalúdka a to tak, že sa jeho forma nezmení. V zásaditom prostredí čreva sa viaže s hlienom sliznice, pričom sa vytvára na stene čreva ochranný film. Tento ochranný film zabraňuje tomu, aby sa pôvodcovia, teda vyvolávatelia uchytili na stene čreva. Tasectan je vhodný pre celú rodinu. Pre deti do 14 rokov je dostupný vo forme prášku bez vône, farby a chuti, pričom je vhodné ho rozpustiť v čajovej lyžičke tekutiny alebo  je možné ho primiešať do jedla alebo nápoja. Pre dospelých a deti od 14 rokov je dostupný vo forme kapsúl. Zdravotnícku pomôcku Tasectan nájdete v lekárňach alebo na e-shope. Pozorne si prečítajte návod na používanie. Viac užitočných informácií nájdete na www.tasectan.sk

Zdroj: Žaneta K.