Historický pohľad na sviatok patriaci ženám

Medzinárodný deň žien sa kedysi sa slávil oficiálne. Ako ho vnímame dnes? Asi až príliš subjektívne. No každá žena je rada, ak sa jej venuje pozornosť, ak je vážená a prejavuje sa k nej úcta a obdiv. Aj keď je v súčasnosti tento deň menej oslavovaný ako kedysi, stále sa nájdu tí správni muži, ktorí svoju úctu vedia prejaviť (a nielen 8.marca) Aká história sa viaže na tento deň?

8.marec ustanovený na počesť veľkého štrajku

Kedysi sa mu hovorilo Deň žien a jeho história začala v roku 1907 v Stuttgarte. Na prvom zjazde socialistiek vtedy vystúpila rakúska delegátka s myšlienkou, že ženy by sa mali v určitý deň roka verejne schádzať a žiadať volebné právo. Medzinárodný deň žien ustanovila až II. medzinárodná konferencia žien v roku 1910 v Kodani. Ako dátum tohto sviatku určili 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky: hlasovacie právo, osemhodinový pracovný čas, zlepšenie špeciálneho zákonodarstva. Určilo sa teda, aby sa 8. marec každoročne oslavoval ako deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie, za medzinárodnú solidaritu, proti militarizmu a vojne. Za navrhovateľku tohto sviatku sa považuje Klára Eissner Zetkin.

Prvýkrát sa ženy v rámci medzinárodného dňa žien zišli v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku a Amerike. K požiadavkám pribudlo i právo žien vzdelávať sa v učňovských školách a právo na rovnaký plat za rovnakú prácu.

8.marec v Rusku

V nasledujúcich rokoch sa téma pracovných podmienok a ich bezpečnosti stala nosnou pri všetkých demonštráciách na Deň žien v Európe i Amerike. Roku 1913 sa demonštrácia v rámci akcií Socialistickej internacionály po prvý raz konala aj v Rusku. A práve tu je koreň ďalšej z tradícií spojených s konkrétnym dňom 8. marca. V zime 1917 zorganizovali petrohradské ženy svoju „tradičnú“ demonštráciu určenú na poslednú februárovú nedeľu. V ten rok pripadla na 23. február, čo je podľa nášho kalendára práve 8. marec. Davy žien vtedy vyrazili do ulíc pod heslom Chlieb a mier. Akcia prerástla do niekoľkodňovej vlny verejných nepokojov a do generálneho štrajku. Do encyklopédií vošli ako februárová revolúcia. Okrem iného bolo uzákonené všeobecné volebné právo, a to aj pre ženy.

V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný OSN. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

Je nespochybniteľné, že do spoločnosti vnáša žena krásu, eleganciu a ženskosť vôbec. Aj keď sú na tento deň rôzne názory, Medzinárodný deň žien patrí nám. A preto si radosť spravme aj samy!
Doprajme si v teň to, čo nás najviac poteší!

Zdroje:http://www.historiarevue.sk/index.php?id=2004zavacka1112, http://sk.wikipedia.org/wiki/Medzin%C3%A1rodn%C3%BD_de%C5%88_%C5%BEien

Foto: http://blogforlady.com/semya/kakie-cvety-podarit-devushke