Henrieta Ďurovová

henrieta_durovovaslovenská novinárka, ktorá už niekoľko rokov maľuje,bola online v utorok 30. 9. 2014 o 12.00 hodine.

Narodila sa 19. septembra 1971 v Nitre. Začínala v regionálnom rádiu, odkiaľ jej cesta k písanému slovu viedla cez bývalý denník západoslovenského kraja Hlas ľudu. K publicistike sa dostala v týždenníku Plus 7 dní, v súčasnosti je dvornou reportérkou týždenníka Život. Získala niekoľko novinárskych ocenení. K maľovaniu sa dostala náhodou, keď sa dostala do levelu, keď pochopila, že „len“ písmo nestačí a začala sa vzdelávať aj v oblasti maliarstva. V súčasosti je študentkou trnavského výtvarníka Lukáša Kijaca, hodiny kresby absolvovala u akad. maliara Viliama Širokého. Študuje úžitkovú maľbu SŠÚV v Topoľčanoch. Spoluzaložila ženské voľné združenie výtvarníčok BODG/2014, ktoré vedie, usporadúva vlastné výstavy. Jej charakteristickou tvorbou sú asambláže, ktorým dominujú kvety a predovšetkým ruža. Je fanúšikom abstraktnej tvorby, tvorí koláže. Prioritou jej tvorby je dynamika farieb, zobrazenie celku, tvar a objem, ktoré uplatňuje pred samotným obsahom.

Svoje obrazy štylizuje do dekoratívnej polohy. Navrhuje a maľuje plagáty na hudobné festivaly. Irituje ju otázka „čo tým chcel autor povedať“, pretože si myslí, že v súčasnosti autor nechce hovoriť veľa, pretože sa potrebuje skôr uživiť. To ostatné okolo je marketing, o čom sa sama presvedčila. Hoci ju živí profesionálne písanie reportáží, rovnako písmo, ako i maľba, patria medzi jej absolútne koníčky, na ktoré nedá dopustiť.

Jano Je to síce LENPREŽENY, ale spýtam sa. Stretávate sa so závisťou?l

Henrieta Ďurovová Áno, a hoci mi je to v podstate jedno, čo ma dokáže sklamať je to, keď sa ako „fanúšik“ ukáže človek, ktorého beriem a považujem za priateľa :)))
Stela Zbožňujem Vaše provokačné diela, inšpirovala Vás k tomu Vaša novinárska činnosť? Máte rozrobené niečo nové a bude aj výstava na túto tému?

Henrieta Ďurovová No , tých provokačné držím radšej na uzde 🙂
Zdena Já Vás poznám ako skvelú novinárku…čo takto napísať knihu???

Henrieta Ďurovová Maľujem 🙂
Pán Ňafka Ktorý materiál Vás fascinuje?

Henrieta Ďurovová Textil!
Jozef Do ktorej galérie by ste chceli dostať svoje obrazy?

Henrieta Ďurovová No nad týmto som veru nerozmýšľala… 🙂
Saian, Frankfurt, DE Aku otazku by ste si polozila sama sebe? resp. ktoru otazku si kladiete pravidelne?

Henrieta Ďurovová Aký je dnes deň?
Táňa Nitra Zatiaľ študujete , nemáte titul akad. maliarky…myslíte že je to prekážka trebárz pri vystavovaní Vašich obrazov ? Nepozerajú na Vás „cez prsty“ ?

Henrieta Ďurovová Áno, patríme medzi krajiny, kde pomaly všetci musia mať VŠ, a umelci špeciálne. Ale myslím si o tom svoje. U nás o tom, čo je a nie je umenie, rozhodujú kurátori:) viac nekomentujem 🙂
Saian, Frankfurt, DE Ako sa vam pacilo neviditelne umenie? 😀

Henrieta Ďurovová Haha, fakt haluz, zožente mi človeka, ktorý ho má doma!
Anna, London, UK Sledujem vašu tvorbu takmer od začiatku. Mám od Vás 1 nádherný obraz a rada by som vedela, či bude možné čoskoro kúpiť ďallšie online? Tiež by ma zaujímalo, či chystáte nejaku „spojenú“ tvorbu s ďalším umelcom?

Henrieta Ďurovová Ano, pripravujeme opäť spoločnú výstavu BODG/2014. 🙂 Vyberte si a dopravíme 🙂
Viera Beláková Pani Henrieta, som pravidelnou čitateľkou časopisu Život a priznám sa, že keď v čísle nenájdem článok od Vás, som trošku sklamaná. Zaujímalo by ma, kde beriete toľko energie na maľovanie obrazov, keď predpokladám, že ako novinárka náročných článkov kde veľa vecí preverujete a dávate priestor na vyjadrenie zainteresovaným osobám ktorých sa článok týka /čo sa mi zdá strašne fér a čo sa dnes tak hneď nevidí/ ????

Henrieta Ďurovová dakujem za uznanie, potešilo a veľmi si vážim, že ma čítate. Už som to spomínala, že obrazy sú relax, aby som si aj oddýchla, novinárčina je ozaj náročná.
Eva Maľujete aj na zákazku?

Henrieta Ďurovová Skôr nie
Soňa Ako reportérka ste absolútne neuveriteľná. Pohrávali ste sa niekedy aj s myšlienkou napísať knihu?

Henrieta Ďurovová Knihy píšu moje kolegyne, a práve preto maľujem ! 🙂 ďakujem za uznanie!
Helena Skúšala ste aj iné odvetvia umenia okrem maľby na plátno?

Henrieta Ďurovová Ja som taký chodiaci všeumelec :))) všetko by som chcela vedieť, ale to by som sa musela narodiť ešte raz. Blízke mi je fotografovanie, kvôli práci, ale to moje s umením nemá nič spoločné.. Ktovie, možno sa raz zobudím a poviem si, že založím kapelu. Budem síce asi staršia, ale to mi prekážať nebude. Život je predsa len jeden, a treba ho prežiť naplno a čo k najväčšej vnútornej spokojnosti s ľuďmi, ktorí vás majú radi a naopak:)
Mária Hildebrandová Určite sa zaujímaš a aj si videla veľa obrazov iných výtvarníkov a tak by ma zaujímalo, či je medzi nimi dajaký, ktorý na Teba mimoriadne zapôsobil a čím…

Henrieta Ďurovová MM od Warhola, pred ktorým sa mi podarilo dokonca odfotiť!!!!!!! Marylin je proste super:)
Tia Najprv písanie, potom maľba a čo bude nasledovať?

Henrieta Ďurovová Dúfam, že sa dožijem v zdraví dôchodku 🙂
Valika Máte nejakého obľúbeného maliara či v súčasnosti alebo v minulosti.

Henrieta Ďurovová Páči ma mi tvorba maliara a sochára Armana a Georgie OKeefovej.. naživo som , žiaľ , od nich nič nevidela, takže ak by sa našiel niekto, kto má ich dielo doma, rada sa prídem pozrieť 🙂 Ale asi každý maliar má niečo do seba.
Vanda Čítala som, že nemáte rada otázku „čo tým chcel autor povedať“. Ale maľujete asi podľa nálady a tá sa asi odráža vo vašej tvorbe alebo nie je to tak?

Henrieta Ďurovová Zaujímavý postreh, nuž, nálada sa asi odráža vo všetkom, čo robíme.. Mne osobne sa skôr páčia také dekoratíne maľby, nech si každý hovorí čo chce, a kedže ma to baví, tak ich vytváram zásadne pri dobrej nálade 🙂
Denisa Kde sa dá pozrieť Vaša tvorba? Máte nejakú stálu výstavu?

Henrieta Ďurovová Nemám a asi mať ani nebudem, také zázraky sa u nás nedejú.. Ale teraz vážne, nie je to ani cieľ. Ak máte chuť, tak teraz budem mať niekoľko dní vystavené v Bratislave na Vajnorskej v KS, možno o rok budem zať zas niečo doma, v Nitre, ale zasa u nás je každá návšteva vítaná, takže ak pojdete okolo NR, pokojne sa zastavte 🙂
Lívia Čo je pre Vás najdôležitejšie v živote?

Henrieta Ďurovová Súcit s tým druhým. To je pre mňa alfa a omega celého nášho spoločného súžitia.
Andrea Váš obľúbený nápoj?

Henrieta Ďurovová Káva. Káva a znova káva.
Matej Krása, nádhera a úžas. Čo nové pripravujete?

Henrieta Ďurovová Reportáž o zmenkách 🙂 ďakujem, súkromne nepripravujem nič, ale so združením chystáme výstavu Igora Navrotského v Nitre. Zverejním na fb 🙂
Lubica Umelci majú svoj vlastný štýl obliekania. Máte aj vy svoj vlastný štýl? Aký je?

Henrieta Ďurovová Nie , nemám, obliekam sa úplne normálne. Dnes mám čierne nohavice a kvetovanú blúzku, na vernisáž sa prezlečiem do čierneho trička za 9 euri, ktoré som si kúpila cestou do Bratislavy 🙂
Zdena Máte popri vašej práci a maľovaní čas aj na niečo iné? Čo je pre Vás najväčší relax?

Henrieta Ďurovová Keď už mám fakt všetkého dosť a potrebujem poriadny oddych, stačí mi káva a len tak si ľahnúť, počúvať muziku.
Zuzana Novinárčina ja podľa mňa veľmi ťažké povolanie. Kam chodíte na námety na príspevky.

Henrieta Ďurovová Námety mi chodia zvyčajne emailom 🙂 srandujem. Za tie roky už mám ľudí, ktorí mi napíšu, tipy na reportáž mi často posúvajú naši čitatelia. A je veľmi pekné, že ešte stále funguje akási spolupatričnosť – na neprávosť ma upozornia ľudia, ktorí sa už na ňu nemôžu pozerať..
Zdenka Musíte byť workoholička, lebo inak si to neviem predstaviť! Ja mám čo robiť, aby som stihla rodinu, robotu, rodičov a sem-tam telocvičňu 🙂

Henrieta Ďurovová Eeeej, voľačo ste povedali! Ale na workoholiznus si začínam dávať pozor, nemám dvadsať… všetko s mierou 🙂
Renata Pekný deň prajem, ako novinárka ste veľmi úspešná. A vaše obrazy sú naozaj zaujímavé. Čo ešte stíhate?

Henrieta Ďurovová Už v podstate nič, ale zasa to maľovanie nie je až také „tragické“ , na to musím mať náladu a čas, nikto ma do ničoho netlačí, nemám termíny, to je relax. Som hyperaktívna, ale zasa doma nepozerám televízor – až neskoro v noci, keď pri ňom zaspávam, necvičím a tak 🙂 Inak, popri tomto vediem ešte neformálne združenie výtvarníčok BODG/2014 – nájdete nás na fb, popozerajte 🙂
Viky Ako zvládate rodinu, alebo žijete sama? inak to nechápem, takú tolerantnú rodinu nepoznám!

Henrieta Ďurovová Už som to tu spomínala, ale fakt je to o šťastí mať okolo seba ľudí, ktorí vás tolerujú a držia s vami. Ale inak, je to u nás takisto, ako v hociktorej inej rodine.
Jája Mám chuť začať niečo nové, a prekvapilo ma ako ste sa zoširoka do toho pustili, škola a klub…fantastické. Držím palce a poraďte, ako sa dá študovať v našom veku na strednej výtvarnej škole?

Henrieta Ďurovová Len do toho cho´dte a najlepšie hneď skokom! Vek nie je žiadny obmedzením a hnevajú ma reči, ke´d mi niekto začne hovoriť, čo sa nedá , čo nejde, a vyhovárajú sa na choroby, staroby… Je to o chuti, a o tom, že život treba prežiť naplno, aby sme na sklonku mohli povedať, že sme naozaj žili to, čo sme chceli 🙂 A do školy? zahodiť komplexy, a normálne poslať prihlášku. Tiež som si myslela, že je to haluz, dokonca mi jeden akad. maliar povedal, že v mojom veku už mám ísť maľovať do Provensálska levanduľu, hehe 🙂 No, jeho rady a „povzbudenia“ som sa našťastie nedržala. A dobre mi tak! Takže, Jája, šup do niečoho nového a dajte mi vedieť, akým smerom ste sa vybrali 🙂
wera Páči sa mi čo všetko stíhate! Ja som sa tiež narodila 19.9., ale ntrochu skôr a tiež mám sklony k umeniu, len ten čas si nájsť, v tejto dobe, keď sa zarába tak ťažko! Držím palce!

Henrieta Ďurovová Všetko najlepšie! ďakujem.
Jana Ako ste objavili svoj maliarsky talent? Veď písanie zaberá dosť času a aj vyjadriť sa dá ním…

Henrieta Ďurovová Náhodou 🙂 vyjadriť sa písaním- to by som musela asi napísať román, v reportáži je to zložitejšie, pretože vždy musím dbať na fakty, overené a potvrdené.
Ivan Ste fakt šikovná žena, ako sa na to pozerá váš partner, toleruje, alebo ticho zúri?

Henrieta Ďurovová Šak ako každý chlap :))))))) Ale keď je navarené , je pokoj :)))))))) Má so mnou trpezlivosť, on zasa chodieva na rybačky, takže to máme vyvážené 🙂
Lala Máte pestrý profesný život, čo na to rodina?

Henrieta Ďurovová Pán Ňafka, slečna Kukikuk a môj muž Karol sa vždy extrémne tešia, keď niečo navarím a len tak čumíme do telky 🙂 Tí prví menovaní sú moji kavalierici, miláčikovia. A môj Karol je zároveň aj mojím fanúšikom , občas síce skúsi aj kritiku, ale s tou u mňa ďaleko nezájde 🙂
Gerta Beriete maľovanie ako relax, alebo by ste sa tým chceli aj živiť?

Henrieta Ďurovová Túžbu živiť sa maľovaním majú asi všetci profíci, ktorí skončia školu. Teda u nás, pretože bez VŠVÚ vás nikdy na Slovensku za profesionála považovať nebudú 🙂 Živí ma písanie a dúfam, že to tak aj zostane 🙂
Peter Maľujete aj portréty?

Henrieta Ďurovová No, na portrét treba mať absolútne čiarové schopnosti, a najmä božskú trpezlivosť. Dnes vám nikto nevydrží sedieť, a tak občas v rámcí „tréningu“ prekresľujem foto mojich priateľov z fb. Rýchlo, tušom a akvarelom. Ale priznám sa, že realita ma veľmi nebaví, pretože popri práci fotím a osobne sa domnievam, že kto chce super portrét, môže osloviť profesionálneho fotografa, a ten dokáže divy. Žijeme jednoducho digitálnu dobu 🙂
Jana, Turčianske Teplice Oddychujete pri písaní od maľovania alebo naopak?

Henrieta Ďurovová Keď píšem, tak frflem a ponáhľam sa, aby som mohla ísť relaxovať, teda maľovať. Keď maľujem, tak frflem, že všetko pomaly schne, že to nie je hotové a už čakám, kedy urobím poslednú bodku, aby som mohla ísť relaxovať k písaniu 🙂 Jedno s druhým súvisí, a som rada, že mám nielen zaujímavú prácu , ale i koníčka.
Martina, Košice Keby som si u vás objednala obraz, namalovali by ste mi?

Henrieta Ďurovová Jááááj, toto je veru ťažké… Ono totiž mi nedávno istý umelec povedal, že kto robí obraz na zákazku, spreneverí sa umeniu. Ja si však myslím, že je to normálne, veď asi každý chce mať doma niečo podľa svojho gusta, len či sa do toho autor trafí 🙂 Nechcete si radšej pozrieť galériu a vybrať si? 🙂
Zuzana Ako reagovali vaši profesori maľovania na diela, ktoré ste urobili ako neškolená?

Henrieta Ďurovová Nekomentovali to, skôr mi hovorili, ako by riešili napr. kompozíciu, figúru a podobne oni. V podstate asi každý z nás vidí svet celkom inak, takže je to uhol pohľadu každého z nás.. Príkladom toho sú deti: namaľujú „fľaky“ na papier a pritom presne vedia a vidia, čo znázorňujú… Mne je v podstate ľúto, že to dospeláci už nevidia 🙂
Petra, Nitra Henrieta, kedy ste začali maľovať, prečo práve maľovať a vystavujete brazy a ktore ste namalovali pred štúdiom?

Henrieta Ďurovová Začala som dávno, bola to vlastne len náhoda, pretože som chcela jeden obraz, ale nejako som sa k nemu nedostala.. tak somsi povedala, že skúsim niečo urobiť, čo si dám na prázdnu stenu. No, ale prešvihla som to, a maľovanie sa zrazu stalo každodenným koníčkom. Áno, obrazy pred štúdiom som vystavila v Nitre, bola to úplne moja prvá výstava, ale dnes ich mám už len doma na stene :))))
Julia, Bratislava Zdravím, vaše obrazy sú plné energie, ste taká aj vy?

Henrieta Ďurovová Hm, aká som, nech povedia tí, ktorí ma poznajú alebo stretávajú v práci. Ale plná energie som, inak by som asi nestíhala nič, čomu sa venujem.
Mária Hildebrandová Pravidelne som sledovala fotografie obrazov na „obrazydurofka“, ale keď som ich videla naživo,bola som ohromená…sú úžasné…fotka ich atmosféru zachytiť rozhodne nedokáže… dokonca dva z nich doslova rozžiarili moje bývanie…samozrejme, nie som žiaden znalec a odborník na umenie, ale riadim sa svojimi pocitmi…Hene želám veľa tvorivých nápadov a úspechov nie len v umeleckej, výtvarnej činnosti, ale aj ako novinárke. Veľa známych mi povedalo, že v časopise Život siahajú po prelistovaní najskôr práve k reportážam tejto skvelej novinárky…

Henrieta Ďurovová Ďakujem, potešilo :))) ved hádam neumieram a ešte niečo namaľujem 🙂
19bubu48 kedy sa už prídeš pozrieť a začneš vybavovať moje veci????

Henrieta Ďurovová haha, ked budem mať dovolenku 🙂