Gitana: Môj muž a syn sú pre mňa životnou výhrou

Gitana – Adriana Dráfiová

Gitana – Adriana Dráfiová – to je temperament, vášeň, radosť a mnoho farieb! Tak to vyzeralo na krste nového albumu speváčky Gitana. Večerom sprevádzal Igor Kmeťo starší a album „Kolora“ pokrstil dúhovými farbami jeho syn Igor Kmeťo mladší. Na albume je 15 piesní, na ktorých okrem samotnej Gitany pracovali ďalší výborní muzikanti a textári ako Saša Okálová, Slavo Solovic, Marek Vozár, Michal Polák, Maroš Kachút, Eduard Čonka, Daniel Markus či producent Gonzi.

Gitana chce, aby album ukázal majoritnému obyvateľstvu na Slovensku, ako môže nazerať do rómskeho sveta a zobrať si odtiaľ niečo farebné. KORZO v Bratislave zažilo nával radosti zo života rómskeho temperamentu. Speváčka Gitana tam totiž krstila album „Kolora“. Slovenskú Beyoncé prišli podporiť speváčka Anita Soul, Silvia Šarköziová s celou kapelou Cigánski diabli a mnohí ďalší. Dosť dôvodov na rozhovor.

Koľko je rokov, čo ste sa rozišli so speváčkou Klaudiou, s ktorou ste tvorili duo – teraz tvori duo s Riccom a bol to zlý rozchod?
Myslím, že sú to tri roky a rozchod to bol naozaj veľmi zlý. Ja osobne som na tom veľa stavala, ale napokon bola to len moja ilúzia ako sa ukázalo. Aj keď ma to dlho bolelo, dnes si hovorím, asi to tak malo byť. To je všetko čo k tomu poviem.

Vznikli dve formácie – vy ako Gitana a Klaudia s Riccom, sledujete ich tvorbu?
Nedá sa jej uniknúť, ani nechcem, samozrejme, máme spoločných známych, kamarátov, dokonca sme mali aj vystúpenie na jednom pódiu. Osobne s tým nemám probém. Každý máme svoje publikum, netreba bojovať, treba spievať.

Tento večer patrí vám, krstíte svoj debutový album, ktorý vznikal dva roky, nie je to dlho?
Možno pre niekoho je, ale mám tam živú hudbu, žiadne počítače. Potom boli veci, ktoré sa mi páčili v počiatočnej fáze, neskôr už nie, tak sa prerábali, šperkovali, dotvárali. Myslím si, že piesne potrebujú na vznik čas, ani Picasso nenamaľoval svoj obraz za jeden deň.

Z 25 piesní sa na album dostalo 15, zaujíma ma osud tých ďalších, veď čo keď niektorá bola lepšia ako tie na albume?
Jedna z piesní nesie názov Čo keby?  Túto otázku si kladú asi všetci interpreti. Piesne by mali dozrievať ako dobré víno, a z tých ktoré sa na album nedostali som mala pocit, že nie sú celom zrelé.  Možno ich čas príde a možno ani nie.

Album má názov KOLORA a aj obal je veľmi farebný…
…aj piesne sú farebné. Je tam latino, slovenská hudba, rómska, R&B, gypsy elektro swing, soul, kantiléna. Texty hovoria tiež o láske, o sociálnych podmienkach, v ktorých žijeme, netreba kategorizovať štýl speváka. Ale do opery sa nehrabem, tam nie som doma.

Kto je u vás prvým poslucháčom, človekom, u ktorého si overujete, či ísť s piesňou na trh, alebo ešte na nej  popracovať?
Dobrá otázka, ja naozaj pochybujem rada a o všetkom. Potrebujem tristo radcov a názorov, ale mojím naj radcom je publikum, jeho reakcie, to je najistejšie. Akúkoľvek pieseň, keď zaspievam, sledujem či pubikum visí na mne, či sa chytá, že ide z neho energia na mňa,  to je pre mňa najviac. Keď si zaplatíte za koncert – ostane vám z neho len emócia, ktorá sa vám kedykoľvek pripomenie v nejakej farbe, v tóne,  ak sa mi toto podarí zanechať v niekom, je to super.

Album pokrstil Igor Kmeťo mladší, netajíte sa obdivom k nemu
S Igorom sme doslova vyrastali spolu, je to hudobný pojem, zmenil pojem funkovej hudby, rómskej hudby, začal spolupracovať s rapermi, s Rytmusom… zvýšil level.

Jeho otec sa predstavil v úlohe moderátora.
Áno, potešilo ma, že prijal úlohu aj napriek tomu, že je dvadsaťštyri hodín čerstvým otcom, bol bravúrny, zladený, išiel k veci. V podstate sme ho na návrh môjho muža oslovili na poslednú chvíľu, keď pôvodný moderátor musel odísť na pohreb v rodine.

Krstilo sa netradične, žiadne šampanské žiadne lupienky ruží, ale farbičkami…
Pýtala som sa Igora, či má nejaký nápad a on, že nech sa rozhodnem ja. Vedela som len, že chcem niečo iné. Tak sme pomocou krstného otca a ostatných hostí, ktorí mali záujem, vytvorili obraz, hádam  ho niekedy vydražíme a niekomu pomôže.

Čo vás čaká, okrem množstva rozhovorov, fotení, možno i kritík…
Práve tie očakávam, aby sa ľudia vyjadrovali, verím, že sa hlavne tie rómske piesne dostanú trošku do sveta, lebo rómsky svet je internacionálnejší, no a ako každý interpret očakávam úspech. Verím, že pribudnú aj vystúpenia, pretože počas tvorenia albumu som málo vystupovala, ale verím, že sa to rozbehne.

Okrem toho ste manželka mama…
Sebastián má desať rokov, je neuveriteľný, nie preto, že je môj syn, na slovo poslúcha, slušný, jednotkár v škole… niekedy si hovorím, mohli sa mi narodiť rovno dve takéto deti .

A prečo teda nie je druhé?
Najprv nebol vhodný adept, ktorý by daroval kus seba a teraz už ani neviem…

Keď sa ako žena chcete rozmaznať, čo si doprajete?
Navštevujem svoju kamarátku chladničku (smiech). Aj to na mne vidieť, mám šesť kíl naviac, minimálne.  Vekom  som zistila, že to najviac pre mňa je byť doma s rodinou, mojím mužom a synom, užívať si ich, lebo času je málo. Naozaj si cením, že mojou životnou výhrou sú môj muž a syn.

Autor: Anka Olvecká
Foto: Propagandahouse