Gestá – neverbálna komunikácia

Neverbálna komunikácia spoluvytvára obraz našej osobnosti. Uvedomili ste si niekedy čo znamenajú niektoré gestá, ktoré vaši známi používajú? A možno aj vy sami používate nejakú gestikuláciu, ktorá je typická práve pre vás. Najmä vtedy, keď sa bojíte, ste nervózni, zaľúbení či šťastní.

Všetky gestá, mimiky tváre či postoje tela sú akousi tajomnou rečou nášho tela. My poukážeme v nasledujúcom článku najmä na tie gestá, ktoré patria medzi najviac používané v našich rozhovorov.

Prvým z nich je gesto pri klamaní. Postrehli ste človeka, ktorý keď vám niečo rozprával alebo keď ste sa ho niečo spýtali, palcom alebo ukazovákom si stláčal nosné dierky? Je pravdepodobné, že vám dotyčný nepovedal úplnú pravdu a zrejme vás klamal. Vtedy sa v človeku vzbudí pocit, že ho akoby svrbí nos a nevedomky si ho chytí. Veľmi príznačné je to u detí, kedy sa v detstve snažia oklamať rodičov, a tak si pri klamaní rukou zakrývajú ústa.

Ďalším výrazným gestom, najmä pri komunikácii, tvoria ruky. Hovorí sa, že ruky naozaj prezrádzajú veľa. Vedia povedať „áno“ aj „nie“, ukazujú tiež rôzne pocity, nálady či želania. Ale ruky vedia taktiež aj zraniť, pohladiť a nevedia nič zamlčať, aj keď sú hlboko v našich vreckách nohavíc. Ľudia preto majú tendenciu spontánne používať ruky, aby tým zdôraznili, čo hovoria alebo aby naznačili, že to myslia úprimne. Ak si ruky prekrížime alebo si ich dáme v bok, znamená to, že sme v obrannej pozícii. Niečo sa nám nepáči a s niečím chceme bojovať. Väčšinou sa takto začneme brániť aj vtedy, keď niekto naruší našu intímnu zónu. Naopak, ak máme poprekrúcané prsty, poukazuje to na náš disharmonický citový život, na to, že máme komplikovanú osobnosť. Zovretou päsťou obrazne naznačujete, že máte skrytú zbraň, a rozhovor môže vyvolať verbálny úder. Ste pravdepodobne hlboko zasiahnutý a nikomu nedovolíte priblížiť sa k vám. Ak máte ruky zastrčené hlboko do vreciek vašich nohavíc, nechcete, aby niekto skúmal vaše záujmy, či iné tajnosti, ktoré máte a vlastne tento postoj nevyvoláva ani pozitívny ani negatívnu reakciu.

Ďalším, určite vám známym prejavom je, ak sa poškrabkáte za uchom. Môže to značiť úplné prirodzené svrbenie v uchu, a nielen to. Naznačujete tým inej osobe, že by ste si najradšej zapchali uši. Zrejme ide o rozhovor, ktorý vám doslova lezie na nervy a vy toho druhého už nemáte chuť počúvať. U detí sa tento znak prejavuje tým, že si zakrývajú uši a to najmä vtedy, keď ich rodičia karhajú.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock