Online rozhovory

Gastroentrológ, hlásateľ a moderátor Miloš Bubán bude online v pondelok 6.marca 2017 o 15.00 hodine

Online rozhovor Miloš Bubán

Celých 21 rokov sa prihováral divákom televíznej obrazovky, aby zahlasoval programy a vtedy málokto tušil, že Miloš Bubán je vlastne lekár. Profesiu lekára nesmierne miluje, hoci bolo náročné pracovať v televízii aj v nemocnici, nikdy neopustil ani jedno povolanie a nikdy nerobil jedno na úkor druhého.

Neskôr moderoval v prvej komerčnej televízii reláciu naživo, kde priamo kontaktoval divákov, v ďalšej televízii reláciu o zdraví.  V ostatnom období sa najviac venuje zdravotníckym témam, ktoré súvisia s jeho hlavnou životnou profesiou- gastroetrológiou. Okrem týchlo hlavných profesií je Miloš Bubán vášnivý cestovateľ. Na Veľkonočný pondelok si vybral výlet na Veľkonočné ostrovy. Invenčné, nie? Svedčí to aj o humore sympatického lekára a moderátora, ktorý vďaka gastroentrológii vidí mnohým Slovákom do žalúdka. Doslova.

Na otázky čitateľov nášho portálu odpovie v online rozhovore v pondelok 6.marca 2017 o 15.00 hodine.

45 komentárov

45 komentáre

 1. Milos Buban

  Milos Buban

  6. marca 2017 at 16:13

  Všetkým čitateľom, ktorí so mnou komunikovali, ďakujem za zaujímavé otázky a čas, ktorý ste venovali našim témam. Želám vám všetkým veľa zdravia a vďaka prichádzajúcej jari nielen veľa slnka vonku, ale aj v duši!!!
  S úctou
  Miloš Bubán

 2. Milos Buban

  Milos Buban

  6. marca 2017 at 16:11

  Áno, na trhu je viac rôznych vôd. Najlepšia je pramenistá voda, alebo voda z vodovodu. Nechcem robiť reklamu nikomu, ale ja napríklad mám často so sebou Rajec, alebo vodu z vodovodu obohatenú CO2. Tieto totiž obsahujú menej minerálov – do 400 mg na liter. Minerálne vody, ktoré majú nad 1000mg na liter môžu byť pre niektorých nepríjemné na zdravie, napr. pre hypertonikov, ľudia s ochorením obličiek a podobne. Treba sa poradiť vždy s lekárom a pozorne si prečítať aj zloženie na jednotlivých vodách a vybrať si to optimálne pre vaše zdravie.

 3. Anka

  6. marca 2017 at 15:04

  Dobry, hovorí sa, že najlepšie je piť čistú vodu. Sú ale rôzne vody na trhu. Aké sú teda medzi nimi rozdiely a ktorú odporúčate? Vdaka a pekny den

 4. Viky

  6. marca 2017 at 14:21

  Dobrý deň,poznáte njaky naozaj účinná recept na schudnutie? Dakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 16:06

   Univerzálny žiaľ neexistuje. Pre mňa osobne platí: znížiť príjem stravy a zvýšiť výdaj energie. Mnohí to nazývajú: CICA NEŽER! 🙂

 5. Mária

  6. marca 2017 at 14:13

  Dobrý deň, aké sú Vaše obľúbené jedlá ako gastroentrológa? a nápoje?

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 16:04

   Milujem šaláty, všeobecne akúkoľvek zeleninu a ovocie. Potom syry a občas to preložím kvalitným steakom 🙂 No a z nápojov mám najradšej pramenistú vodu (napr.Rajec, alebo vodu s vodovodu, mierne perlivú) a tiež to občas preložím kvalitným vínkom.

 6. Lubo

  6. marca 2017 at 14:12

  Pan Buban, je pravda, ze je bolenie hlavy príznakom dehydratácie? Dakujem a zdravi vas vas verny fanusik

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 16:02

   Bolesť hlavy môže byť aj príznakom dehydratácie, je to častejšie najmä u žien, ktoré neraz v práci okrem jednej dvoch káv nič neprijímajú a sú dehydratované. Ale bolesť hlavy treba posudzovať opatrnejšie, lebo môže byť príznakom aj mnohých neurologických ochorení.

 7. Silvia

  6. marca 2017 at 14:04

  Dobrý deň,
  už pár rokov mám cukrovku, a popri liekoch na srdce beriem aj lieky na cukor a doplnky ako vitamíny. Už dlhší čas mám ale problém, že všetky tieto lieky a vitamíny mi zaťažujú žalúdok. Dokonca si musím dať niečo jesť inak mám vážny problém celý deň. Viete mi poradiť, ako mám užívať všetky lieky a pri tom nezaťažovať žalúdok? Ďakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 16:00

   Vysoký tlak krvi je mimoriadne časté ochorenie v populácii. Okrem správnej liečby, pohybu a nutného zníženia hmotnosti je aj treba správne stravovanie a pitie. Napríklad sa treba vyhnúť potravinám s vysokým obsahom minerálov a soli, a to sa týka aj pri nápojoch. Odporúčam v pití napríklad pramenité vody (ja napríklad aj lieky zapíjam vodou Rajec, lebo má vyhovujúci obsah týchto látok). Pravidelné kontroly u lekára sú tiež nevyhnutné. Správna životospráva a liečba každému predľži život a zníži riziko civnych komplikácií.

 8. Dana

  6. marca 2017 at 13:55

  Dobrý deň,
  mám vysoký krvný tlak a nadváhu. Viete mi poradiť?

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:58

   Vysoký tlak krvi je mimoriadne časté ochorenie v populácii. Okrem správnej liečby, pohybu a nutného zníženia hmotnosti je aj treba správne stravovanie a pitie. Napríklad sa treba vyhnúť potravinám s vysokým obsahom minerálov a soli, a to sa týka aj pri nápojoch. Odporúčam v pití napríklad pramenité vody (ja napríklad aj lieky zapíjam vodou Rajec, lebo má vyhovujúci obsah týchto látok). Pravidelné kontroly u lekára sú tiež nevyhnutné. Správna životospráva a liečba každému predľži život a zníži riziko cievnych komplikácií.

 9. Soňa

  6. marca 2017 at 13:54

  Dobrý deň,
  mám problémy so štítnou žľazou, na čo beriem euthyrox. Mám sedavé zamestnanie a práve vďaka problémom so štítnou žľazou som dosť pribrala. Napriek tomu, že už beriem lieky, stále sa mi nedarí s váhou pohnúť. Môžete mi poradiť?

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:55

   Problémy s hmotnosťou sú pri poruchách so štítnou žľazou ťažšie riešiteľné ako pri obezite z prejedania sa. Ochorenie štítnej žľazy musí byť najskôr pod dozorom odborníka, aby štítna žľaza dobre fungovala. Tiež správna diéta a režimový systém pacienta, pitný režim. Najlepšie je dodržiavať pokyny vášho endokrinologa.

 10. Beata

  6. marca 2017 at 13:53

  Dobrý den, stále tak rád cestujete, píšete niekde o svojich cestách a kde ste boli naposledy zatiaľ? Rada čítam Vaše cestovateľské zážitky. Dakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:52

   Naposledy som bol na východnom pobreží Austrálie. Nevyliečiteľná cestovná horúčka ma stále opantáva, tak verím, že táto cesta nebola posledná, 🙂

 11. Nina

  6. marca 2017 at 13:51

  Pekný deň,
  v poslednej dobe mám problém s nechtami. Veľmi sa mi lámu a dokonca aj pozdĺžne. Môžete mi poradiť s nejakými doplnkami stravy?

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:51

   Môžu to robiť vitamíny, ktoré chýbajú, niekedy chemikálie a látky s ktorými človek prichádza do kontaktu, niekedy zle ošetrovanie. Iste odporúčam navštíviť kožnú lekárku, ktorá Vám najlepšie poradí.

 12. Zuzana

  6. marca 2017 at 13:48

  Dobrý deň,
  mám problémy s pečeňou. Viete mi odporučiť so stravou na moje problémy? Ďakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:50

   Hlavný je hepatoprotektívny režim a na to by nám odpoveď nestačila. Dôležité je vylúčiť akýkoľvek alkohol, a toxické látky, ktoré by sme mohli prijať (aj lieky). Ale keď si na internete pozriete heproprotektíva, tak tam je presnejší zoznam!

 13. Jano

  6. marca 2017 at 11:29

  Dobrý deň, pán doktor,aký áte názor na obrúčky,ktorými sa sťahuje žalúdok,aby sa zamedzilo prísunu potravín a prežieravosti? Má to účinok na chudnutie? dakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:47

   Mám zopár pacientov, ktorí si dali urobiť laparo-band na žalúdok, ale iste by to dokázali aj bez toho. Ale boli to už ťažké obezity a tak nevideli východisko. Ja som zástanca prirodzeného chudnutia. Ak človek nemá ochorenie, ktoré obezitu prináša, napríklad endokrinologické a podobne, iste je lepšie sledovať známu rovnicu energie: koľko prijmem, toľko vydám. Nemôžem prijať viac ako vydať, alebo obezita je o chvíľu nepríjemným spoločníkom, ktorého sa dá zbaviť veľmi náročným spôsobom. Aj tu platí prevencia…

 14. Milos

  6. marca 2017 at 9:54

  Dobry den, blizi sa jar a s nou som viac aktivny, viete mi prosím povedať, ako často mám piť keď vážim 90kg a mám sedavé zamestnanie? Vdaka za radu a pekny den prajem, Milos

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:43

   Ak ste viac aktívny, viac sa pohybujete a športujete, iste je potrebné zvýšiť príjem vody, aby sa požiadavky organizmu vyrovnali. Ak ste v práci a hoci máte aj sedavé zamestnanie, netreba zabúdať v práci ten liter, liter a pol vypiť, lebo práve v práci ľudia na to zabúdajú. Dajú len kávu a basta. Vtedy možno treba piť aj “opticky”. Že si dáte fľašu vody pred Vás a musíte ju do konca pracovnej doby vypiť. A je po probléme. 🙂

 15. Valo

  6. marca 2017 at 9:46

  Pan doktor, ak sa smiem spytat, co pijete vy? Davate si pozor na zlozenie tekutin alebo jednoducho len to, na co mate chut?

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:40

   Ja uprednostňujem pramenitú vodu, lebo obsahuje 150-400 mg minerálov na liter vody. Samozrejme si dám aj kávu cez deň a iné tekutiny, ale aj strava má cca 20-30% denného príjmu. Ale najlepšia je pre mňa pramenistá voda aj na zapitie liekov, mám ju hodenú vždy v aute a keď som na cestách, tak vždy aj v príručnej taške.

 16. Zdenka

  6. marca 2017 at 9:44

  Dobrý deň, pán Bubán, koľko vody by naozaj mal denne vypiť človek? Záleží aj na ročných obdobiach, že v lete viac a v zime menej? Ďakujem.

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:37

   Tým, že denne človek stratí 2-3 litre tekutín, tak toľko by mal aj prijať. Ale príjem vody závisí od veku, pohlavia, vonkajšieho prostredia, stavu organizmu a fyzického výkonu. Teda je rozdielne či je chorý, či robí fyzickú aktivitu, či je okolité prostredie horúce a vlhké. Ale iste tie 2 litre denne pramenitej vody padnú na úžitok.
   Osobne uprednostňujem pramenitú vodu, ktorá najlepšie uspokojí požiadavky organizmu.

 17. Aďa

  6. marca 2017 at 9:31

  Dobrý deň, pán Bubán, lečite na Vašom oddelení aj obezitu? ˇakujem

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:33

   My máme len ambulancie, a obezitu rieši viac lekárov v spolupráci navzájom. Nie je to také jednoduché, lebo hlavná je pritom pevná vôľa a veľa odriekania. Najhoršie je to, že to ide s hmotnosťou smerom dolu pomaly a tak mnohí stratia trpezlivosť a skončia to práve v prelomovom čase…
   Ale ak je zasa človek pri chudnutí úspešný, odmena je naozaj perfektná. Nielen fyzicky, ale aj zdravotne. Je to prevencia pred mnohými ochoreniami, keď má človek primeranú hmotnosť k výške. 🙂

 18. Milada

  6. marca 2017 at 9:24

  Pekný deň, pán Bubán, ako sa máte, kde sa Vás dá vidieť? Veľmi dobre vyzeráte, športujete? Ďakujem.

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:30

   Ďakujem za poklonu, to je len foto, skutočnosť by bola možno horšia xi-xi… Ale snažím sa aj športovať: napríklad denne si robím ráno kľuky cca 40-50 a občas sa snažím ísť zaplávať a tiež vychádzky do hôr… Ostatný šport som obmedzil, lebo som mal aj pri športe vážne zranenie-zlomeninu, tak to mám trošku v podvedomí a vyhýbam sa športom, kde sa dá ľahšie zraniť…asi som bol drevo :-

 19. Milan

  6. marca 2017 at 9:21

  Pozdravujem,pán Bubán, ako je to s tým moderným stravovaním,naši starí rodičia boli odchovaní na klobáskach a slanine, o ktorých sa teraz píše aké sú nebezpečné a dožívali sa vysokého veku..dnes sa preferujú ryby, šaláty, ľahké jedlá a mladí ľudia umierajú pri práci, pri tanci, pri futbale, čo si má človek z toho vybrať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a želám Vám všetko dobré…

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:28

   Vybrať si treba vždy striedmosť a zdravý rozum. Aj ja si dám občas klobásu a slaninu, ale nie denne. Vtedy treba počítať aj s tým, že treba zvýšiť pohyb, aby sme to spálili. Väčším problémom je to , ako píšete, stres a hlavne že ľudia prestali chodiť peši, na prechádzky a pod. Samozrejme aj genetika je veľmi potrebná. Nie som zástancom kláštorného odriekania, ale tiež ani prehnaného hodovania. Opäť sme na začiatku a súhlasím s vami, že všetko je o zdravom rozume…

 20. Andrea

  6. marca 2017 at 9:16

  Pán Bubán, veľa sa hovorí o jarnom detoxe, ako by ste ho vy ako lekár stručne a jasne vysvetlili laikom? Ďakujem veľmi pekne za odpoved.

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:23

   Nie som úplným vyznávačom nárazových detoxov. Inak rôzne náboženstvá majú pôst v rámci čistenia tela, momentálne aj u nás do Veľkej noci katolíci držia pôst a tak dávajú telo do poriadku. Som skôr zástanca celoročnej starostlivosti o telo. Hlavný je pitný režim a strava, ktorá patrí k tým, ktoré telo a dušu povzbudia a nezaťažia tráviaci trakt. Diéty, ktoré vás majú za týždeň očistiť spôsobom, že nič nebudete jesť len piť sú jednosnačne nesprávne a organizmu aj škodia…

 21. Dalma

  6. marca 2017 at 9:12

  Dobrý deň, pán Bubán,máte pre nás nejaké špeciálne rady v rámci jarného stravovania po zime? Mali by sme niečo zmeniť v jedálnom lístku? Ďakujem a pozdravujem.

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:20

   V jedálničku sa dá vždy niečo vylepšiť…našťastie slnko na jar je dobrým znamením aj pre dobrú náladu. Dôležité je jednak zloženie stravy, samozrejme aj nádoby v ktorých ho pripravujeme a tiež pitný režim. Rovnako dôležité je dostatok pohybu a hlavne v dnešnej stresovej dobe si treba nájsť čas na svoju rodinu, priateľov a koníčky, čo najlepšie zaberá na znovunabratie energie na nové dni…

 22. Viera

  6. marca 2017 at 9:05

  Srdečne Vás pozdravujem, pán Bubán, zájdete bčas na kávičku albo stretavate sa s kolegyňami Mullerovou, Heribanovou a ostatnými? Prajem všetko dobré.

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:18

   Stretávame sa často ako som spomínal. Niekedy pri káve, niekedy na vernisáži. Prežili sme spolu pekné roky a na Slovensku nás bolo s týmto povolaním maximálne 20-30, tak je to aj pre nás atraktívne…

 23. Denisa

  6. marca 2017 at 9:01

  Dobrý deň, pán Bubán,nechýba Vám televíza obrazovka a zahlasovanie programov? Mne trochu áno, bolo to príjemné ako ste sa s kolegami prihovárali z obrazovky… Všetko dobré…

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:02

   Veľmi pekne ďakujem! Toto sú tie príjemné chvíle, keď si ľudia dokážu zlepšiť náladu a deň! Aj Vám želám všetko naj a veľa zdravia!

  • Milos Buban

   Milos Buban

   6. marca 2017 at 15:04

   Obrazovka mi nechýba,lebo ju mám pravidelne každý týždeň. Na internetovej TV http://www.tivi.sk mám vlastnú reláciu: Ambulancia Dr.Bubána, kde každý týždeň riešime nový zdravotný problém. Som rád, že sa to divákom páči a verím, že keď si to pozriete, tak sa to bude páčiť aj Vám.
   No a s kolegyňami hlásateľkami sa pravidelne stretávame, takže pekné spomienky nám zostali…

 24. Daniela

  6. marca 2017 at 8:46

  Príjemný dobrý deň, pán Bubán, vlastne ani nemám otázku, chcemVám len popriať krásny deň, ktorýkoľkvek a zaželať všetko najlepšie vo Vašej úžasnej práci..

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top