Gaštany- zdravá jesenná pochúťka

K jeseni neodmysliteľne patria aj gaštany, a to nielen na výzdobu nášho príbytku. Svojou chuťou a vôňou vytvárajú pokojnú a čarovnú atmosféru. Chuť gaštanov je špecifická a jemná zároveň. Gaštany majú široké použitie. Aké konkrétne?

Viac „céčka“ ako citrón

Korene pestovania a konzumácie gaštanov siahajú do antických čias, konkrétne do čias starovekého Grécka. Svoju obľubu si našli aj u Rimanov a potom i u ďalších národov. Na Slovensko sa tieto stromy dostali vraj až v 17. storočí. Výživné gaštany obsahujú vitamín C, dokonca je ho viac ako má citrón, ďalej je to betakarotén, kyselinu listovú a pantoténovú, minerály ako je horčík, draslík, železo, fosfor, vápnik či sodík. Okrem „céčka“ obsahujú aj vitamíny A, B, E a K. Síce majú miminum tuku, ale dosť sacharidov vo forme škrobu. Majú nízky obsah sodíka a vody.

Ich sila

Gaštany zlepšujú funkciu tráviacich orgánov a pozitívne pôsobia na náš organizmus predovšetkým pri únave a strese. Účinné sú aj jeho listy, keďže sa využívajú pri liečbe priedušiek a astmy. Listy gaštana sa používajú pri bronchitíde, astme, uľahčujú vykašliavanie hlienu a pôsobia protireumaticky. Čo sa týka plodov, tie majú antiseptický účinok, majú tiež liečivé účinky pri chudokrvnosti či bolestiach hlavy. Zároveň podporujú aj trávenie. Gaštany pomáhajú vyplaviť jedy z pečene, sú dobré proti hnačke. Pozitívne účinky majú aj na srdce, žalúdok a žily.

Okrem plodov a listov má liečivé účinky aj kôra. Tá obsahuje tanín s proti rakovinotvornými účinkami. Jedlé gaštany prečisťujú hrubé črevo, obnovujú črevnú mikroflóru, znižujú aj vysoký krvný tlak. Dokonca majú podiel pri obnove kvality vlasov a nechtov. Sú vhodné aj pre diabetikov, celiatikov a tehotné ženy. Zapojiť ich do jedálnička majú ďalšiu výhodu- podporujú zdravé chudnutie. Údajne vraj predchádzajú strate pamäti.

Čerstvé gaštany sú nízkokalorické, obsahujú len 180 kalórií na 100 gramov. Využitie gaštanov je naozaj široké, môžu sa variť i piecť, vyrobiť sa z nich dá plnka do koláčov i pyré. Ak potrebujete nasať pozitívnu energiu, odporúča sa pritlačiť sa k tomuto stromu chrbtom na pár minút.

Zdroje:

http://stromzdravia.sk/zdrave-potraviny/jedle-gastany/, : http://www.zdravejedlo.sk/gastany#ixzz3pstBeF8f, http://www.flora.sk/index.php?selected_id=111&article_id=984
Foto: http://msue.anr.msu.edu/uploads/images/10-29-fulbright-chestnuts-w-husk-REBECCA.jpg

Gaštany- zdravá jesenná pochúťka