Fuera Fondo: Pomaly žneme plody dlhoročnej práce

Skupina Fuera Fondo už osem rokov zabáva publikum svojim živelným hudobným štýlom! Pri príležitosti narodenín pripravila kapela pre fanúšikov poriadnu dávku zábavy, ktorú predstaví na klubovom turné KRIČ S NAMI  KLUB TOUR 2014.

KRIČ S NAMI  KLUB TOUR 2014 začína 10.10. Ružomberok – Panoptikum,11.10. Martin – Kocka, 15.10. Nitra – Pečiatkáreň,17.10. Nové Mesto nad Váhom – Klub za rampami,18.10. Trnava – Garage Music bar, 24.10. Zlín – Bamboo klub, 25.10. Brezno – Bombura. Priaznivci hudobnej partie sa okrem originálnej a energiou nabitej hudby Fuera Fondo môžu tešiť aj  na hudobných hostí  v zložení: Jozef Sitár (Dodis) – bicie, Tomáš Majerník (Thadeash) – klávesy, hlavný spev Marek Pažitný (Marčis, Brčo) –  basgitara, vokály: Michal Šprtka – gitara, Boris Majerník (Borisjevič) – trúbka, vokály, Daniela Zelková– tenor saxofón a Daniel Šintál (Shino) – tenor saxofón. Chýbať nebudú ani poriadne afterparty

 

Bratislavu ste nejako vynechali v rámci klubového turné…

Áno, nechtiac, úmyselne, pretože sme tu koncetovali na jar a zase by sme sa chceli vrátiť v zime, ale je to v štádiu riešenia, tak  bližšie informácie poskytneme, keď bude všetko isté.

 

S úsmevom, ale možno i trochu s smútkom hovoríte, že vaša cesta do sveta slovenského šoubiznisu je už osem rokov tŕnistá, čo myslíte, kedy to tŕnie už zmizne?

Sme zmierení s tým, že sme malý štát, malý trh a tá cesta je naozaj dlhá. Neuberá nám to na chuti tvoriť, nie je to o peniazoch ani nebolo, ale  energia, ktorú vkladáme sa pomaly vracia a aj to je úspech. A toto turné je dôkazom, že pomaly žneme plody našej vytrvalej práce.

 

Momentálne máte vonku skladbu, v ktorej riešite hľadanie manažéra, šoféra, takže ste na tom asi skvele, keď rozširujete tím?

(Smiech). Vystačíme si v kapele so všetkými funkciami, dokonca aj klip sme si urobili sami, ale chceli sme rýchlu pesničku, aj text, aby bol dynamický, recesistický, tak sa to do seba naskladalo a verme, že sa bude páčiť… Naše heslo je veselosť. Veselosť s nami ide od začiatku. Už keď sme zakladali kapelu tak to bolo veselé… na prvé stretnutie sme si každý doviedol nejakého kamaráta,  ktorého ostatní nepoznali. Stretli sme sa ôsmi cudzí ľudia, začali sme hrať a prvé čo nám po tom napadlo bolo, že katastrofa – už sa nikdy v tejto zostave nemôžeme stretnúť. A ani nevieme ako sme sa o týždeň stretli, dali dokopy dve-tri pesničky a naraz to šlo. Stretávali sme sa každý štvrtok a túto tradíciu máme zachovanú dodnes. Dva roky sme len tak hrávali, potom nás niekto pozval na vystúpenie a nasledovali festivaly, bavili sme sa my a aj ľudia.

 

Zaujímavé je, že hráte aj v Česku…

Pred rokmi sme dostali email, či si nechceme zahrať v Prahe. Honorár bol asi 4000 českých a cesta dodávkou stála  osem a pol tisíc (smiech), ale poskladali sme sa a išli sme. Narazili sme na všetky možné národnosti, cítili sme sa ako v českej komédii, chlapci z dediny prvý raz v Prahe (smiech), kupovali sme suveníry, pozreli si Orloj a podobne. Tam sme stretli aj zaujímavého promotéra, ktorý nám pomohol s vystúpeniami a dnes nám už z honoráru aj ostane, nemusíme dokladať na benzín. Takže Čechy a Morava sú pre nás v pohode.

 

Hovoríme stále o veselosti, čo v praxi znamená štýl vašej hudby, vedeli by ste ho charakterizovať aj inak?

Máme technika, korý nás nakrúca, my sa tvárime, že to neevidujeme a sme stále sami sebou, keď sme vyberali zábery a dali do toho hudbu, tak to naozaj bolo veselé a vnímajú nás tak aj diváci a chcú sa s nami stretnúť a tak sa tešíme. Podobne je to aj so vznikom nášho názvu, keď sme boli v jednej krme s našou kamarátkou – tá mala muža kamionistu. Vraj vymyslel názov krčmy, vymyslí aj nám. Tak ho zavolala a on práve chodil do Španielska, opýtal sa nás, čo hráme,  pustili sme mu ukážku a on, že volajte sa Fuera – vraj keď chce Španiel niekoho niekam poslať – tak povie „fuera“. Kapele sa to zapáčilo, však ideme trochu do punku,  a tak sme si to hodili do „translate“ a pridalo nám to slovíčko „fondo“ a vraj to znamená dnu a von. Keď sme si názov  overovali u jednej španielskej kapely, s ktorou sme s stretli na vystúpení, tí nemali tušenia o čom hovoríme (smiech). Vraj sú to dve odlišné veci!   Napokon to zrejme nič neznamená a stretávame sa stále s novými vysvetleniami a páči sa nám to. A náš štýl by sme neradi škatuľkovali.

 

Čo očakávate od turné?

Nemáme prehnané očakávania, vieme aká je situácia, nebaví nás sedieť v skúšobni, chceme ukázať ľuďom, že začiatkom roka nám vyšiel druhý album, možno si zaslúži pozornosť. Veľa sme zažili za tých osem rokov. Keď teraz chodíme na koncerty, spomíname, kde sme už hrali, čo sme tam zažili a je to naozaj kus práce. Takže očakávame hlavne zábavu na oboch stranách.

 

Anka Olvecká

 

Klik na videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=fOxCwnKHXRE&feature=youtu.be