Folk&Bass Orchestra predstavuje unikátne spojenie so Ženami z Muzičky v novinke Močí ďiovča konope

Úspešný slovenský projekt Folk&Bass Orchestra predstavuje v spolupráci so speváckou skupinou Ženy z Muzičky druhý singel Močí ďiovča konope. Klasické nástroje v súznení elektronických beatov získavajú energický náboj, ktorý teraz prichádza aj s videoklipom pretkaným umeleckým vyobrazením a štúdiových nahrávok.

 

Takmer po štvrťstoročnici kultového albumu Slowly to the Sun projektu This is Kevin prichádza ďalšie elegantné a hodnotné nadviazanie na tradíciu prostredníctvom živých nástrojov, samplov a elektroniky. Folk&Bass Orchestra na čele s Michalom „Veslom“ Veselským, známym aj z Vetroplachu či La3No Cubano, otvára singel repetitívnou syntetizátorovou sekvenciou. Po úvodnom predspeve Močí ďiovča konope nastupuje kapela, ktorá vystavia bohatú pôdu pre Ženy z Muzičky a tanečné tempo energických beatov prerušia až gajdy Juraja Dufeka. Zaujímavosťou je, že singel uzatvára spev z ďalšej ľudovej piesne Ej, šla by do kostola.

„Celkové vyznenie skladby je neurčité, je to world music, ale znie to, akoby po úvodnom predspeve zakričal Milan Lasica: džezrok, chlapi!“ ozrejmuje Veslo, narážajúc aj na fakt, že nových kompozícií s ľudovou piesňou sa za posledných 10 rokov vyskytlo neúrekom. V novinke však poslucháč ucíti spriaznenosť s pôvodným materiálom, dotyk s folklórom v jeho pôvodnej autentickej forme, zároveň však nadhľad nad inšpiračným zdrojom a prehľad v iných žánroch.

Je to spôsobené špecifickým prejavom speváckej skupiny Ženy z Muzičky, ktorá si na nuansách interpretácie piesní daných regiónov dáva mimoriadne záležať. Vedúca skupiny Eva Brunovská študuje historické nahrávky a konzultuje výslovnosť v konkrétnom nárečí. Ale taktiež je to účinkovaním autentického gajdoša Juraja Dufeka, ktorý kapele dodáva unikátnu naturálnu atmosféru gájd. Spolu zasadené do prostredia moderného zvuku bicích nástrojov, groovov basy a syntetizátoru vytvárajú tanečný charakter, čo je od samotného začiatku zámerom projektu.

Na skladbe producentsky spolupracoval Erik „Losos“ Horák. „Produkciu Erika poznáme dlho, dobre sa s ním pracuje, orientuje sa v súčasnom hudobnom „sounddizajne“ a vie dodať nahrávke správny našlapaný zvuk,“ s úsmevom hodnotí Veslo. O master sa postaral český producent Tomáš Karásek pôsobiaci ako Gaex.

Videoklip sa nesie v dvoch líniách, prirodzene zachytáva nahrávanie skladby v hudobných štúdiách a súčasne prelínajúc prepája obrazce mladého páru, ktorý obrazne stvárňuje dvojicu z textu piesne. „Klip nám krásne spracoval po všetkých stránkach dokonalý videomaker Michal Neffe, ktorého sochu v nadživotnej veľkosti máme aj v skúšobni,“ s nadhľadom opisuje Veslo ich výborný vzťah a radosť zo spolupráce a ďalej pokračuje: „Naše zábery z nahrávania zo štúdia prekrásne skombinoval so zábermi z pozadia textu ľudovej piesne, ktorá pojednáva ako inak, než o vzťahu dvoch mladých ľudí.“

Nakrúcanie gajdoša Juraja Dufeka prebiehalo priamo pred jeho domom na lazoch pri Detvianskej Huti. „Musel urobiť len asi dvadsať krokov z domu ku kamere, a to doslova. V takom krásnom prostredí si postavil dom, kde žije spolu s rodinou,“ prezrádza Veslo. Pritom, že zábery zo slovenských lazov sa budú hodiť k umeleckým záberom dvojice, zistili až počas strihu a veľmi sa im to zapáčilo, až sa zábery stali súčasťou vizuálu.

Ešte pred sfinalizovaním videoklipu kapela vydala pieseň ako digitálny singel. „Počas kampane k singlu došlo k bizarnej situácii, keď jedna sociálna sieť vyhodnotila názov ľudovej piesne Močí ďiovča konope ako propagáciu konopných produktov, čo je proti jej pravidlám a reklamu stopla. Tento fakt sme na svojich stránkach vtipne glosovali slovami: boli sme nútení zmeniť názov ľudovej piesne! Nový názov tracku je teda Močí ďiovča neznámu zelenú rastlinu. Zdieľajte, kým nezmažú,“ so smiechom uzatvára Veslo.
Link na video: https://youtu.be/EI1_-Z2WNT0?si=ShAlA_A6rMw2Yea6

Zdroj: Michal Neffe