Fialová bylinka, ktorá lieči

Levanduľa krásne vyzerá, vonia a zároveň aj lieči. Upokojuje našu dušu, má okrem protizápalových aj množstvo iných liečivých účinkov. Ako ju teda môžeme využiť?

Blahodárne účinky

Táto fialová bylinka má vďaka liečivým účinkom široký záber využitia. Vďaka nej máme jemnejšiu pleť, krajšie vlasy, pokojnejšiu dušu a lepšie ochutené jedlo. Môžete ju aj inhalovať pri bolestiach hlavy z prechladnutia, pri upchatom nose, pri bolestiach hrdla. Blahodárne pôsobí proti vyrážkam, exémom. Je vhodná na všetky typy pleti a najmä pri masážach (aj malých detí). Už v Starovekom Ríme bola obľúbená u vojakov, ktorí ju využívali na upokojenie nervov a denne sa v nej kúpali.

Vôňa pôsobí upokojujúco a teda máme lepší spánok

Vôňa levandule je príjemná, no okrem vytvorenie celkovej príjemnej atmosféry, má aj ďalšie pozitíva. Ak máte problémy so spánkom, položte si nádobku so sušenou levanduľou k posteli. Vôňa zníži krvný tlak, čo vedie k ospalosti. Zároveň pomôže aj na migrénu a celkovú únavu. Výhodou je, že levanduľa si svoju prenikavú, no veľmi príjemnú vôňu zachováva aj po jej vysušení. Jej vôni by sa ale mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy.

Levanduľový olej účinný na lupiny

Zmiešajte 15 kvapiek oleja s dvomi čajovými lyžičkami olivového alebo mandľového oleja, zmes zohrejte len krátko – 10 sekúnd a vmasírujte do vlasov, nechajte pôsobiť asi hodinu a následne si šampónom vlasy umyte. Okrem toho, že zmiznú lupiny, vlasy zosilnia a predíde sa vypadávaniu.

Olej z levandule vám spríjemní každú masáž, zregeneruje telo, upokojí nervové a svalové napätie. Má tiež protizápalové účinky.

Zlepší trávenie

Sušená levanduľa pomôže zlepšiť trávenie a nadúvanie. Pridajte si ju napríklad do jogurtu a jej účinky určite pocítite.

Použitie v domácnosti

Svoje uplatnenie si našla aj v domácnosti. Keďže odpudzuje muchy a mole, dajte si vrecúško levandule do svojho šatníka či kytičku na stôl. Ak vás trápia nepríjemné štípance od komárov, nakvapkajte si olej na dané miesto a počkajte pár minút. Ak je to potrebné, proces opakujte každých 6 až 8 hodín počas ďalšieho dňa.

Okrem toho sa malé množstvo levandule môže využiť aj ako ochucovadlo do polievok a šalátov, ako prísada do zaváranín, ale aj ako korenie najmä na pečené mäso.

Táto úžasná rastlinka by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Kytička sušenej levandule ulahodí oku a nabudí provensálsky štýl. Vôňa upokojí našu dušu po náročnom dni.

Zdroj:http://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/clanok/320809-levandula-upokojuje-nervy-a-zarucuje-kvalitny-spanok/

Foto: https://farm6.staticflickr.com/5179/5528330137_e5b135664b_n.jpg