Fenomén s názvom DENIM!

Denim jednoducho milujú všetci. Je to must have všetkých šatníkov,  materiál bez ktorého si už nevieme predstaviť život. Inšpirujte sa aj vy ležérnosťou a kombinovateľnosťou tohoto jedinečného materálu pri výbere nových kúskov na sezónu jar/leto 2019.

 

Ako to všetko začalo
Pôvodne sa z denimu začali vyrábať pracovné nohavice, na ktoré získali patent hneď dvaja muži – Jacob Davis a  Levi Strauss. Tí začali oblečenie síce najskôr vyrábať z plátna ale značka následne prešla na výrobu, kde v dizajne použila už známu modrú farbu a pridala nity aby zosilnila štruktúru nohavíc.

Vtedy nikto netušil, že sa z džínsov stane odevný fenomén 20. storočia a módni návrhári sa budú predbiehať v jeho vylepšovaní. Po firme Levi’s začali džínsy vyrábať aj iné módne značky a nohavice z pevnej modrej látky tak dostali tie najrôznejšie formy.

 

Zlatý vek denimu
V 50. rokoch 20. storočia džínsy spopularizoval herec James Dean vo filme Rebel bez príčiny. Pre mladých sa tento kus odevu stal okamžite symbolom vzbury a rebélie, keďže bolo v niektorých častiach Ameriky zakázané nosiť džínsy do divadla, reštaurácií i škôl. V roku 1961 preslávila džínsy fotka Marilyn Monroe.
Nasledoval boom všakovakých strihov a vylepšovaní od rôznych výšiviek a farebných odtieňov po vykladanie kamienkami.


Denim v súčasnosti
Popularita džínsového oblečenia stále stúpa vďaka kombináciám s rôznymi vzormi, materiálmi a strihmi. Medzi súčasné obľúbené kúsky z denimu patria samozrejme klasické, strečové džínsy, ktoré sú pohodlné a prispôsobia sa postave. Ďalej sú to veľmi obľúbené high waist džínsy – džínsy s vysokým pásom a dotrhané boyfriend džínsy. Medzi kúsky, bez ktorých si už  nevieme predstaviť náš šatník patrí rozhodne aj rifľová bunda. Je ľahko kombinovateľná a dá sa nosiť na viacero štýlov. Či už si ju oblečiete na šaty, k sukni alebo vyskúšate populárny „double denim“ look a oblečiete si ju k džínsovým nohaviciam. Súčasný návrat módy 70’ rokov nám umožňuje aj trendy kombinácie s rôznymi doplnkami. Ruksak či ľadvinka v  retro looku rozhodne nesmú chýbať.

Dnešná móda nám ponúka skutočne široký výber modelov a strihov z ktorých si stačí len vybrať. Denim sa stal od svojho prvého objavenia naozaj obrovským fenoménom, ktorý nosia skutočne všetci.

 

Zdroj: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Pietro Filipi, Twinset, La Famme, Kara, cellbes.sk, Stradivarius