Ex-superstaristka Debbi: Láska musí byť

Speváčka, ktorá vypadla v semifinále Superstar je príkladom toho, že zázraky sa môžu celkom pokojne udiať a práve skoré vylúčenie zo súťaže môže naštartovať  pomerne úspešnú spevácku dráhu. Debbi, celým meno Deborah Kahl (20) v súčasnosti prezentuje svoj druhý album. Jej hlas nedal spávať producentovi Martinovi Ledvinovi, ktorý jej ponúkol spoluprácu a doslova odpálil kariéru  hitom  Touch The Sun“.

Pieseň sa stala  najhranejšou skladbou v roku 2011 v českom éteri a zároveň získala prestížne ocenenie Anděl v kategórii Skladba roku. Nasledovala ďalšia letná hitovka La la, niekoľko singlov a v súčasnosti sa speváčka teší z druhého albumu s názvom „Love,  Logic & Will”, ale aj zo života.

 

Do Bratislavy ste priniesli svoje nové dielko…

Prišli sme na Slovensko predstaviť môj nový album s názvom  “ Love,  Logic & Will”, takže ma čaká deň plný rozhovorov. Aj keď dúfam, že nepôjdeme 8 hodín po polhodine a nebudem sa mať čas ani najesť, ako sa nám to stalo. Človek už potom funguje ako autopilot a rozmýšľa, čím by po toľkých rozhovoroch ešte zaujal. Inak sa s novinármi stretávam rada, patrí to k mojej práci.

 

Album je v angličtine…

Plán nebol taký, že bude v angličtine, ale vyplynulo to pri jeho príprave z veľkej zhody náhod, ktoré sprevádzali jeho zrod. Posledná pesnička je v češtine, ale nie  je moja, len hosťujem ako vokalistka raperovi Lipovi. Nie je na albume nič prevzaté, je to vlastný repertoár, čo od nás aj očakávajú diváci. Sú tam veľké skladby, ale aj funkové. Nahrávala ju na rozdiel od prvej dosky kapela, čo je tiež posun, a mám pocit, že tento album je taký ozajstnejší. A angličtina? Viac mi sedí do pusy, hoci milujem české pesničky, ale pre mňa je spievanie v češtine ťažšie, komplikovanejšie.

 

O čom spievate?

Nechcem, aby to vyznelo ako klišé, ale najväčšou témou piesní je vždy láska – bolesť z rozchodov, radosť  z veľkej lásky, takže nič objavné – večná téma láska, vo všetkých jej podobách.

 

Debbi, malé dievčatá, keď vidia vyobliekané, vymaľované a upravené speváčky, majú túžbu tiež sa nimi stať, je to váš prípad?

Nie, vôbec. Odmalička som chcela byť veterinárka, len som sa potom stavila s kamarátkou, prihlásila sa do Superstar. Postupovala som z castingu na casting až do semifinále. Počas tohto procesu som si uvedomila, že ma to celkom zaujalo, pohltilo, že by to mohlo byť odvetvie v mojom živote, ktorému by som venovala čas, energiu, či už v podobe hobby, alebo aj hlavná životná náplň, slovom súčasť môjho života.

 

Zatiaľ však študujete…

Prírodovedné gymnázium, keďže som chcela byť tá veterinárka (úsmev).

 

Už nechcete?

Dnes by som to „ľahko“ zmenila, pretože predmety fyzika, biológia, chémia…na maturity tak je to ťažké . Pre mňa asi príliš. Zistila som, že skôr ma baví učiť sa veci  naspamäť, mám kamarátov, čo študujú právo a baví ich to. Ako sa tak rozprávame, stále viac nadobúdam pocit, že toto by mohlo baviť aj mňa, tak skúsim.

 

Vaša účasť v súťaži skončila v semifinále, ale v podstate ste mali viac šťastia ako niektorí čo bojovali oveľa dlhšie…

Neviem a ani to nechcem posudzovať. Každý z nich ide svojou cestou, mňa  zaujíma tá moja.

 

V Superstar ste boli pred štyrmi rokmi, mali ste 16, ako si spomínate na moment, že ste vypadli a naraz zazvoní telefón a producent  Martin Ledvina,  vám ponúkne spoluprácu…

Pre mňa po vypadnutí bola utópia, že sa niečo vôbec začne diať a nie že o týždeň zazvoní telefón a volal mi nie priamo Martin Ledvina, ale môj terajší manažér Martin Červenka, ktorý naznačil, že je z ich strany záujem o spoluprácu.

 

Zložili ste telefón a začali výskať, skákať od radosti…

(Smiech). Hlavne som nevedela, čo od toho môžem čakať, stretnutie s človekom, ktorého nepoznám, nikdy sme sa nevideli. Samozrejme na stretnutie šla so mnou mamka, aby sa presvedčila, že sa okolo mňa nebudú diať čudné veci (úsmev) a vlastne sme sa dozvedeli, že je tu naozaj seriózny záujem o spoluprácu.  Zišli sme sa na skúšku, nahrávali skúšobné veci a výskanie a skákanie bolo až pri podpisovaní zmluvy.

 

Prišlo aj zadosťučinenie v podobe ceny…

Áno, skladba sa stala najhranejšia a ešte vyhrala Anděla…veľké veci (úsmev).

 

Čo vás najviac baví – samotný spev alebo veci okolo – vyberanie šiat, šminiek, príprava?

Keby som prišla v teplákoch, asi by nikoho nezaujalo, že spievam dokonale, to všetko  k spievaniu patrí, je to nielen o hlase aj o tom celom okolo. Mám rada aj veci okolo, ale skôr ma zaujíma zvuk, ako či sa džinsy hodia ku košeli (smiech).

 

Festivaly sú aj o športovom ležérnom oblečení, takže vymetanie nákupných centier a pobehovanie s taškami rôznych značiek asi je vaša šálka kávy?

Ja  sa nákupom nebránim! Samozrejme nie ako moja kamarátka, ktorá dokáže v jednom obchode stráviť dve a pol  hodiny a vyjde s jedným tielkom (smiech). Prídem, pozriem, odskúšam, kúpim – nekúpim, idem preč. Fascinujú ma kabelky a topánky, to musí byť.

 

Váš život je pomerne hektický, má v ňom miesto aj láska?

Samozrejme, láska musí byť. Som s priateľom vyše dvoch rokov, je to úplne v poriadku, nie je z brandže. Dokonca ani nežiarli, všetko je tak ako má byť.

 

http://www.youtube.com/watch?v=-Ns7oDE1YkE

Foto: Universal Music