Európske firmy reagujú na neistoty v oblasti medzinárodného obchodu po svojom

Polovica všetkých spoločností v Európe sprísňuje svoje platobné podmienky pre medzinárodných zákazníkov. Každá piata spoločnosť očakáva nárast zahraničných pohľadávok. Špecifiká miestnej legislatívy sú najväčšou výzvou pre cezhraničný obchod. Také sú hlavné závery EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2015, ktorá bola zostavená na základe odpovedí 2 800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín.

Európske podniky v súčasnej dobe vystavujú až 13 percent všetkých svojich faktúr za dodávky do zahraničia. Najväčší podiel zahraničných pohľadávok z celkového objemu fakturácie za fiškálny rok majú nemecké spoločnosti. Podľa EOS štúdie každá piata faktúra (21 percent) zaslaná do zahraničia bola poslaná z Nemecka. Druhé miesto v Európe obsadilo Maďarsko s 18 percentami, zatiaľ čo Grécko a Rusko majú najnižší počet faktúr vystavených mimo vlastných štátnych hraníc (sedem a štyri percentá v uvedenom poradí krajín).

V poslednej dobe badať opatrnejší prístup k cezhraničnému obchodu zo strany európskych spoločností. V priemere až polovica z tých, ktoré predávajú tovary či služby do iných krajín, sprísňujú svoje platobné podmienky pre medzinárodných zákazníkov, pretože majú obavy z nedobytných pohľadávok. To je bežná prax vo všetkých krajinách zahrnutých v EOS štúdii, pričom tento fakt priznalo 43 percent spoločností v Bulharsku, 44 percent v Belgicku a po 56 percent v Španielsku a Rusku.

„V dôsledku tohto stavu možno očakávať, že dôjde k zabrzdeniu rozvoja cezhraničných obchodných vzťahov,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok. Samotné firmy nepredpokladajú žiaden veľký rastový potenciál v medzinárodnom obchode. Iba 21 percent z nich sa vyjadrilo, že môže dôjsť k výraznému zvýšeniu ich zahraničného obchodu. V západnej Európe sú firmy viac optimistické, v Nemecku má takýto názor 29 percent, vo Veľkej Británii 25 percent z nich. Východná Európa v menšej miere očakáva pozitívny trend – takto bolo naladených 27 percent rumunských spoločností a 25 percent bulharských spoločností. Z pohľadu na Európu ako celok, najviac skeptickí sú Rusi a Francúzi, pokiaľ ide o medzinárodný obchod.

Európske spoločnosti považujú legislatívne rámce a právne systémy v iných krajinách za najväčšiu výzvu pri spracovaní zahraničných platieb, aj keď až 44 percent spoločností uviedlo, že boli dobre pripravené na tieto druhy prekážok spojené s vymáhaním cezhraničných pohľadávok. Na druhej strane, v priemere až 41 percent spoločností verí, že vymáhanie nesplatených platieb mimo vlastnej krajiny by bolo ťažké bez podpory externého poskytovateľa služieb. V západnej Európe až 51 percent rakúskych a 44 percent francúzskych firiem pevne verí, že to tak je. Grécke a rumunské firmy (obe po 48 percent) a slovenské spoločnosti (46 percent) sa domnievajú, že v krajinách východnej Európy je väčšia potreba spolupracovať v tejto oblasti s niekým externe.

„Vôbec nie je prekvapujúce, že spoločnosti identifikovali túto potrebu. Spolu s rozdielnymi právnymi systémami je medzinárodný obchod silne ovplyvnený kultúrnymi rozdielmi, pôsobia aj jazykové bariéry a komplikácie kvôli geografickej vzdialenosti,“ komentuje Michal Šoltes. Pripomína, že každú firmu stojí veľa zdrojov a energie zvládnuť toto know-how po vlastnej linke. „Takže práca s inkasnou spoločnosťou špecializujúcou sa na cezhraničné pohľadávky dáva firmám potrebnú istotu, aby mohli úspešne podnikať aj na zahraničných trhoch.“

O EOS štúdii „European Payment Practices“ za rok 2015:
Štúdia EOS z jari 2015 vznikla v spolupráci s nezávislým inštitútom na výskum trhu TNS Infratest, pričom bola zostavená na základe odpovedí 2 800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín. Oslovených bolo 200 spoločností v jednotlivých krajinách ako Veľká Británia, Španielsko, Francúzsko, Rakúsko, Grécko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Poľsko a Belgicko, ale aj 400 spoločností z Nemecka. Odpovedali na otázky týkajúce sa ich platobných zvyklostí, ekonomického vývoja v daných krajinách a tiež otázky ohľadom rizika a riadenia pohľadávok.
Ďalšie výsledky štúdie EOS 2015 sú k dispozícii on-line na adrese:
http://www.eos-solutions.com/paymentpractices2015