Enzýmová antikoncepcia: bezpečnejšia, cielenejšia, pohodlnejšia

Antikoncepcia je večná téma, ktorá sa nás bude vždy týkať a vždy nás bude zaujímať. Výskumy v tejto oblasti veľmi rýchlo napredujú, isto ste počuli už aj o tabletkách pre mužov. Podstatné je však, že vedci sa snažia vyvinúť antikoncepciu, ktorá bude mať, čo najmenej nežiaducich účinkov, pretože ani tá dnešná hormonálna nie je úplne neškodná. Niektoré ženy ju nemôžu užívať.

Namiesto hormónov enzýmy

Novinkou má byť antikoncepcia, založená nie na hormonálnej báze, ale na enzýmovej. Tento druh antikoncepcie vynašli vedci z oregonskej univerzity a tvrdia o nej, že je cielenejšia, bezpečnejšia a bude ju môcť užívať azda každá žena. O klasickej, i keď modernej hormonálnej antikoncepcii, odborníci tvrdia, že i keď funguje, má svoje tienisté miesta. S hormonálnou antikoncepciou ide v ruka v ruke napríklad riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Vajíčko sa neuvoľní

Nevýhodou dnešnej hormonálnej antikoncepcie je fakt, že ju musia ženy užívať pravidelne denne, ak chcú, aby bola úspešná. Ovplyvňuje celý hormonálny systém a môže vyvolať zmeny, ktoré sa netýkajú len plodnosti. Nová enzýmová metóda je zacielená na mechanizmy, ktoré vedú k uvoľneniu vajíčka. Vyselektovali enzýmy, ktoré jednoducho povedané, zabránia uvoľneniu vajíčka z vaječníka, a tak nemôže dôjsť ani k oplodneniu.

Pohodlnejšie užívanie

Cieľom vedcov je nájsť iný, pohodlnejší a predsa bezpečný, spôsob užívania tohto druhu antikoncepcie. Pravidelné užívanie hormonálnych tabliet nás totiž neraz vedie k zbytočnému stresu. Navyše v prípade, že vynecháme tabletku a neuvedomíme si to, môže celé predchádzajúce užívanie zlyhať. Nová antikoncepcia by mala mať aj vyššiu účinnosť, navyše dané enzýmy nepôsobia na nič iné v ženskom tele, len na rozmnožovací systém.

Foto: dreamstime.com