Ebenica – to je štýl, ktorý sa dobre pije

Viacerí z vás si deň bez kávy ani nedokážu predstaviť. Jej omamná chuť je skvelým lákadlom nielen pre naše chuťové poháriky. Káva sa ale ako najobľúbenejší nápoj podpisuje aj pod inými viacerými účinkami na naše telo, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Je dobre známe, že tajomstvo najlepšej a kvalitnej kávy spočíva v kofeíne – povzbudzujúcej látke, ktorá v primeranom množstve pôsobí na naše telo pozitívne. Ak je aj toto váš štýl života, čítajte viac a dozviete sa iné a zaujímavé informácie.

Dáva veselosť
Počas dňa sa unavíme, pretože náš mozog produkuje stále viac adenozínových molekúl – neurotransmiter, ktorý hrá dôležitú úlohu pri stimulácii spánku a potláčaní akejsi živočíšnosti. Podobne to funguje aj v momente, keď sa rozhodnete si svoj deň alebo večer spríjemniť kvalitným vínom z nádherných krištáľových pohárov. Káva je naopak jedným z prostriedkov, ktoré to dokážu na určitý čas zmeniť. Opäť je ale nutné podotknúť, že je pri pití dôležité dodržiavať správnu mieru.

Zmierňuje depresie
Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu, dodáva telu teda nielen energiu, ale tiež zlepšuje náladu, a dokonca podľa niektorých štúdií môže znížiť riziko vzniku depresie. Dôvod na to, aby ste si obliekli obľúbené šaty, doladili ich vkusným náhrdelníkom a vybrali sa v nich do kaviarne.

Akumuluje adrenalín
Adrenalín, hormón mobilizácie, funguje na princípe boja a úteku. To znamená, že v extrémnej situácii nám pomáha buď opustiť miesto konania, alebo bojovať proti nebezpečenstvu, ktoré vzniklo pozdĺž konkrétnej cesty.

Kofeín stimuluje naše mozgové bunky, ktoré automaticky vysielajú signál do hypofýzy o núdzovej situácii. Podmozgová žľaza, v ktorej sa tvorí najväčší počet hormónov. V tomto stave sa potom dokonale vyrovnávame s ťažkosťami, podráždením, úzkosťou a emotívnym napätím.

Zlepšuje pamäť
Štúdie ukazujú, že pri strednej konzumácii môže kofeín zlepšiť množstvo kognitívnych funkcií vrátane pamäti. Vedci tvrdia, že kofeín zlepšuje našu schopnosť zapamätať si zoznam slov a iných vizuálne prezentovaných informácií.

V ebenice si môžete vybrať z viacerých druhov kávy a spríjemniť si tak s jej špecifickou chuťou svoje náročné alebo aj tie lepšie dni. Je to káva, ktorej kvalitu ocenilo niekoľko miliónov ľudí a inak na tom nemusíte byť ani vy. Ak sa k tomu pridajú jej pozitívne účinky, niet dôvodu, prečo by ste si ju mali odoprieť.  Ebenica je jednoducho štýl, ktorý sa dobre pije.

Foto: Shutterstock