Dožičte vášmu organizmu zdravý spánok

Aby naše telo a myseľ dokázali správne fungovať, musíme dobre a dostatočne veľa spať. Zdravý spánok je totiž základom celkového zdravia. Dôležité je, aby sme odstránili stres a vytvorili čo najlepšie podmienky pre kvalitný spánok. Je niekoľko možností, ako môžete vášmu organizmu ku kvalitnému spánku dopomôcť.

Dôležitá je hygiena miestností, v ktorej spávate

Podstatné je, aby ste miestnosť, v ktorej spávate, dobre vyvetrali. V teplejších mesiacochnechajte okno otvorené aspoň hodinu, v zimných mesiacoch aspoň 10 minút. V spálni by nemali byť zbytočné veci. Na skrinkách a podlahe treba čo najčastejšie utrieť prach a udržiavať upratanú posteľ. Posteľnú bielizeň treba vymieňať raz za dva týždne podľa stupňa znečistenia a vyprať ju na vysokej teplote.

Odstráňte stres

Najčastejšou príčinou nespavosti je v dnešnej dobre stres a nedostatok fyzickej aktivity. Je podstatné, aby ste sa naučili stres zvládať a pokiaľ sa dá, vyhýbať sa stresovým situáciám. Stres môžete odstrániť aj formou meditácie. Aspoň hodinu denne venujte svojmu telu a mysli. Zavrite oči, zhlboka dýchajte, pustite si relaxačnú hudbu a skúste na nič nemyslieť. „Vypnite“ svet okolo seba a sústreďte sa výlučne na dýchanie. Pred spaním už nemyslite na povinnosti či problémy, choďte spať s pokojnými myšlienkami.

Pohyb, pohyb, pohyb

Aspoň trikrát do týždňa by ste sa mali venovať športu, pri ktorom sa spotíte. Stačí pol hodiny rýchlej chôdze alebo bicyklovania či tanca. Ostatné dni venujte pomalému cvičeniu, relaxačným cvičeniam. Po fyzickej námahe zaspíte bez problémov.

Neponocujte

Ideálne je ísť spať pred 11 večer a vstávať pred 8 hodinou ráno. Telo sa správne zregeneruje a pripraví na nasledujúci deň. Ak chodievate spať po polnoci, niektoré orgány nemajú šancu na správnu regeneráciu, pretože každý orgán sa regeneruje v určitú nočnú hodinu.

Aby ste mali kvalitný spánok, pomôže vám aj starý osvedčený recept našich babičiek- teplé mlieko s medom. Do pohára teplého mlieka dajte lyžicu medu a pomaly vypite, kým je ešte mlieko teplé. Ľuďom s poruchami spánku zabezpečia pokojnú noc aj čili papričky, ktoré zároveň prospievajú aj ich srdcu.

Zdroje: Magát,R.,Wűrfl, P.S.: Babičkine rady nad zlato, Martin 2010.

Foto: autor: archív