Dovolenka na Slovensku s deťmi – ako sa ubytovať bez problémov?

Zdroj obrázku: Hryshchyshen Serhii / Shutterstock.com

S rozvojom cestovného ruchu pribudli aj bežnej letnej dovolenke viaceré špecifiká. Rozlišujeme rodinné, business, romantické či adrenalínové pobyty. Každý z nich si vyberáme podľa iných kritérií. Čo majú spoločné, je pohodlný, bezproblémový postup pri rezerváciách, resp. naše očakávania, aby všetko prebehlo plynulo. Je tomu tak aj na dovolenke s deťmi? Rozhodne sa dá predísť chaotickej komunikácii a spleti požiadaviek, keď si ich zostavíme ešte pred vybavovaním. 

 

Dovolenka na Slovensku – nikdy nie na poslednú chvíľu!

Nepatríte k zanieteným cestovateľom, ale radi si s rodinou užívate voľné chvíle? Preto je letná dovolenka na Slovensku to pravé pre vás.

Medzi hlavné výhody dovolenky v našej krajine patrí blízkosť a dostupnosť, takmer všade sa dostaneme autom, resp. nemusíme viackrát prestupovať či meniť spôsob dopravy. Už len to je pre rodiny s deťmi veľké plus, nehovoriac o príjemnej klíme počas letných dňov. Okrem toho dovolenku s deťmi dokáže ohroziť monotónnosť, čomu na malebnom, turisticky a kultúrne pestrom Slovensku vieme predísť.

Pozor, to, že je pre nás dovolenka na Slovensku „len na krok“, ešte neznamená, že nič vopred neplánujeme, resp. sa spoliehame na dostupnosť po každej stránke. Medzi často podceňované sú rezervácie ubytovania. Všetci túžime po lacnom ubytovaní, ale ani to nie je zadarmo – vyžaduje si jednak čas, trpezlivosť a nastavenie hlavných kritérií pre čo najvýhodnejšiu dovolenku s deťmi.

Aké sú teda rozšírené požiadavky pre pohodlný výber ubytovania?

Pri výbere ubytovania efektívne a rýchlo už nestačí zadávať len lokalitu, ale na mnohých turistických vyhľadávačoch ho spresňujeme o preferované atrakcie a vlastnosti lokality. Rozšírené ubytovanie s deťmi získava tieto vlastnosti: 

  • Rozlišujeme tzv. baby friendly ubytovanie (pre najmenších) a ubytovanie so staršími deťmi
  • Všeobecne každý typ ubytovania s deťmi má spĺňať pestrosť výhľadov, multifunkčnosť hier a zábavy s animátorskou výpomocou
  • Vyhýbame sa vonkajším rušivým vplyvom (napr. rušná premávka)
  • Dôležité je základné vybavenie pre prípravu stravy, kúpanie, ošatenie, na pohodlný spánok a zábavu s deťmi na izbách

Ktoré sú najvýznamnejšie pobyty na Slovensku s deťmi?

Ako ubytovacie zariadenia bezpečné a kreatívne aj pre deti považujeme miesta na Liptove. Do tohto výberu možno pridať mnoho ďalších lokalít, ale dnes sa venujeme preferovaným a zaujímavým pre rodinnú dovolenku s deťmi v modernom štýle.

 

Zaujímavé ubytovanie s deťmi na Liptove

Na Liptove nájdete kvalitné ubytovanie podľa vašich požiadaviek, mnohé sú prispôsobené pre rodiny s deťmi.

Medzi vhodný typ ubytovania sú apartmány, hotely či chaty v Demänovskej Doline, odkiaľ sa môžete vybrať do jaskýň, obľúbená je najmä Demänovská ľadová jaskyňa, prípadne môžete ubytovanie využiť na začiatok túr na Chopok, Ďumbier, Ďereše a iné kopce ku ktorým sa môžete vyviesť lanovkou z Jasnej.

Pokiaľ máte radi skôr vodu a vodné atrakcie, ubytovanie hľadajte skôr v okolí Liptovskej Mary, po ktorej sa počas letných mesiacov môžete previesť loďou, prípadne môžete navštíviť neďaleký Aquapark Tatralandia.

 

Tipy na záver, ako pripraviť deti na dovolenku

Dovolenka sa spája so zmenou miesta a zaužívaného režimu. Deti môžu na zmenu reagovať rôzne, často aj zmenou nálad, čo sa môže negatívne podpísať na celkovej atmosfére. Dieťa vopred pripravte na dovolenkový reštart už uvoľnenou domácou atmosférou – napr. vyberte vhodné jeden podobný spoločný outfit, v ktorom by nemali chýbať vtipné tričká pre celú rodinu. Ak už vaše dieťa využíva mobil, dohodnite sa na jeho používaní len vo výnimočných prípadoch a doprajeme im aj „zakázanú“ stravu a trochu uvoľnenejší denný režim. Ale len rozumne a bezpečne!

Zdroj obrázku: Hryshchyshen Serhii / Shutterstock.com