Doprajte si zdravie, ktoré prinášajú citrusy

Citrusy- šťavnaté, svieže a zdravé. Obsahujú veľa vitamínov, sú výnimočnými spaľovačmi tukov, pomáhajú nášmu metabolizmu. Aj to sú dôvody, pre ktoré by sme k nim mali mať blízky vzťah.

Vďaka citrusovým plodom je náš organizmus odolnejší. Ovocné kyseliny a enzýmy dokážu rozprúdiť látkovú premenu a zrýchlia tak spaľovanie tukov. Okrem toho pôsobia priamo na rakovinové bunky. Dopriať by sme si ich mali každý deň, ak chceme, aby sa účinok vôbec dostavil.

Druhy citrusov a ich účinky

Pomaranče–znižujú v tele zlý cholesterol v krvi. Ich horká chuť podporuje tvorbu žlče , ktorá priaznivo ovplyvňuje trávenie tukov. Vďaka antioxidantom, vitamínu C bude mať náš organizmus lepšiu imunitu. Pomaranče prečistia organizmus, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, majú protirakovinové účinky a chránia pred mozgovou mŕtvicou.

Citróny– majú antibakteriálne účinky, okrem toho, že obsahujú draslík, vápnik, sodík či vitamín C, pomáhajú proti nervozite, srdcovo-cievnym chorobám a ako prevencia proti rôznym infekciám. Citróny v sebe obsahujú látky, ktoré naštartujú v našom tele hormóny, ktoré spaľujú tuky. Nezabudnite na čaj s citrónom, pomôžete tým svojmu tráveniu.

Mandarínky – bývajú z citrusových plodov relatívne obľúbené aj u detí. Ich výhodou je okrem iného aj to, že zvyšujú imunitu, chránia telo aj pred cukrovkou, znižujú cholesterol v krvi. Zároveň chránia organizmus pred onkologickými a srdcovo- cievnymi ochoreniami. Zo všetkých citrusov sú najaromatickejšie.

Limetky–ochránia pre trombózou a paradentózou, pomáhajú pri hemoroidoch. Posilňujú imunitu.

Grapefruity- vďaka nim si zachovávamemladistvý vzhľad a chránime pokožku pred slnečnými lúčmi.

Telo skrátka potrebuje vitamín C. Ide o silný antioxidant, je účinný proti nachladeniu, pôsobí aj ako prevencia, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Spôsobujú dostatočnú hydratáciu organizmu, čistí tráviaci systém, znižujú krvný tlak i telesnú teplotu. Citrusy sú vhodné aj na telo a vlasy. Šťava z citrónov a grapefruitov posilňuje a dodáva lesk vlasom, zmäkčuje stvrdnutú kožu na pätách, odstrániť sa ňou dajú aj zafarbené nechty, ruky.

Zdroje: http://zena.atlas.sk/akym-jedlom-zrychlite-spalovanie-tuku/zdravie/vyziva/597009.html, http://plnielanu.zoznam.sk/c/645/doprajte-si-citrusove-ovocie-skvele-chuti-a-chrani-vas-pred-rakovinou

Foto: http://blog.freshbroker.com/wp-content/uploads/2014/08/lime-and-lemon-woman.jpgDoprajte si zdravie, ktoré prinášajú citrusy