Dobrodružstvo zvané čaj

Pitie čaju je dôležitou súčasťou nášho života. Vychutnávame si klasiku, ale hľadáme aj inšpirácie k novým čajovým dobrodružstvám. ,,Cesta do neba vedie okolo čajovej kanvice,“ vraví anglické príslovie. A čínske dodáva, že ,,Radšej tri dni bez soli, ako jediný deň bez čaju.“ Aj Theodore Roosevelt pridal svoju skúsenosť s týmto lahodným mokom: ,,Poučil som sa, že čaj je lepší ako brandy“.

Nomen omen alebo odkiaľ je slovo čaj
V najstarších historických správach je čaj spomínaný pod rôznymi názvami, najčastejšie pod názvom tchu. Rovnaký znak a výraz sa však vtedy používal pre ďalšie rastliny – bodliak, rákos a v zloženinách slova horký.
Preto cisár z dynastie Chan (r. 206 pred Kristom až 220 po Kristovi) zákonom nariadil, aby sa znak, pokiaľ označuje práve čaj, vyslovoval ako čcha. Bolo to skutočne veľké historické rozhodnutie… Od polovice 8. storočia, keď zo strednej časti pôvodného znaku zmizol vodorovný ťah, má slovíčko čcha svoje vlastné, pôsobivé a elegantné označenie. Výraz čcha sa používal nielen pre nápoj, ale aj pre čajové lístky z prvého zberu. Pojem čaj mal a doteraz má v Číne veľkú vážnosť a možno ho nájsť aj v mnohých geografických názvoch: Hora čaju, Čajový dvor, Hora čajových stromov, Čajová cesta, Čajová zátoka…

 

Čaj ako nápoj aristokracie
V 5. storočí mal čaj v Číne za sebou už dlhú kultúrnu cestu celou čínskou spoločnosťou. Pôvodne sa pil výhradne v aristokratických kruhoch, neskôr sa stával obľúbeným nápojom bohatších obyvateľov údolí rieky Jang-c. Niektorí vedci vravia, že k nevídanej masovej obľube, ktorú čaj dosiahol v 10. storočí, prispela nevyhnutnosť piť z hygienických dôvodov prevarenú vodu. Lahodný čajový odvar so stimulujúcimi účinkami bol nepochybne chutnejší a príjemnejší než akýkoľvek iný nápoj. Navyše, jeho príprava a pitie v buddhistických a taoistických kláštoroch, na cisárskom dvore, v spoločnosti vzdelancov, literátov a básnikov mu dodala jasný filozofický a nábožensky rituálny zmysel.
V súčasnosti sa bežne vo svete používajú názvy a tvary ako te, tea, tee – vychádzajú z juhočínskej výslovnosti v provincii Fu-tien a okolí – tu sa čaju pôvodne vravelo tche. Do tejto oblasti sa dostali okolo roku 1610 Holanďania a priviezli prvý čaj do Európy. V mnohých iných krajinách, v Indii, Mongolsku, Japonsku, Portugalsku aj u nás, sa ujali odvodeniny od pôvodného severočínskeho tvaru čcha.

 Pripravila Elena Bujačková

tea-tea-cup-saucer-flower-jasmine-leaves