Dizajn štúdio ÚĽUV: Plsť+

Vytvoriť atraktívny produkt z, na prvý pohľad, neatraktívneho materiálu je skutočnou výzvou pre každého dizajnéra. A tak je plsť, ktorá bývala už celé stáročia neoddeliteľnou súčasťou slovenského hmotného kultúrneho dedičstva, pripravená zažiť v Dizajn štúdiu ÚĽUV, v období od 19.7. do 21.9. 2013, nové obdobie slávy.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby bude mať česť uviesť ďalšiu jedinečnú výstavu inšpirovanú tradíciami. Bratia Ondrej a Peter Eliášovci predstavia výsledky svojej práce s lisovanou vlnenou plsťou rôznej hrúbky a tvarov.

 

Plstenie ako schopnosť spojiťvlnu a srsť sa na území Slovenska používalo najmä pri výrobe klobúkov a obuvi. Táto unikátna textilná technika, považovaná za jednu z najstarších, je v súčasnej produkcii na ústupe. Výstava Plsť+, ktorá prebehne od 19.7. do 21.9.2013 v Dizajn štúdiu ÚĽUV predstavuje najnovšiu tvorbu autorskej dvojice bratov Ondreja a Petra Eliášovcov, ktorí úžitkovú polohu tohto materiálu neúnavne hľadajú.

 

Výstava Plsť + predstavuje solitérne exponáty a interiérové doplnky, ktoré sa pohrávajú s rôznymi inšpiračnými zdrojmi, so zámerom vdýchnuť produktom nevšednú poetiku. Výsledné produkty sa vyznačujú jednoduchým, až archetypálnym tvaroslovím, skrývajúcim odkrytý odkaz, príbeh a vtip. Napriek tvarovému minimalizmu a často technicky pôsobiacim formám, cieľom autorov je vyvolať úsmev.

 

 

Otváracie hodiny Dizajn štúdia ÚĽUV

Utorok – Sobota 13.00 – 18.00 hod.

Vstup je voľný.